Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Orzeczenia i karta parkingowa

17.11.2009
Autor: Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 5/2009

Mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, wydany 2 lata temu na stałe, ale bez określenia podlegania przepisom prawa o ruchu drogowym. Obecnie muszę dość często korzystać z rehabilitacji (w samochodzie jestem wożona na leżąco). Zaczęłam pytać o możliwość otrzymania karty parkingowej. W Starostwie Powiatowym powiedziano mi, że chcąc ją uzyskać, muszę wnioskować o zmianę orzeczenia. W tym celu należy ponownie zebrać dokumentację medyczną, dostać się do specjalistów, czekać na komisję itd. Przy okazji dowiedziałam się, że gdybym miała niepełnosprawność orzeczoną przez ZUS, to nie byłoby problemu. Czy naprawdę nie jest możliwe wydanie Karty parkingowej, choćby na jakiś czas?
Teresa U. z woj. wielkopolskiego

Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Prawnik Anita Siemaszko: Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 97, poz. 802), od 22 września 2009 r. kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych tylko przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności( PZON), to jest:
- orzeczenia o niepełnosprawności (prawo do karty parkingowej zyskały dzieci),
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, wraz ze wskazaniem spełnienia w punkcie 9 orzeczenia przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym - musi pojawić się zapis, że dana osoba te przesłanki "spełnia".

Jednym słowem, osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem - o ile mają zapis, że spełniają przesłanki (czyli orzecznik z PZON uzna, że ich stan zdrowia to uzasadnia) - otrzymają Kartę parkingową. Osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności  mogą otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne) i oczywiście o ile spełniają przesłanki.

Nie powinna więc Pani mieć problemów z uzyskaniem karty parkingowej, mając orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile ma Pani w orzeczeniu zapis o spełnianiu przesłanek. Takiego zapisu jednak w Pani orzeczeniu brak, musi Pani odbyć żmudną procedurę, by uzyskać przywilej, jakim jest karta parkingowa.

Pamiętajmy, aby po otrzymaniu orzeczenia nie poprzestać na spojrzeniu, jaki stopień niepełnosprawności otrzymaliśmy, ale przeanalizować dalsze zapisy.

Wbrew informacjom, które Pani uzyskała, orzeczenie ZUS wcale nie ułatwiłoby sprawy. Od 22 września 2009 r. Karty parkingowe nie są bowiem wydawane osobom posiadającym orzeczenia wydane przez komisje ZUS, KRUS oraz komisje resortowe podległe MON i MSWiA.

Osoby niepełnosprawne posiadające ww. orzeczenia, a zainteresowane uzyskaniem Karty parkingowej, będą musiały uzyskać dodatkowo stosowne orzeczenie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Komentarz

  • karty
    edek
    18.05.2011, 11:13
    parkingowe wydawane osobom ktora smiga caly tydzien samochodem zarobkowo nie ma czasu na odpoczynek pytam jaka to jest osoba niepelnosprawna i utrudnia zycie mam karte to postawie nazlosc zeby ta osoba co ma trudnosci z chodzeniem musiala auto postawic dalej by nie bylo dla niej miejsca zlosliwosc i to jeszcze bezterminowo

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas