Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października 2003 obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości będzie hasło "Zaburzenia emocjonalne i zachowania wśród dzieci i młodzieży".

Zdaniem Przewodniczącego Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (the World Federation for Mental Health), doktora L. Patt Franciosiego, wielu młodym ludziom z problemami emocjonalnymi nie poświęca się dostatecznej uwagi. Tegoroczna kampania ma zwrócić uwagę na problem diagnozowania, leczenia i zapobiegania emocjonalnym i behawioralnym zaburzeniom u dzieci i młodzieży. Program tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego obejmie również możliwości udzielania skutecznej pomocy osobom dotkniętym problemami zdrowia psychicznego i ich rodzinom.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 20 proc. dzieci i młodzieży na świecie cierpi z powodu problemów psychicznych na tyle poważnych, że wymagają one profesjonalnego leczenia. Szacuje się także, że mniej niż jedna na pięć osób potrzebujących otrzymuje wymaganą pomoc. Zdaniem WHO jest prawdopodobne, że w 2020 roku emocjonalne i behawioralne problemy psychiczne mogą stać się jedną z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci lub chorób wśród dzieci.

Dodatkowe informacje dotyczące Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego można uzyskać pod adresem www.wfmh.org (w języku angielskim).

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie organizuje konferencję prasową poświęconą zaburzeniom emocjonalnym dzieci i młodzieży. Konferencja odbędzie się w piątek, 10 października 2003 r. o godz. 12.00 w siedzibie Instytutu przy ul. Sobieskiego 9 w Warszawie.

Koordynatorami obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w Polsce są, z ramienia WFMD, Maciej Pałyska i Joanna Raduj - Tel.: 0*22 32 13 338, e-mail: palyska@ipin.edu.pl

Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) powstała w 1948 roku. Jej celem jest promocja zdrowia psychicznego, zajmowanie się profilaktyką leczenia zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, a także leczeniem i opieką osób z tego typu schorzeniami.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day) zorganizowano po raz pierwszy 10 października 1992 roku. Jego działalność z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia Psychicznego zainicjował sekretarz generalny organizacji Richard Hunter.

Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego i edukację społeczną w ramach tych zagadnień.
Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat. Dotychczasowo podjęte zostały następujące tematy:
1996 Kobiety i zdrowie psychiczne
1997 Dzieci i zdrowie psychiczne
1998 Zdrowie psychiczne, a prawa człowieka
1999 Zdrowie psychiczne i działalność
2000-2001 Zdrowie psychiczne i praca
2002 Efekt traumy i przemocy na dzieciach i młodzieży

Źródło: Instytut Psychiatrii i Neurologii, Światowa Federacja Zdrowa Psychicznego
Opracowanie: Anna Bartuszek, Joanna Pertkiewicz

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas