Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Orzeczenia i karta parkingowa

17.11.2009
Autor: Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 5/2009

Mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, wydany 2 lata temu na stałe, ale bez określenia podlegania przepisom prawa o ruchu drogowym. Obecnie muszę dość często korzystać z rehabilitacji (w samochodzie jestem wożona na leżąco). Zaczęłam pytać o możliwość otrzymania karty parkingowej. W Starostwie Powiatowym powiedziano mi, że chcąc ją uzyskać, muszę wnioskować o zmianę orzeczenia. W tym celu należy ponownie zebrać dokumentację medyczną, dostać się do specjalistów, czekać na komisję itd. Przy okazji dowiedziałam się, że gdybym miała niepełnosprawność orzeczoną przez ZUS, to nie byłoby problemu. Czy naprawdę nie jest możliwe wydanie Karty parkingowej, choćby na jakiś czas?
Teresa U. z woj. wielkopolskiego

Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Prawnik Anita Siemaszko: Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 97, poz. 802), od 22 września 2009 r. kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych tylko przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności( PZON), to jest:
- orzeczenia o niepełnosprawności (prawo do karty parkingowej zyskały dzieci),
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, wraz ze wskazaniem spełnienia w punkcie 9 orzeczenia przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym - musi pojawić się zapis, że dana osoba te przesłanki "spełnia".

Jednym słowem, osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem - o ile mają zapis, że spełniają przesłanki (czyli orzecznik z PZON uzna, że ich stan zdrowia to uzasadnia) - otrzymają Kartę parkingową. Osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności  mogą otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne) i oczywiście o ile spełniają przesłanki.

Nie powinna więc Pani mieć problemów z uzyskaniem karty parkingowej, mając orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile ma Pani w orzeczeniu zapis o spełnianiu przesłanek. Takiego zapisu jednak w Pani orzeczeniu brak, musi Pani odbyć żmudną procedurę, by uzyskać przywilej, jakim jest karta parkingowa.

Pamiętajmy, aby po otrzymaniu orzeczenia nie poprzestać na spojrzeniu, jaki stopień niepełnosprawności otrzymaliśmy, ale przeanalizować dalsze zapisy.

Wbrew informacjom, które Pani uzyskała, orzeczenie ZUS wcale nie ułatwiłoby sprawy. Od 22 września 2009 r. Karty parkingowe nie są bowiem wydawane osobom posiadającym orzeczenia wydane przez komisje ZUS, KRUS oraz komisje resortowe podległe MON i MSWiA.

Osoby niepełnosprawne posiadające ww. orzeczenia, a zainteresowane uzyskaniem Karty parkingowej, będą musiały uzyskać dodatkowo stosowne orzeczenie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • karta parkingowa
  piotr
  27.06.2015, 09:32
  Córka otrzymała orzeczenie z prawem do uzyskania karty parkingowej , ale z powodu zmiany w punkcie 4 dotyczącego warsztatów terapii zajęciowej na nie złożyłem odwołanie na decyzję będziemy czekać ok dwa miesiące , a w tym czasie jak korzystać z prawa które niby przysługuje ,a z powodu odwołania nie możemy otrzymamć karty .
  odpowiedz na komentarz
 • utrudnienia dla nas niepełnosprawnych, a dla nich pieniądze
  trutek
  15.03.2015, 08:15
  a może by pootwierać obozy zagłady po co my w ogóle żyjemy rządzący myślą tylko jak nam utrudnić życie posiadam kartę parkingową od lat 70-tych 20 wieku kartę parkingową unijną oraz biała legitymację dostałem na podstawie orzeczenia z Z.U.S teraz mam przeżywać nowy horror plus koszty ponad 250 zł; badanie lek, pole widzenia, zdięcie i karta
  odpowiedz na komentarz
 • Prawa nabyte a co na to konstytucja?
  Jan
  07.12.2014, 08:49
  Mam kartę parkingową wydaną na podstawie orzeczenia przez Powiatowy Zespół Do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Gdyni z roku 2006, karta jest bezterminowa czyli na zawsze. Karta jest wydana legalnie. Nie rozumię dlaczego pozbawia się mnie praw nabytych i każe mi się stawiać ponownie do tej samej Komisji czy jest to zgodnie z obowiązującą konstytucją w Państwie prawa za jakie uznaje się Polska?
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Golubowski Piotr
  06.10.2013, 02:29
  Posiadam orzeczenie o niepelnosprawnosci w stopniu umiarkowanym ze wsazanien literki N wydane w roku 2000 na czs nieokreslony przez Powiatowy Zespolu do Spraw Orzekania o Niepelnosprawnosci w Gnieznie . Po wielu latach od wystapieni choroby po rechabilitacji i powrocie do wmiare normalnego zyci w tym jazdy autem zlozylem wniosek w miejscowym Urzedzie wniosek o karte parkingowa . Ale odmowiono mi wydania takiej karty . stwierdzono ze mam stare orzeczenie i mam ponownie stawic sie na komisji . Czy to zgodne z prawem ?
  odpowiedz na komentarz
 • Debile od kart parkingowych.
  bociek
  18.05.2013, 02:43
  Biurokracja kwitnie.Lekarze zamiast leczyć muszą wydawać orzeczenia o niepełnosprawności.Czy osobie bez nogi trzeba dawać nowe orzeczenie?A może debile myślą,że już takiemu kalece odrosła noga.
  odpowiedz na komentarz
 • endoproteza
  Wanda
  18.03.2013, 10:40
  Mam umiark.stopień na 04-O 05-R 07-S Jestem po operacji endoprotezy kolana.Drugie kolano za jakis czas bedzie operowane.Nie otrzymałam karty parkingowej DLACZEGO? nie rozymię mam 71 lat Napiszcie coś na ten temat
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  pop
  23.02.2013, 09:05
  Moi drodzy krew człowieka zalewa jak widzę takich darmozjadów zdrowych i oni majom karty tak mam u siebie w wałbrzychu zdrowe to i pracujące
  odpowiedz na komentarz
 • niewydana karta parkingowa
  mery29
  12.10.2012, 11:39
  Moj mąż ma przynane orzeczenie o niepełosprawnosci do 2015 roku kod 5OR A NIEOTRZYMAL KATY PARGINGOWEJ KTOA BY MU UOMŻLIWIŁA ŁATWIEJSZE PARKOWANIE JAEST PO WYPADKU KOMUNIKACYJNYM I MA NIESPRAWNA PRAWĄ REKE W ŁOKCIU DLACZEGO NIEZOSTALA WYDANA
  odpowiedz na komentarz
 • mandat
  pokrzywdzony
  04.10.2012, 03:58
  witam posiadam grupe inwalidzka w stopniu umiarkowanym oraz karte parkingowa z której chciałbym korzystac ale parking przy dworcu w Tarnowie EURO PARK pakuje mandaty, parking przychodi kolejowej jest zajety poprzez ludzi dojerzdzajacych do pociagu pytam czy słuszni kontrolerzy parkingowi karzą mandatami
  odpowiedz na komentarz
 • Bajzel z kartami parkingowymi
  Inwalida R
  28.08.2012, 09:48
  Ja znm taką osobę która jest pielęgniarką , całymi nieraz godzinami z mężem przebywa w lokalu gastronomicznym , jest nieraz kompletnie pijana i posiada kartę parkingowa bezterminową.Ja zadaję pytanie kompetentnym osobom , czy karty parkingowe wydaje się dlatego ze dana osoba jest pielęgniarką.Dlaczego karty parkingowe wydaje się osobom które mają inne symbole choroby niż R i N. Znam osobę która się posługuje kartą parkingowa zmarłego w połowie 2012 roku męża. Dlaczego nie odbiera się kart parkingowych od rodzin zmarłych a wszczególnosci tych którzy mieli takie uprawnienia bezterminowo.Zauważyłem że jest plaga używania kart parkingowych nieprawidłowo ponieważ karta zgodnie z przepisami powinna byc cała widoczna wraz z terminem waznosci natomiast dużo osób używa kart w ten sposób że termin ważności jest zakrywany a to daje do myslenia że się chce ukryc niewaznośc terminową karty parkingowej. W takich przypadkach Policja lub Straz Miejska powinna spisać numer samochodu i wezwać na komendę takiego delikwenta żeby pokazał tę kartę czy jest ona prawidłowa i posiada termin ważności i na kogo jest wystawiona.Działalnośc Policji i Strazy Miejskiej jest w tych przypadkach jest ogólnie żecz biorąc kiepska a wszyscy się pytają skąd wziąść pieniadze na działalność tych instytucji a ja podpowiadam że właśnie stad tylko trzeba chcieć przeprowadzać kotrole tych samochodów które stoją na parkingach dla niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy karta obowiazuje we wszystkich miastach???
  obywatel
  16.02.2012, 11:32
  Mam do Pani pytanie.Mam znaczny stopien niepelnosprawnosci.Udajac sie na leczenie do Krakowa musze mimo posiadania karty doplacac do parkingu.Nie wiem ale jest to chyba jedno miasto utrudniajace zycie niepelnosprawnym.Pytalem podobn tak ustalila rada miasta.Czy jest zgodne z prawem.
  odpowiedz na komentarz
 • MAM STOPIEŃ UMIARKOWANY Z SYMBOLAMI 10N i 05R
  MAREK
  09.12.2011, 09:27
  I NAJCIEKAWSZE JEST TO ŻE W ODBRANYM ORZECZENIU O STPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI Z SYMBOLAMI 10N,O5R. DOSTAŁEM KARTĘ UPRAWNIAJĄCĄ DO DARMOWYCH PRZEJAZDÓW MPK ALE W PKT.9)NIE SPEŁNIAM WARUNKÓW DO KARTY PARKINGOWEJ (CHOC MAM PROBLEMY Z PORUSZANIEM SIĘ)TO JAKIŚ ABSURD i nikt w UM nie umie mi odp dlaczego, jedyne co usłyszałem prosze wnieść odwołanie.
  odpowiedz na komentarz
 • art 155 kpa
  podatnik
  22.11.2011, 07:57
  Szanowna Pani prawnik uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na ten artykuł KPA. całkiem nie jest potrzebna ponowna procedura orzekania tylko zwykłe postanowienie wprowadzające zmianę w wydanej już decyzji jako słuszny interes strony. a ponowne orzekanie to tylko naciąganie na koszty niepełnosprawnych i polskiego podatnika. Problem polega na tym iż PZOON za wydane orzeczenie dostanie pieniądze a za postanowienie nie.
  odpowiedz na komentarz
 • karty
  edek
  18.05.2011, 11:13
  parkingowe wydawane osobom ktora smiga caly tydzien samochodem zarobkowo nie ma czasu na odpoczynek pytam jaka to jest osoba niepelnosprawna i utrudnia zycie mam karte to postawie nazlosc zeby ta osoba co ma trudnosci z chodzeniem musiala auto postawic dalej by nie bylo dla niej miejsca zlosliwosc i to jeszcze bezterminowo
  odpowiedz na komentarz
 • I bardzo słusznie, że są ograniczenia
  Zdzichu
  03.05.2011, 08:35
  Ja mam 05-R umiarkowany od roku, ale kuśtykam od 20 lat. Jak mnie mniej boli to staję na zwykłym miejscu, bo ktoś może być w potrzebie. Krew mnie zalewa jak widzę (szczególnie pod marketami) jak paniusia w szpilkach, albo bysior w krawacie stawiają na kopertach pod samymi drzwiami. Rozdawali te karty na lewo i prawo.
  odpowiedz na komentarz
 • CO SIE W TYM KRAJU DZIEJE????wlos sie jezy
  mary
  18.03.2011, 08:29
  Witam mieszkam poza granicami Polski,posiadam od 20-lat karte parkingowa dla niepolnosprawnych wydana zostala na podstawie orzecenia lekarskiego w ciagu 15 minut!!!!! Jak czytam o tej GLUPIEJ BIUROKRACJI w Polsce to dostaje torsji!!!!!!!!!!!!!!tym bardziej jest to przykre ze dotyczy ludzi ktorym nalezy pomoc!!!!!ZGROZA!!!!!Od jakiegos czasu obserwuje w Polsce WIELKA NIEPRZYCHYLNOSC DLA OSOB NIEPELNOSPRAWNYCH!!!!Jest to przykre,jak pomysle ze musialabym sie i ja uzerac z tymi urzedasami......coraz bardziej utrwalam sie w tym ze wyjazd z Polski byl sluszny!!pozdrawiam wszystkich i zycze zdrowia przy zalatwianiu tak NORMALNYCH spraw..
  odpowiedz na komentarz
 • no więc właśnie
  gumiś
  02.03.2011, 10:52
  czy dowiedział się Pan jakie?
  odpowiedz na komentarz
 • MAM PROBLEMY PORUSZANIU MAM KARTE PARKIGOWA? INNE DOKUMENTY?
  inwalida
  09.12.2010, 09:53
  PRZEPISACH RUCHU DROGOWYM NIEMA NIC O STREFIEINWALIDA JEST PRZEŚLADOWANY W STREFIE n.p. PODJEDZA SAMOCHODEM NA BADANIA LEKARSKIE SĄ TYLKO DWIE KO:PERTY DO INWALIDÓW JEZELI TO MUSISZ PŁACIĆ ZA STREFE. BYŁEM NIEMCZECH I MIAŁEM KARTE WYDANĄ POLSCE NIEMIECKA POLICJA KAZAŁA STAĆ INWALIDZIE I NIE INTERWENOWALI . CHCAŁEM BLIZEJ PODJECHAĆ DO UBIKACJISPYTAŁEM CZY MOGETAK MAM UNIJNE UPRAWNIENIA DOSTAŁEM ULOTKE GDZIE NIEWOLNO SRODKU RONDA WJAZD DO SZPITALA, NA PRZYSTANKU I SRODKU DROGI ŻE INNY POJAZD NIEPRZEJEDZIE<WADUKTY I MOSTY TYLKO KOPERTY> UNAS NIEPEŁNOSPRAWY NIEMOŻE PODJECHAĆ DO APTEK, SKLEPU I URZEDÓW SĄPO JREDNEJ KOPERCIE LUB ZAJETE TAK MAMY KONSTYTUCJE ŻE INWALDZISA TOREZOWANI I WOŁANY HARACZ . NASZ KRAJ PREZYDET I PREMIER RATYFIKOWALI PRAWA UNIJNE TYLKO UNAS INWALIDA PŁACIUNI PŁACI MER I PRACOWNICY LADU ZADNYM #WYPADKU INWALIDA> DLACZEGO JEST EDRECZENIE I INWALIDA ŻYJE GECIE NKIE KRAJU CYWILNYM TYLKO URZEDNICY I MINISTROWE ŁAMIĄ NAGMINIE KOSWTYTUCJE MOŻE PRAWNIK WYJĄŚNI DLACZEGO INWALIDZI SĄ MSA NIESPRAWYCH INWALIDÓWn CO NATO PREZYDET RP I PREMIER I POSŁOWE?"
  odpowiedz na komentarz
 • lekki stopień 10-N 05-R
  sabina
  07.12.2010, 11:30
  Po rocznym stopniu umiarkowanym przyznano mi stopień lekki na stałe. Przy wpisanych symbolach przyczyn niepełnosprawności - 10N 05R. Orzeczenie wydano na stałe.W pkt 9 wpisano ,że nie spałniam warunków o prawie drogowym. Pani wytłumaczyła mi,że w stopniu lekkim nikt ich nie dostaje. Czy mają rację i czy jest możliwość odniesienia od tego postanowienia. Jak to zrobić i czy jest jakas szansa otrzymania tej karty.
  odpowiedz na komentarz
 • dlaczego muszę tracić bezterminowe prawojazdy?
  Krzyśka
  19.11.2010, 07:30
  mam prawo do skorzystania z karty parkingowej, ale kiedy poszłam do urzędu dowiedziałam się, ze stracę bezterminowe prawo jazdy. Muszę pojechać 180 km aby zrobić badania dopuszczające do prowadzenia samochodem. Rozumiem że należy sprawdzić czy nie zagrażam innym uczestnikom ruchu, ale muszę ponieść co roku olbrzymie koszty. Badania+ koszty dojazdu+ nowe dokumenty. I nic nie było by dziwnego gdyby nie fakt, że w sąsiednim powiecie nie musiałabym tego wszystkiego robić. A więc przepis obowiązuje czy też nie. A swoją drogą jak nasz kraj bardzo wspiera niepełnosprawnych. Najczęściej przed wyborami, kiedy potrzebuje naszego poparcia. Może ktoś mi wyjaśni dlaczego istnieje taki bzdurny przepis.
  odpowiedz na komentarz
 • Posłowie
  Henryk z Poznania
  04.11.2010, 06:54
  osły siedzące usprawnili nam wydawanie karty parkingowej. Od 15 lat nie miałem kłopotu Mam całkowitą niezdolność i od 5 lat z dodatkiem pielęgnacyjnym (po amputacji nogi). W tym roku nie wydano mi na podstawie ZUS tylko 4 miesiące, czekałem na decyzję Zespołu Orzekania itd Miejskiego. Bo takie są teraz przepisy. Mam, po dostarczeniu do tego zespołu, tony makulatury i wezwań o uzupełnienie. Czekałem tylko na wezwanie o uzupełnieni w dokumentację od babci klozetowej. Teraz MUSZĘ czekać na sposobność dotarcia do wydz kom.i na podstawie Najważniejszego ( czyt jak chcesz} papióra, dostanę na stałe? Mam już 61 lat i rentę od 1993 roku II grupy stale odnawianą. Po co? Aby utrzymać bandę nierobów ZUS-owskich, a teraz jeszcze....ehhhh
  odpowiedz na komentarz
 • Dabilizm
  Zbuntowany
  29.10.2010, 07:17
  "Olejcie" posraną biurokrację i debilnych biurokratów, oni nie mają pojęcia o niepełnosprawności, Jeśli masz odrobinę pojęcia o grafice komputerowej, bez problemu możesz sam zrobić KARTĘ PARKINGOWĄ, wiem, że jest to nie legalne, ale jest to sposób na debilną biurokrację
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Iwona
  04.10.2010, 07:01
  Własnie dziś poszlam do urzedu i dowiedziałam sie o nowych przepisach dotyczących karty parkingowej. Totalna bzdura! Osoba niepełnosprawna ma być ciągana po urzedach skoro ZUS przyznał mi grupe to znaczy że jestem niepełnosprawna,(porażenie mózgowe) tu niczego nie trzeba stwierdzac a jakoś na rehabilitacje trzeba dojeżdzac. Zapraszam osoby, które tworzyły to prawo do jeżdzenia ze mna na rehabilitację i do przezycia ze mna kilku dni!!!
  odpowiedz na komentarz
 • uwaga
  henryk
  09.09.2010, 04:54
  jeszcze niema takiej ustawy zatwierdzonej że cukrzyk nie może prowadzić samochodu ,
  odpowiedz na komentarz
 • utrudnienie życia niepełnosprawnemu
  zuza
  18.08.2010, 02:31
  Głupota nie zna granic.Mąż ma orzeczenie z ZUS o znacznym stopniu niepełnosprawności z 08.2010.Teraz,aby dostać kartę parkingową musi stanąć na komisję przed PZds.Orzekania o Niepełnosparawności.Szczęście,że nie jest sam,bo trzeba załatwić sprawy papierkowe.Takie procedury mógł wymyśleć wyłącznie zdrowy człowiek bez wyobrażni.Niestety chory nie ma siły przebicia.To się nazywa pomoc niepełnosprawnym.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta a cukrzyca
  orzeszek
  14.07.2010, 10:44
  Głupota ludzka nie zna granic. Przeczytałem wpis w którym diabetyk domaga się karty bo musi się zatrzymać z powodu spadku cukru. Ten człowiek jak wynika z jego wypowiedzi to potencjalny zabójca. Jako cukrzyk z wahaniami glikemii nie powinien wcale prowadzić pojazdów mechanicznych stanowi potencjalne zagrożenie a tu jeszcze karta - nieporozumienie
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenia i karta parkingowa
  Janusz
  21.05.2010, 01:56
  Mam 53 lata, znaczny stopień niepełnosprawności, uważam, że (wiem, że to zwiększy koszty)przydział kart parkingowych powinien zostać jeszcze raz zweryfikowany. Setki, a może nawet tysiące osób załatwiło te karty w sposób co najmniej dziwny. Widać to zwłaszcza pod hipermarketami, kiedy zajeżdża piękna limuzyna, parkuje na miejscu dla inwalidy, a z jej wnętrza wybiega para młodych roześmianych ludzi. Wcześniej kierowca, wygolony "na łyso", z kolczykiem w uszach i z szyderczym uśmiechem wrzuca za szybę znaczek inwalidy, naszą kartę parkingową. Przecież wszyscy wiemy, że w pewnym okresie, grupy cwaniaków, opowiadając o tym w koło, pozałatwiała sobie takie karty i teraz kpią z prawdziwych inwalidów ! Jestem gotów zapłacić za (jeszcze jedne)badania, które stwierdzałyby konieczność korzystania z karty parkingowej. Bo w przeciwnym razie cwaniacy będą parkować na miejscach przeznaczonych tylko dla inwalidów, a inwalida zaparkuje, ale będzie musiał dochodzić 10 minut do miejsc, do których pragnie się udać. Bądź nie zaparkuje, bo nie znajdzie wolnego miejsca na parkingu. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • buty ortopedyczne ...
  Barbara Bera /wielkopolska/
  07.05.2010, 03:47
  - r-k za obuwie ortopedyczne złożyłam w na początku lutego - po m-cu dostałam pismo z PCPR. że nie mają już funduszu abym otrzymała zwrot - do turnusu rehabilitacyjnego nie otrzymałam dotacji już szósty rok - mam stopień inwalidztwa znaczy - w dzieciństwie zachorowałam na Heine-Medinę - nie jest to więc choroba której się mogłam przysłużyć /alkohol czy też narkotyki/ ciekawa jestem jak jest z takim dofinansowaniem w innych częściach Polski ...
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa- parkometry ?
  Asia
  03.05.2010, 06:37
  Witam mam pytanie posiadam karte parkingową inwalidy na córke 6l i tu nasowa sie pytanie czy jak stane na miejscu dla inwalidy to dodatkowo musze zakupić bilet w parkometrze jak jest strefa płatna??? Czy ta karta zwalnia mnie z takiej opłaty?
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa- parkometry ?
  Asia
  03.05.2010, 04:46
  Witam mam pytanie posiadam karte parkingową inwalidy na córke 6l i tu nasowa sie pytanie czy jak stane na miejscu dla inwalidy to dodatkowo musze zakupić bilet w parkometrze jak jest strefa płatna??? Czy ta karta zwalnia mnie z takiej opłaty?
  odpowiedz na komentarz
 • rzecznik praw pacjenta a NFZ
  27.04.2010, 10:34
  Witam wszystkich niepełnosprawnych którzy korzystają ze środków pomocniczych i ortopedycznych do protestu przeciw Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a sprawa jest taka że NFZ chce nas wszystkich pozbawić ostatniego przywileju jaki nam pozostał, a mianowicie obecnie złożony wniosek na środki pomocnicze i ortopedyczne nie jest załatwiany od reki jak to było do tej pory , teraz trzeba czekać ponad pół roku żeby łaskawie NFZ zaakceptował nasz wniosek. NFZ tłumaczy się brakiem pieniędzy i ustawia nas w długich kolejkach, natomiast Rzecznik Praw Pacjenta wcale nas pacjentów nie broni ani też nie reprezentuje , trzyma stronę NFZ wiec poco taka komórka wo gule istnieje , jestem inwalidą drugiej grupy , porucz innych schorzeń mam skrót jednej nogi o 12 centymetrów i muszę nosić but wyrównawczy , takie buty należą mi się raz na jeden rok w oczekiwaniu w kolejce ten okres wydłuży się,proszę wszystkich którzy korzystają ze środków pomocniczych i ortopedycznych i których to dotyczy o wsparcie i nagłośnienie tej sprawy.
  odpowiedz na komentarz
 • orzeczenia i karta parkingowa
  Esterka
  23.04.2010, 10:36
  Mam pytanie. Do zarzadu PZD dostarczylam 05-R(umiarkowany).Na razie mam odpowiedz ustna ze musze wybudowac sobie zatoczke,a choroba powinna byc"widoczna" i to uprawnia mnie do wjazdu na teren PZD.Mam karte parkingowa, rente i orzeczenie lekarza powiatowego 05-R.Jak widac to jeszcze za malo dla zarzadcow dzialek.Co mam zrobic?
  odpowiedz na komentarz
 • prawo jazdy
  marek
  16.03.2010, 09:38
  witam czy jest dofinansowanie na prawo jazdy
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinansowanie do samochodu.
  Andrzej
  05.03.2010, 10:48
  Witam. Czy w tym roku istnieje szansa na dofinansowanie do zakupu samochodu? Jeśli tak to jakie trzeba spełnić wymagania? Pozdrawiam, Andrzej Z.
  odpowiedz na komentarz
 • Uwaga To wprowadzanie w błąd !!!!
  BEATA
  09.02.2010, 01:48
  Kartę parkingową mogą otrzymać osoby TYLKO na podstawie orzeczeń Powiatowych Zespołow i tylko wtedy gdy w orzeczeniu w punkcie 9. jest wpisane słowo SPEŁNIA. Przyczyna niepełnosprawności obowiązuje tylko Orzeczników przy kwalifikowaniu do karty parkingowej osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim!!!!.
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Teresa Żuchowska
  28.01.2010, 08:59
  a co z kartami parkingowymi które były wydane na orzeczenie z innego schorzenia jak R lub N np; I gr ogólny stan zdrowia lub wzrok
  odpowiedz na komentarz
 • PROŚBA O ODPOWIEDZ
  Elżbieta
  27.01.2010, 04:54
  Mam kartę parkingową od 12 lat. Do tej pory w znacznym stopniu ułatwiała mi życie. Od pewnego czasu nie moge dotrzec do poczty położonej przy miejskiej ulicy,w sąsiedztwie bloku mieszkalnego Przed pocztą jest 1 miejsce dla inwalidy lecz jest ciągle zajęte przez osobę mieszkająca w tymże bloku. (za szybą widnieje karta inwalidy) I tutaj nasuwa się pytanie , czy takie miejsce nie powinno byc udostępniane interesantom załatwiającym sprawy, bo wg mnie w tym celu jest ten znak. Osoba parkująca samochód na ( co prawda także inwalida)kopercie zrobiła sobie niejako 24/dobę własny parking kosztem innych niesprawnych.Czy jakieś przepisy to regulują??? Proszę o odpowiedż ponieważ jest to dla mnie sprawa pilna. Dziękuję.
  odpowiedz na komentarz
 • ???
  Krzysztof
  27.01.2010, 11:35
  Po co nam karta, skoro na miejscach parkingowych dla inwalidów w 90% stają zdrowi, ale leniwi, chamscy i skretyniali kierowcy.... a Policja i Straż Miejska ma w d.... wszelkie interwencje w tej sprawie, mimo że mogą bez wysiłku zarobić 500.....
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa inwalidy
  wolodia
  21.01.2010, 06:31
  Z tytulu inwalidztwa otrzymalem przywilej korzystania z karty parkingowej Korzystam więc gdzie to mozliwe i należy taka karte okazywać pilnując jej jak oka w glowie ponieważ jest bardzo dużo chętnych do korzystania z niej, mianowicie wpadli na pomysl ludzie zdrowi by od takiegoż inwalidy na mocy podnajmu samochodu (czyli że inwalida ma z niego korzystać- ale nawet nie wie jaki to samochod)za odpowiednią opłatą groszową w stosunku do faktycznej ceny parkowania zdrowego kierowcy w miejscach ograniczonego postoju wykorzystuje sie tego rodzaju karty inwalidy. Tak wiec prawo do takiego mejsca powinien mieć tylko inwalida bedacy w samochodzie , mogacy udowodnic ze przyjechal tam na zabieg bo tam mieszka tam jest lekarz tam jest impreza dla inwalidy a nie bądx kto weźmie karte inwalidy i jeździ i parkuje gdzie chce. Raz jedyny portierzy sprawdzali legitymację inwalidzka ktora posiadam przywwjeździe do szpitala czy na zdjeciu jestem ja czy kto inny i tak powinno być a nie walka o miejsca lub udawanie ze jest ta akcja niepotrzebna , Caly swiat ja stosuje i nikt nie dyskutuje nad tą sprawą jedynie w polsce robi się wiecznie problemy ludziom kalekim . reasumujac dostal grupe , dostal wpis o ulgach niech zalatwia kartę a nie kombinuje by kaleka cioś odebrać czego jeszcze nie maja
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa to jest śmieszne
  Zbyszek
  08.01.2010, 05:08
  A ja Wam mówię że szkoda zachodu o tą nieszczęśliwą kartę.Ja ją mam i teraz żałuję tych 25 zł za którą musiałem zapłacić.Jestem osobą niepełnosprawną z dysfunkcją ruchową mam poważne kłopoty w poruszaniu się a ta karta upoważnia do stawania w miejscach specjalnie wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych tzw. kopertach w każdym innym miejscu w strefie płatnego parkowania musisz płacić za parking tak samo jak osoby zdrowe,mało tego musisz kupić bilet parkingowy włożyć go za przednią szybę.Zakładając że w pobliżu gdzie się zatrzymałeś nie ma parkometru musisz iść po ten bilet np.200 metrów kupisz bilet idziesz z powrotem do samochodu znowu 200m i tak jak jest u nas mam na to 10 min czasu jak nie zdążę to mam za szybą mandat w wysokości 50 zł który muszę zapłacić bo nikt mi go nie umorzy bo takie są przepisy.Dla kogoś kto ma poważne kłopoty w poruszaniu się tak jak ja to dzięki za taką kartę.Zanim jeden z drugim wydasz pieniądze na kartę parkingową to radzę zastanowić się czy warto tym bardziej że zaostrzyli kryteria wydawania kart,a korzystać z niej przekonacie się nie raz nie zawsze można .Pozdrawiam .
  odpowiedz na komentarz
 • ciekawe kto ma rację
  Basia
  16.12.2009, 11:21
  Kartę parkingową osobie, o której mowa w ust. 1, wydaje się na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności: 1) orzeczenia o niepełnosprawności, 2) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, 3) orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień - wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.). Wskazanie dotyczy wymienionych orzeczeń. I nie ma w ustawie zapisu, że osoba niepełnosprawna na podstawie kodu R lub N może dostać Kartę Parkingową.
  odpowiedz na komentarz
 • Lekki stopień , przyczyna 10-N
  Krzysztof
  09.12.2009, 09:23
  Od 25 lat leczę się z powodu porażenia okresowego(paralisis paraksysmalis),od 10 lat przebywam na rencie zus( III grupa) z tego tytułu. Dziś miałem komisję w Powiatowym Zespole ds.Orzekania o Niepełnosprawności i okazało się iż nie spełniam przesłanek w pkt.9. Czy ktoś wie jakie to wymogi należy spełniać. Nadmienię że chodzi mi tylko o kartę paringową.
  odpowiedz na komentarz
 • karta
  m
  27.11.2009, 02:00
  wyselekcjonowanie tylko dwóch przyczyn niepełnosprawności - jako podstaw do otrzymania karty totalna głupota, dając za przykład własną osobę, mimo iż posiadam orzeczenie (cukrzyca) nie podlegam pod zapis o posiadanie prawa do karty - a zakładając czysto hipotetycznie - choroba powoduje mi niekiedy ograniczenia w poruszaniu się. W przypadku spadku cukru powinienem zatrzymać się i uzupełnić cukry by móc w pełni świadomym jechać dalej - wiem, że z pewnścią mogłobyb to być wtedy nagminnie wykorzystywane. Ale nie tylko choroby z tytułu 05R czy 10N powoduja problemy z poruszniem, dałem przykład po sobie - ale dajmy zamiast mnie osobę chorującą na serce, nadciśnienie czy ona nie ma trudności w poruszaniu sie w przypadku ataku choroby, skoku cisnienia czy ataku duszności - powinna jechac dalej - bo wolna jest koperta lub jest zakaz postoju. Na moje powinno być inne rozwiązanie - nie mam koncepcji jeszcze jakie, ale inne może,że na kopertach mogą parkować docelowo tylko wózkowicze samochody specjalnie dostosowane nie wiem, a w innych przypadkach czasowo na czas powrotu do "normalnego" stanu zdrowia.
  odpowiedz na komentarz
 • jola
  23.11.2009, 06:49
  Te przepisy to koszmarna głupota urzędnicza. Jako osoby niepenosprawne powinniśmy otrzymywać automatycznie legitymacje niepełnosprawnego i na jej podstawie otrzymywac stosowne przywileje, a nie starać o kolejne orzeczenia i karty.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta Parkingowa
  B. M.
  19.11.2009, 09:54
  Posiadam umiarkowany stopien niepelnosprawnosci z narzadu ruchu (R) i neurologii (N). Karta parkingowa z tego tytulu mi przysluguje ale problem tkwi w kolejnych badaniach. Bedac kierowca i mieszkajac w Słupsku musze jechac az do Gdanska na specjalistyczne badania kierowcow, za ktore musze zaplacic okolo 200 zl. Dodac koszty wyjazdu to bardzo duzo. Czy naprawde nie mozna tych badan przeprowadzic w miejscu swego zamieszkania? Za udzielenie odpowiedzi z gory dziekuje.
  odpowiedz na komentarz
 • we Wrocłąwiu - nie
  Masza
  19.11.2009, 03:34
  w artykile napisano: "Nie powinna więc Pani mieć problemów z uzyskaniem Karty parkingowej, mając orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile ma Pani taką przyczynę niepełnosprawności (R lub N). Jeśli takiego zapisu w Pani orzeczeniu brak, musi Pani odbyć żmudną procedurę, by uzyskać przywilej, jakim jest Karta parkingowa". Otóż nie. We Wrocławiu odmówiono mi wydania karty parkingowej na podstawie orzeczenia dokładnie jak wyżej. Urzędnicy od wrzesnia akceptują tylko orzeczenie Powiatowego Zesp. ds Orzekania o Niepełnosprawności, na którym zostanie zaznaczone prawo do karty parkingowej. Cały korowód z dokumentacją lekarską i zawracaniem głowy lekarzom - przede mną.
  odpowiedz na komentarz
 • czyżby N lub R
  Kasia
  17.11.2009, 05:06
  Witam, starałam się o wydanie karty parkingowej na podstawie orzeczenia Powiatowego Zespołu do Spraw orzekania o niepełnosprawności ze wskazaniem przyczyny niepełnosprawności N. Niestety powiedziano mi, że muszę wystąpić po nowe orzeczenie. Jak to, więc właściwie jest?Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy masz już nową kartę parkingową dla osoby z niepełnosprawnością, uprawniającą m.in do parkowania na "kopertach"?

Biuletyn