Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy trzeba rezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego i przechodzić na emeryturę?

30.03.2017
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, fot. M. Kuśmierz
Rozsypane banknoty i monety przekreślone czerwoną linią

W ostatnim czasie dzwonią do naszej redakcji rodzice dzieci z niepełnosprawnością, którzy w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego wysyłani są przez urzędników do ZUS, by występowali o ustalenie emerytury. Urzędnicy twierdzą, że w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego nie będzie już opiekunom wypłacane świadczenie pielęgnacyjne. Jak się okazuje, nie mają racji.

Zapytaliśmy odpowiednie instytucje, czy osoba otrzymująca świadczenie pielęgnacyjne jest w myśl przepisów zobowiązana do wystąpienia do ZUS o ustalenie prawa do emerytury, a co za tym idzie – rezygnacji z pobierania ww. świadczenia? Sprawa jest dla wielu osób istotna z prostej przyczyny. Otóż świadczenie pielęgnacyjne to obecnie 1406 zł na rękę, a kwoty emerytur często są niższe, zwłaszcza rodziców, którzy poświęcili karierę zawodową na rzecz opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością.

Ubezpieczony sam decyduje

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformowano nas, że ustawa emerytalna nie nakłada na ubezpieczonych obowiązku wystąpienia z wnioskiem o przyznanie emerytury.

„Art. 116 ustawy emerytalnej określa, że postępowanie w sprawie świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego – napisał nam Radosław Milczarski z ZUS. – Ubezpieczeni sami decydują, kiedy chcą skorzystać z uprawnień emerytalnych, czy od osiągnięcia wieku emerytalnego, czy później, bo ma to wpływ na wysokość emerytury”.

Wyjątek to osoby, które w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy.

„W takim przypadku Zakład jest zobowiązany przyznać emeryturę z urzędu (bez wniosku osoby zainteresowanej)” – podkreślił przedstawiciel ZUS.

Jednak te osoby i tak nie są uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego (patrz niżej).

Bezprawne działanie

Rodzic dziecka z niepełnosprawnością nie ma więc obowiązku występować o ustalenie emerytury. Czy jednak po osiągnięciu wieku emerytalnego może w dalszym ciągu pobierać świadczenie pielęgnacyjne? No i czy organ wypłacający świadczenia rodzinne, m.in. świadczenie pielęgnacyjne, może żądać od opiekuna wystąpienia do ZUS o ustalenie prawa do emerytury?

Odpowiedzi na te pytania otrzymaliśmy z Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się dowiedzieliśmy, przepisy Ustawy o świadczeniach rodzinnych „nie zawierają i nigdy nie zawierały regulacji, które uniemożliwiałby dalsze pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego przez osobę, która ukończyła określony wiek. Samo ukończenie określonego odrębnymi przepisami wieku (który np. uprawnia osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne do złożenia wniosku o emeryturę) nie powoduje zatem utraty prawa do tego świadczenia”.

Ministerstwo poinformowało także, że ustawa nie nakazuje osobie otrzymującej świadczenie pielęgnacyjne złożenia wniosku o emeryturę.

„Żaden organ wypłacający świadczenie pielęgnacyjne nie ma prawa żądać od osoby otrzymującej to świadczenie, aby zrezygnowała z niego i wystąpiła do organu emerytalno-rentowego z wnioskiem o emeryturę/rentę. Takie działanie jest bezprawne” – nie pozostawia złudzeń resort rodziny.

Emerytura prawem, nie obowiązkiem

Ministerstwo przypomina jednocześnie, że nie można ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, jeśli ma się już ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przed­emerytalnego.

Czym jest „ustalone prawo do emerytury”?

„Dana osoba ma ustalone prawo do ww. świadczenia emerytalno-rentowego od dnia, w którym legitymuje się ważną i ostateczną decyzją administracyjną przyznającą takie świadczenie” – tłumaczy resort rodziny.

I podsumowuje:

„Ubieganie się przez daną osobę o emeryturę lub rentę to prawo, a nie obowiązek tej osoby. Powyższe dotyczy również prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • czy walczyć,
    teresa
    07.03.2019, 23:01
    Byłam na rencie,obecnie mam 60 lat,mam emeryture od IX 2018r. Od 2011r. toczy sie sprawa w Sadzie o przyznanie ponownie córce znacznego stopnia niepełnosprawności.Cóka bowiem miała znaczny stopień do 2011r i ja pobierałam świadsczenie pielegnacyjne. Od 2011r. nie pobieram,. Obecnie jestm po kolejnej komisji z córka i biegła bedzie wnosiła o znaczny stopień. Czy zatem po przyznaniu tego stopnia bede mogła sie ubiegac o wypłate swiadczenia wstecz. Zazanczam,ze miałam sytuacje podobną ze swiadczeniem.bo przyznali od m-ca w którym złozono wniosek jednak WSA w Krakowie przyznał coągłośc świadczenia.
    odpowiedz na komentarz
  • Co ja mam zrobić?
    Ewa
    01.02.2019, 23:10
    W 2011r.uleglam wypdkowi komunikacyjnemu w którym zginal mój mąż a ja doznalam ciężkich obrażeń .Mam syna z MPD z uposledzeniem umyslowym w stopniu znacznym .Poswiecilam cale zycie na walke o jego zdrowie .Po wypadku uslyszalam ze nie należy mi sie swiadczenie pielegnacyjne poniewaz osoba niepełnosprawna nie może sie opiekowac osobą niepelnosprawna przeszlam na swoja rente chorobowa powypadkowa bo nie mialam z czego zyc nie wyklucza to z tego, że dalej się opiekuje moim synem .Jeszcze rok jestem na recie z calkowita nie zdolna do pracy , co bedzie jak mi za rok zabiora renta rodzinna to do podzialu na trzy osoby 1200 zl czyli przypadnie mi 400 zl .Mam ustalone prawo do renty to opiekowac sie muszę synem za darmo bo go urodzilam to jakis absurd nikt mnie nie zatrudni w wieku 54 lat a co mam zrobic z moim synem . Moze ktoś madry kto uchwala takie przepisy mi.to wytlumaczy?
    odpowiedz na komentarz
  • emerytura prawem a nie obowiązkiem
    jak nie jak tak
    16.11.2018, 07:21
    a czym są składki?
    odpowiedz na komentarz
  • Kłamcy
    Marian Sadowski
    20.04.2018, 10:41
    Pisałem do pana prezydenta 1/5 półtora roku temu obiecano odpowiedź do dzisiaj nic chyba jest na nartach tak traktują opiekunów
    odpowiedz na komentarz
  • Świadczenie pielęgnacyjne także dla emerytów..
    on
    03.02.2018, 17:01
    A ja uważam że pobieranie emerytury nie powinno wykluczać świadczenia pielęgnacyjnego.. Dlaczego? Dlatego, że emerytura to nie jest żadna"łaska" państwa tylko są to wypracowane przez kilkadziesiąt lat pieniądze, które się należą każdemu odprowadzającemu składki jak psu buda.. Po drugie, każdy po osiągnięciu wieku emerytalnego i przejściu na emeryturę ma prawo bez ograniczeń do niej dorobić, ale niestety osoby opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny nie mają takiej możliwości.. Dlatego uważam, że po osiągnięciu wieku emerytalnego powinna być możliwość łączenia emerytury z ŚP..
    odpowiedz na komentarz
  • Panie gminie nie wiedziały.
    Danuta Wojciechowska
    20.11.2017, 20:14
    Panie w gminie nie wiedziały co te słowo znaczy,, Bezsensowne,, Masakra. Przesto straciłam świadczenie pielęgnacyjne na dziecko.Wychowuje czwórkę wnuczat w tym trujka to dzieci z orzeczeniem niepewności. Namieszaly te panie mądrości same. Przykre, ale prawdziwe.
    odpowiedz na komentarz
  • To jest szczyt lajdactwa.
    gosc
    03.04.2017, 23:12
    To jest szczyt lajdactwa. Opiekun ktory przepracowal 2 0lat i wiecej lat ma emeryture 850 zl na reke a ktos kto nigdy nie pracowal dozywotnio na dzis 1400 za rok 1500. itd. Kto ma w tym cel ? Jka mozna tak traktowac ludzi. Konstytucja! Rowni wobec prawa . Art 32 Dranstwo.
    odpowiedz na komentarz
  • Dziwne Prawo :)
    andrzej2015
    31.03.2017, 11:47
    Prawo, które nie zmusza do przejścia na emeryturę i rezygnacji ze świadczenia a jednocześnie nie pozwala zawiesić pobierania niskiej emerytury i przejść na świadczenie pielęgnacyjny. Kolejny absurd gdy dwie kobiety po 60, obie opiekujące się niepełnosprawnymi od urodzenia dziećmi, otrzymują świadczenia ( emerytura to świadczenie emerytalne) różniące się nawet o 40%.
    odpowiedz na komentarz
  • Emerytura a świadczenie pielęgnacyjne
    matka
    30.03.2017, 22:06
    W 2011 zabrano mi świadczenie pielęgnacyjna ponieważ osiągnełam wiek emerytalny i stwierdzili ze mi się emerytura należy nikt się nie pytał nawet MOPS wypłacił mi już za cały miesiąc to musiałam zwrócić za 9 dni .Opiekuję się 43 letnim synem całkowicie niepełnosprawnym niekontaktowym leżącym, mam 740 zł czemu nie ma jakiegoś wyrównania do emerytury dla tych osób.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas