Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zniesiono próg dochodowy dla świadczenia pielęgnacyjnego

14.10.2009
Autor: Oprac.: Magdalena Gajda. Fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej. Zgodnie z jej zapisami, od 1 stycznia 2010 r. każdy rodzic, który zrezygnuje z pracy, aby opiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością, otrzyma świadczenie pielęgnacyjne.

Matka i dziecko. Fot.: Piotr StanisławskiObecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje wtedy, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 583 zł i gdy jedno z rodziców zrezygnuje z pracy zawodowej, aby stale opiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością. Od 1 stycznia świadczenie to (520 zł) będzie przyznawane bez względu na wysokość rodzinnych dochodów i na takich samych zasadach jak zasiłek pielęgnacyjny, czyli na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych porządkuje też listę osób, które mają prawo ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. W pierwszej kolejności będzie ono przysługiwało matce lub ojcu dziecka. Inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, otrzyma to świadczenie dopiero wtedy, gdy krewny I stopnia nie będzie mógł sprawować osobiście opieki nad dzieckiem lub gdy dziecko takiego krewnego nie ma. Poza tym gmina otrzyma upoważnienia do przeprowadzania wywiadu środowiskowego, aby sprawdzić, czy osoba, która składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, rzeczywiście spełnia warunki do jego uzyskania. Te regulacje również wejdą w życie 1 stycznia.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że po zniesieniu kryterium dochodowego liczba osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie o ok. 3,2 tys., co będzie kosztowało skarb państwa – tylko w roku 2010 – 20,8 mln zł.

Komentarz

  • Prawa niepełnosprawnych?
    Zbigniew
    16.10.2009, 13:13
    Dlaczego tzw. Karta PrAW Osób Niepełnosprawnych nie stanowi źródła prawa! Nie gwarantuje konkretnych uprawnień, nie można oficjalnie się powoływać na nią? Uchwała Sejmu RP z dnia 1sierpień 1997r.[ MP z 1997r.,Nr.50, poz.475].Ta Karta to jakiś ponuryżart z ludzi niepełnosprawnych? Jest nas ponad 5 milionów w Polsce, pytam dlaczego nie mamy jeszcze swoich praw? Mamy swoich przedstawicieli w Sejmie, samorządach etc...Jest bardzo dużo różnych fundacji, stowarzyszeń, sejmików, czemu nikt nic nie robi w sprawie naszuch praw? PS.Będziemy ich rozliczać przy urnach wyborczych! Ave.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas