Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

19 maja dowiesz się rzeczy, które chciałbyś wiedzieć, ale wstydzisz się zapytać

17.05.2017
Autor: inf. pras.
dzieci podczas bitwy kolorowym papierem toaletowym

Bitwa na kolorowy papier toaletowy, wykład o kupie, pikniki i prelekcje oraz podświetlone na fioletowo budynki – 19 maja osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita  grubego i z chorobą Leśniowskiego-Crohna w Polsce i za granicą świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). Zobacz, w jakich miastach możesz do nich dołączyć.

Z tej okazji Towarzystwo „J-elita” zrzeszające ponad 2 tys. chorych na NZJ przygotuje wydarzenia w Warszawie, Szczecinie, Krakowie i Rzeszowie.

- Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problemy chorych i ich najbliższych. Nieswoiste zapalenia jelita to nieuleczalne choroby, które wiążą się z bólem, wstydem, pobytami w szpitalu, a często także niepełnosprawnością i utratą pracy. Prowadzą do wykluczenia społecznego i zawodowego – mówi prezes Towarzystwa „J-elita” Agnieszka Gołębiewska, prywatnie mama dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C). – Dla nas równie trudne jest to, że trudno nam się przebić do świadomości społecznej, ponieważ nie wypada mówić o biegunkach. A to najczęstsze objawy choroby.

Atrakcje w miastach

By „odczarować” chorobę Towarzystwo „J-elita” organizuje m.in. wielkie bitwy na papier toaletowy, które będą towarzyszyły piknikom rodzinnym połączonym z prelekcjami gastrologów, chirurga, psychologów i dietetyków w Warszawie i Szczecinie (w sobotę 20 maja) oraz w Krakowie (21 maja). W Krakowie odbędzie się m.in. wykład “Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kupie, ale boisz się zapytać”, zaś szczecińscy wolontariusze odwiedzą z balonami dzieci na oddziałach gastroenterologicznych. 10 czerwca chorzy na NZJ będą świętowali na pikniku w Rzeszowie.

Z okazji Światowego Dnia NZJ w piątek 19 maja wieczorem fioletowym blaskiem rozbłysną m.in.: Tauron Arena, Kładka Bernatka i Dworek Białoprądnicki w Krakowie, rzeszowski ratusz, pomnik Neptuna w Gdańsku, Hotel Radisson Blu w Szczecinie oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Fiolet to międzynarodowy kolor NZJ. W zeszłym roku
w tej barwie zostały podświetlone obiekty na całym świecie, m.in.: Pałac Kultury w Warszawie, Wodospad Niagara, rzymskie Colloseum i pomnik Syrenki w Kopenhadze.

5 mln chorych

W Polsce może być nawet 100 tys. osób z NZJ: wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) i ch. L-C. Na całym świecie jest 5 mln chorych. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita.

W Światowy Dzień NZJ (World IBD Day) zaangażowało się 45 organizacji pacjentów z pięciu kontynentów. Święto zostało ustanowione w 2010 roku przez międzynarodową organizację European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA), do której należy „J-elita”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas