Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Więcej osób dostanie świadczenie pielęgnacyjne?

25.09.2009
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: Gazeta Prawna

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, aby świadczenia z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny były wypłacane niezależnie od dochodów.

Od listopada, świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł. Przysługuje ono jednak wtedy, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 583 zł na jedną osobę. Zniesienia kryterium dochodowego domagają się m.in. rodzice wychowujący dzieci z niepełnosprawnością. Ale gdy go już nie będzie zmienią się zasady ustalania prawa do świadczenia.

Podobnie jak zasiłek pielęgnacyjny, tak i świadczenie pielęgnacyjne przyznawane będzie na czas określony – czyli na ten czas, na który zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Nie trzeba będzie też składać wniosków  na każdy okres zasiłkowy, ale dopiero wtedy gdy upłynie termin ważności orzeczenia. Zniesienie kryterium dochodowego spowoduje jednak wzrost liczby uprawnionych o 3,2 tys. osób, a co za tym idzie wzrost – ok. 24.8 mln zł -  wydatków na świadczenie pielęgnacyjne z budżetu państwa.

Resort pracy doprecyzuje też, kto ma prawo do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego. Prawo takie uzyskają dalsi krewni dopiero wtedy, gdy osoba z niepełnosprawnością nie ma bliższych osób, albo nie mogą oni sprawować nad nią opieki. Przewiduje się też, że gmina będzie mogła wnioskować do ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie wywiady środowiskowego, jeśli będzie miała wątpliwości czy osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne jest odpowiednia.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2010 r.
 

Komentarz

  • komentarz
    rodzic
    12.11.2009, 09:34
    Chyba za te jedyne 153 zł ciekawe na co wystarczy n pampersy dla dziecka czy na chleb.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas