Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności dla córki

07.04.2017
Autor: M.

Czy córka urodzona z przetrwałym stekiem otrzyma orzeczenie o niepełnosprawności? Dziecko jest już po operacji rekonstrukcji pochwy i odbytu, aktualnie jeszcze z kolostomią. Za parę miesięcy odbędzie się zabieg zamknięcia kolostomii. Natomiast będzie problem z nietrzymaniem moczu oraz stolca, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Szanowna Pani,

W obowiązującym systemie orzekania o niepełnosprawności nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń uprawniających do wydania orzeczenia o niepełnosprawności. W myśl przepisów, aby dziecko (do 16. roku życia) zostało uznane za niepełnosprawne, muszą łącznie wystąpić określone warunki, tj.:

  • dziecko ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną;
  • przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekracza 12 miesięcy;
  • dziecko wymaga zapewnienia całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.

Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy, niż do ukończenia przez dziecko 16. roku życia. Decyduje ocena możliwości poprawy funkcjonowania dziecka. Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje się na wniosek złożony do powiatowego/miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Dlatego w opisanej sytuacji proponujemy złożenie do powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności wniosku o wydanie orzeczenia.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas