Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Żywa cząstka

10.11.2009
Autor: Dominika Trębacz. Fot.: www.sxc.hu

Dwa lata temu brakowało narządów do przeszczepów. A jak jest dzisiaj?

Długopis w dłoni. Fot.: www.sxc.hu- Dziś wychodzimy na prostą – zapewniali lekarze i eksperci podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. – Jednak nadal trzeba głośno mówić o tym, że rodziny nie powinny obawiać się przekazywania narządów swoich bliskich osób, u których stwierdzono śmierć pnia mózgu. Bo takich narządów wciąż brakuje – mówił prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy ds. transplantologii klinicznej.

Rodzina nie jest dysponentem prawa do zgody na pobranie narządów, chyba, że w obecności rodziny osoba zastrzegła, że na pobranie od niej narządów po śmierci takiej zgody nie wyraża. Często jednak mimo  braku sprzeciwu ze strony osoby, to rodzina po jej śmierci nie zgadza się na pobranie narządów.  – Nie pobieramy wówczas narządów, żeby nie wywoływać niepotrzebnych spięć – dodaje prof. Magdalena Durlik, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Pewnym rozwiązaniem jest sporządzenie za życia oświadczenia woli. Jeśli dana osoba chciałaby, żeby jej narządy zostały po śmierci pobrane do przeszczepu, powinna takie oświadczenie napisać. Wzory oświadczeń znajdują się na stronie: www.poltransplant.org.pl. Osoby, które nie godzą się na pobranie od nich narządów po śmierci, mogą to zastrzec, wpisując się na listę sprzeciwu dostępną także na stronie Poltransplant.

 

Żywa cząstka (mp3, 12,6 MB)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas