Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z edukacją mojego dziecka? Jaką szkołę wybrać?

12.07.2017
Autor: R.

Chciałabym zapytać, co byłoby najlepszym rozwiązaniem dla mojego syna, dziecko ma 7 lat, dopiero zaczął mowić, jest rownież podejrzenie epilepsji, na razie w trakcie badań, ze względu na mowę syn jest odrobinę do tyłu, nie potrafi czytać, liczy do 10 z pomoca drugiej odsoby, czasem myli kolory i ma stwierdzone adhd. Czy mogę go posłać do normalnej szkoły? Czy powinnam poszukać jakiejś innej?

Szanowna Pani,

może Pani posłać dziecko do szkoły ogólnodostępnej, ale należy się zastanowić, czy jest to wskazane. Szkoły ogólnodostępne mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o edukację dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Organizacja edukacji dla dzieci niepełnosprawnych spoczywa na samorządach, na których ciąży przygotowanie edukacji na potrzeby dzieci. Istnieją różne rodzaje placówek oświatowych. Pierwszy krok, jaki muszą Państwo wykonać, to zgromadzić całą dokumentację medyczną dziecka. Kolejny krok to udanie się do poradni psychologiczno-pedagogicznej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, gdzie funkcjonują zespoły orzekające. W poradni należy złożyć odpowiedni wniosek skierowany do zespołu orzekającego.

Wniosek, o którym pisałem powyżej, winien zawierać:

  1. imię i nazwisko dziecka, datę i miejsce jego urodzenia oraz miejsce zamieszkania, a w przypadku ucznia – również nazwę i adres szkoły oraz oznaczenie klasy, do której uczeń uczęszcza, a także nazwę zawodu – w przypadku ucznia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie;
  2. imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) oraz miejsce ich zamieszkania;
  3. określenie celu i przyczyny, dla której niezbędne jest uzyskanie orzeczenia albo opinii;
  4. podpis wnioskodawcy.

Wnioskodawca dołącza do wniosku dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wydane przez specjalistów opinie, zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich. Jeżeli do wydania orzeczenia albo opinii jest niezbędna informacja o stanie zdrowia dziecka, należy dołączyć do wniosku wydane przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka. Procedura uzyskania orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego jest podobna – w razie wątpliwości proszę szukać informacji w poradni.

Jeżeli nie dołączycie Państwo do wniosku dokumentacji, przewodniczący zespołu wezwie do przedstawienia tej dokumentacji w określonym terminie, nie krótszym jednak niż 14 dni.

W przypadku nieposiadania dokumentacji albo gdy dołączona dokumentacja jest niewystarczająca do wydania orzeczenia albo opinii, badania niezbędne do wydania orzeczenia albo opinii przeprowadzają specjaliści poradni wskazani przez przewodniczącego zespołu, odpowiednio do posiadanej specjalności.

Wniosek o wydanie orzeczenia albo opinii wraz z dokumentacją przewodniczący zespołu kieruje do członków zespołu oraz ustala termin posiedzenia zespołu.

Przewodniczący zespołu zawiadomi Państwa o terminie posiedzenia zespołu, w którym będziecie Państwo mogli wziąć udział i przedstawić swoje stanowisko. Po uzyskaniu orzeczenia będziecie Państwo musieli znaleźć odpowiednią placówkę oświatową dostosowaną do potrzeb dziecka.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas