Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Studenci z Syrii stworzyli trzy wynalazki dla rodaków

21.04.2017
Autor: oprac. Angela Greniuk, fot. kadr z filmu AJ+/facebook.com
Źródło: facebook.com/ajplusenglish
młody chłopak ma na ręce specjalną rękawicę, która czyta ruch dłoni języka migowego

Syryjscy studenci zbudowali trzy prototypy sprzętów, które ułatwią ich niesłyszącym rodakom oraz osobom z chorobami serca życie podczas wojny.

Można stworzyć coś z niczego lub do granic możliwości wykorzystać ludzką kreatywność, gdy jest taka potrzeba. W Syrii, gdzie obecnie toczy się wojna – nikogo o tym nie trzeba przekonywać. Studenci z syryjskich uniwersytetów stworzyli trzy wynalazki, które pomagają i ratują życie ich rodakom w wojennej codzienności.

Rękawica, która „czyta” ruch

Pierwszym ze zrealizowanych pomysłów jest specjalna rękawica dla osób niesłyszących lub niedosłyszących, komunikujących się językiem migowym, których jest w Syrii ponad 100 tys.

Rękawica „czyta” ruchy dłoni i wysyła je do urządzenia z Androidem, które przetwarza informację i następnie je „odczytuje”. To zwiększa ich szanse na porozumienie się z pełnosprawnymi osobami, szczególnie w sytuacji zagrożenia.

Studenckie zastawki serca

Następne urządzenie to samodzielnie opracowane przez studentów zastawki serca.

- Nie mamy tutaj dostępnych alternatyw. Jeśli mamy uszkodzoną zastawkę, musimy importować je z zagranicy – mówi Hala Issa, jedna ze studentek.

Jak wiadomo – w nagłych przypadkach liczy się czas. Oprócz tego, zastawki są drogie, a w kraju ogarniętym wojną brakuje pieniędzy. Wersja studencka zastawek jest o wiele tańsza.

Przyczyną realizacji tego pomysły były wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród uchodźców z Jordanu, na którą powołuje się Al Jazeera Media Network (AJ+) – ok. 14 proc. syryjskich dzieci ma choroby serca.

Ciało równa się zasilacz

W Syrii regularnie występują awarie zasilania. Jak można sobie pomóc w takich przypadkach? Człowiek produkuje ok. 100 wat podczas odpoczynku. Idąc tym tropem studenci wdrożyli w życie znaną od dawna tezę, w której ciepło ciała człowieka stanowi baterię.

Filmik o młodych kreatorach potrzebnych urządzeń w Syrii znajdziesz na Facebooku AJ+.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas