Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Katowice: 11 wyróżnionych w 15. Konkursie Lady D.

07.05.2017
Autor: oprac. mk, fot. facebook.com/plura.marek
Wspólne zdjęcie laureatek konkursu Lady D. oraz europosła Marka Plury

5 maja 2017 r. w Katowicach, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, europoseł Marek Plura po raz 15. wręczył wyróżnienia w Konkursie Lady D. im. Krystyny Bochenek. Dyplomy otrzymały: Martyna Samorodny, Paulina Mąkosa, Regina Zachurzok, Maria Bąk, Katarzyna Warachim, Joanna Sadło, Krystyna Wysocka, Krystyna Cuber, Jolanta Markiewicz, Ewa Sprus i Grażyna Wojciechowska.

W poszukiwaniu pięknych, kobiecych odpowiedzi na pytanie „Jak żyć?” Marek Plura, dziś poseł do Parlamentu Europejskiego, zainicjował w 2002 r. w Katowicach konkurs Lady D. Tytuł ten stanowi skrót angielskiego wyrażenia „Lady Disabled” (Dama Niepełnosprawna). Wyróżnienia są przyznawane paniom, które pomimo tego, iż na co dzień zmagają się z własną niepełnosprawnością, to w życie społeczne naszej ojczyzny wnoszą istotny wkład w różnych dziedzinach.

Schemat gruby, jak mury więzienia

Tytuły przyznaje kapituła, której pierwszą przewodniczącą była Krystyna Bochenek. Obecnie konkurs ma etapy regionalne oraz etap krajowy.

- Nasze plebiscyty nie są wyborami miss piękności, a jednak owocują kolekcjami prawdziwych gwiazd, których światło ducha i talentu prowadzi przez życie dobrym przykładem wielu, niekoniecznie niepełnosprawnych ludzi – podkreśla poseł Marek Plura, przewodniczący Kapituły Lady D. w województwie śląskim. – Realizujemy w ten sposób zapis artykułu 6 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ONZ, który mówi, że Państwa-Strony podejmą wszelkie stosowne kroki dla zapewnienia kobietom pełnego rozwoju, postępu i umocnienia pozycji społecznej, w celu zagwarantowania im pełnej dostępności do fundamentalnych swobód i praw człowieka określonych w niniejszej Konwencji. Paniom trudniej budować pozytywny obraz samej siebie poprzez ograniczenia niepełnosprawności, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy młodość, sukces i slim-fast’owa uroda wyznaczają wartość człowieka. Trzeba niesamowitej, kobiecej siły, żeby przebić się przez ten schemat, gruby jak mury więzienia.

W tym roku uroczysta gala regionalna konkursu odbyła się w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, 5 maja, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Uroczystość uświetnił występ solisty operetkowego Sylwestra Targosza-Szalonka.

Poznaj 11 nagrodzonych pań

W Katowicach dyplomy Lady D. 2017 przyznano:

w kategorii Dobry Start:

 • Martyna Samorodny. Ma 23 lata i od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Jest studentką IV roku prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracuje jako specjalista ds. obsługi klienta w hurtowni fryzjersko-kosmetycznej, zaczynała od umowy na okres próbny, dziś jest pracownikiem z rocznym stażem pracy i umową na czas nieokreślony.
 • Paulina Mąkosa. Ma 21 lat, mieszka w Mikołowie. Urodziła się z rozszczepem kręgosłupa, pierwszą operację przeszła zaraz po urodzeniu, do dziś ma ich za sobą już pięć. Porusza się jedynie na wózku inwalidzkim.
  Sama o sobie mówi „jestem radosną nastolatką” i każdy, kto ją zna, może to potwierdzić. Na zdjęciach z jej facebookowego profilu spogląda zawsze roześmiana dziewczyna, najczęściej z numerami startowymi kolejnych charytatywnych biegów, bo sport stał się jej pasją, daje jej wiele radości, bo biegi na wózkach połączyła z działalnością charytatywną, poprzez udział w biegach pomaga innym potrzebującym, zaś sport zimowy – jazda na monoski – pozwala jej poczuć adrenalinę na stoku. W Mistrzostwach Polski Paulina jeszcze nie startuje, ale spotkać ją można na każdych, obserwuje mistrzów, a potem bierze się intensywnie za swoje treningi. Jest członkiem Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji „START” Katowice.
  Dosłownie przed kilku dniami ukończyła liceum i rozpoczęła pracę w gliwickim Zakładzie Aktywności Zawodowej.
  Jest członkiem fundacji „Biegam z sercem”, właśnie współorganizuje siódmą charytatywną zumbę, tym razem tańczyć będą dla 11-letniej Laury z mózgowym porażeniem dziecięcym. Zapisanych jest już ponad 100 osób. Jako wolontariusz angażuje się w organizację nowej akcji biegowej Fundacji „Biegamy z Sercem”, dla dzieci w wieku od 2 do 18 lat.

w kategorii Kultura i Sztuka:

 • Regina Zachurzok z Drogomyśla. Choruje na stwardnienie rozsiane, ma za sobą wiele „rzutów”, nawrotów choroby. Nie poddała się, odnalazła się w sztuce. Jej pasją są prace w skórze – ze skóry potrafi zrobić praktycznie wszystko. Od słonecznika czy róży przez wisiorki, kolczyki, pierścionki, obrazy przestrzenne. Maluje akwarelami, wykonuje malowidła na szkle. Należy do władz Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Warszawie.
  Na Międzynarodowej Abilimpiadzie (czyli olimpiadzie umiejętności osób niepełnosprawnych) w Słowacji w 2016 r. zdobyła nagrody w trzech konkurencjach – I miejsce za malowanie akwarelą, II miejsce za malowanie na szkle i III za biżuterię z koralików. Kilkukrotnnie wygrywała Abilimpiady Polskie, wielokrotnie zajmowała miejsca drugie i trzecie. Jej prace są wystawiane między innymi w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, w Urzędzie Gminy w Strumieniu i wielu innych. Rada Główna Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane za całokształt pracy przyznała pani Reginie „Oscara honorowego” dla osób chorych na SM.
 • Katarzyna Warachim. Mieszka w Gliwicach. W wieku 10 lat uległa wypadkowi, w wyniku którego stała się osobą niepełnosprawną – ma niedowład czterokończynowy, porusza się jedynie na wózku. Jej pasją jest sztuka. Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, podyplomowe studia na kierunku psychologia zachowań społecznych oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim.
  Maluje ustami od 1985 roku. Ulubione motywy – klauni, Pierroty, kwiaty, motyle, ostatnio również akt. Laureatka wielu nagród na konkursach literackich, laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice dla Młodych Twórców Kultury. Opublikowała kilka opowiadań i trzy tomiki wierszy. Od ponad 20 lat współpracuje z Wydawnictwem Amun, należy do Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami.

w kategorii Życie Zawodowe:

 • Maria Bąk. Ma 31 lat, pochodzi z Brennej, aktualnie mieszka w Katowicach. Niepełnosprawna od urodzenia, choruje na rzadką chorobę genetyczną, zespół Ehlersa-Danlosa, w jej wyniku postępująca skolioza kręgosłupa.
  Po ukończeniu pomaturalnej szkoły w Ustroniu odbyła 6-miesięczny staż w Urzędzie Gminy Brenna, zdecydowała o podjęciu samodzielnego życia, mimo oczywistych ogromnych obaw rodziców. Ukończyła studia licencjackie w Wyższej Szkole Informatyczno-Medycznej, na kierunku zdrowie publiczne, i studia magisterskie w Śląskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Zdrowia Publicznego. Wiele lat bezskutecznie szukała pracy.
  Od trzech lat pracuje na umowę o pracę jako statystyk medyczny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach, na Oddziale Chirurgii i Urologii. Opierając się na swoich doświadczeniach związanych z szukaniem zatrudnienia w styczniu 2017 napisała dokument „Sytuacja osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem na rynku pracy”, rozesłała go do instytucji, które zajmują się sprawami osób niepełnosprawnych, do PFRON, POPON, FAZON, Integracji, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
 • Joanna Sadło. Tarnowskie Góry. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studia podyplomowe: prawo gospodarcze i handlowe. Pracuje zawodowo na rzecz osób niepełnopsrawnych, od 2004 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach, gdzie udziela porad prawnych, wspiera w procesie dofinansowań ze środków PFRON, współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

w kategorii Życie Społeczne:

 • Krystyna Wysocka€“. Od 20 lat prezes koła w Zabrzu Polskiego Związku Niewidomych, wcześniej była zastępcą, skarbnikiem, bo od samego początku, kiedy zapisała się do PZN w 1975, pracuje społecznie. Koło ma swój profil na Facebooku bodaj jako jedno z pierwszych w regionie, na bieżąco prezentując sprawy związane z osobami z dysfunkcją narządu wzroku.
  Krystyna Wysocka została nagrodzona brązową i złotą odznaką honorową „Zasłużona dla dobra niewidomych”, w 2011 roku srebrną odznaką „Zasłużona dla Województwa Śląskiego”. Laureatka konkursu „Zabrze moje miasto”.
 • Krystyna Cuber. Lędziny. Pracowała w laboratorium Szpitala Miejskiego w Chorzowie, w Przychodni Górniczej w Bytomiu, teraz jest na rencie. Od roku 1999 działa społecznie w Lędzińskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin, przez dwie kadencje była jego prezesem. W tym czasie Stowarzyszenie wspaniale się rozwinęło, w 2015 roku otrzymując tytuł Organizacji Roku w konkursie organizowanym przez Górnośląski Tygodnik Regionalny „Echo”.
  Pani Krystyna współpracuje z Ośrodkiem Błogosławiona Karolina przy organizacji Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych i Żeglarskim Biwaku Integracyjnym. Od 2013 roku działa w Społecznej Powiatowej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych, obecnie jako sekretarz.
 • Jolanta Markiewicz. Pracowała kilkanaście lat w rybnickim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, musiała przerwać ze względu na pogarszający się słuch i wzrok. Niepełnosprawność nie zamknęła jej w domu – ukończyła kurs komputerowy, trzy stopnie kursu języka migowego, w tym dla nauczycieli, kurs brajla i samodzielnego poruszania się z białą laską. Ma kwalifikacje opiekuna medycznego. Dla Fundacji Jastrzębski Inkubator Przedsiębiorczości opracowała materiały szkoleniowe w języku migowym.
  Od roku 2004 jako wolontariusz prowadzi klub dla osób niesłyszących przy duszpasterstwie Głuchych w Jastrzebiu Zdroju; pomaga osobom niesłyszącym w redagowaniu pism, załatwianiu spraw w urzędach, poszukiwaniu pracy. Mimo słabego wzroku, jako przewodniczka pomaga osobom niewidomym. Odwiedza też chorych w hospicjum.
  Współredaguje gazetkę duszpasterstwa „Effatka”, pomaga księżom w kontaktach z osobami niesłyszącymi. Pisze wiersze. Zostały opublikowane w kwartalniku „Dłonie i Słowo” Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
 • Ewa Sprus ze Świętochłowic. Prezes Stowarzyszenia Górnośląski Skarabeusz. Od paru lat zmaga się własną niepełnosprawnością, która nie przesłania jej wrażliwego serca na drugiego, potrzebującego człowieka, a przede wszystkim dziecka. Jest inicjatorką i organizatorką cyklu Górnośląskiego Balu Charytatywnego, którego celem jest pozyskanie środków na pomoc dla chorych dzieci oraz zakup sprzętu medycznego, np. dla oddziału pediatrii Szpitala Powiatowego w Świętochłowicach. Jest pomysłodawczynią Górnośląskiego Złotego Serca, wręczanego osobom, które angażują się na rzecz dzieci chorych, potrzebujących czy niepełnosprawnych.
  Stowarzyszenie Górnośląskie Skarabeusz pod przewodnictwem Ewy Sprus od lat organizuje paczki świąteczne wręczane chorym dzieciom w okolicznych szpitalach, domach dziecka czy wskazanych domach prywatnych. Środki pozyskane na paczki pochodzą z organizowanych przez nią zbiórek lub darowizn.
  Ewa Sprus współpracuje z wieloma grupami społecznymi i zawodowymi. Swoimi nietuzinkowymi pomysłami potrafi zaangażować przedstawicieli biznesu, świata artystycznego, administracji samorządowej oraz polityki.

w kategorii Sport:

 • Grażyna Wojciechowska. Paraolimpijka z Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku. Obecnie trenerka w Miejsko-Ludowym Klubie Sportowym „Czarna Strzała” – klub łuczniczy powstały 2001 roku. Laureatka Sportowego Lauru Bytomia 2012. Organizuje zgrupowania łucznicze, obozy, turnieje. Otrzymała tytuł Bytomianki Lata 2016.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas