Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Senator Mamątow w „Rz” o „kopertach” dla kombatantów: „I tak większość kopert stoi pustych”

25.05.2017
Autor: Wiktor Fefrecki/„Rzeczpospolita”, oprac. tp, fot. M. Różański
Źródło: „Rzeczpospolita”
Znak z informacją o 5 "kopertach"

„Nie należy demonizować tej ustawy. Swego czasu uchwaliliśmy ustawę o pomocy dla byłych opozycjonistów. Zarezerwowaliśmy kilkadziesiąt milionów, wydaliśmy kilkaset tysięcy. A poza tym i tak większość kopert stoi pustych” – powiedział „Rzeczpospolitej” senator Robert Mamątow, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, do której wpłynęło pismo w sprawie przyznania kombatantom prawa do parkowania na „kopertach” niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

„Kombatanci zyskają przywileje przy parkowaniu” – informuje w tytule artykułu „Rzeczpospolita”. Dziennik podjął poddany na naszym portalu krytyce pomysł, by kombatanci mieli możliwość parkowania na „kopertach” niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

Integracja protestuje

Taka petycja trafiła do Senatu. Pomysł wsparł Rzecznik Praw Obywatelskich i oczywiście Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a przychylni są także niektórzy senatorowie. Integracja, wspólnie z Czytelnikami portalu, postanowiła zaprotestować.

Piotr Pawłowski, prezes Integracji, wysłał do marszałków Sejmu i Senatu, a także do przewodniczącego Roberta Mamątowa oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pismo, w którym przedstawił swoje obawy i krytyczne opinie Czytelników portalu.

„Z uwagą, ale i dużym niepokojem przyjąłem informację na temat próby rozszerzenia grona uprawnionych do używania kart parkingowych na wszystkich kombatantów, niezależnie od stopnia niepełnosprawności – cytuje fragment pisma Piotra Pawłowskiego „Rzeczpospolita”. – Jestem oczywiście pełen podziwu dla ich czynów i szacunku dla ich wieku, ale karta parkingowa nie jest nagrodą za zasługi”.

2 tys. osób? A może 100 tys.?

W artykule przypomniano, że walka o zwrócenie „kopert” naprawdę potrzebującym trwa od kilkunastu lat. Natomiast uszczelnienie systemu w 2014 r., dzięki któremu liczba kart parkingowych spadła o połowę, do nieco ponad 400 tys., było bardzo kosztowne, „a osoby korzystające z kart musiały ponownie się o nie starać, dlatego [Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji] obawia się wyjątków w systemie”.

Problem polega też na tym, że tak naprawdę nie wiadomo, jak duża grupa kombatantów zyskałaby uprawnienia. Sami członkowie Korpusu Weteranów, którzy o niepodległość walczyli z bronią w ręku? To 27 tys. osób, spośród których o karty parkingowe miałoby, według Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wystąpić najwyżej 2 tys.

Zdaniem senatora Roberta Mamątowa (PiS), parkować na „kopertach” powinni móc wszyscy kombatanci i represjonowani. To ponad 100 tys. osób.

„I tak większość kopert stoi pustych” – powiedział „Rzeczpospolitej” senator Mamątow.


Cały artykuł pt. „Kombatanci zyskają przywileje przy parkowaniu” przeczytać można na stronie „Rzeczpospolitej”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • A dlaczego kombatanci nie mogą parkować na kopertach?
  osoba niepełnosprawna
  29.05.2017, 22:54
  Niech kombatanci parkują na kopertach tylko nie na kopertach dla niepełnosprawnych. Można dla kombatantów zaprojektować i wykonać koperty np innego koloru i usytuować je na miejscach parkingowych obok kopert dla osób niepełnosprawnych. A pełnosprawnych pogonić na rowery. Potem wymyślimy dla kogo jeszcze koperty.
  odpowiedz na komentarz
 • Policja skuła 72-letniego inwalidę za jazdę na rowerze, do której był uprawniony
  Borzoi
  27.05.2017, 21:22
  Policja skuła 72-letniego inwalidę za jazdę na rowerze, do której był uprawniony W sieci krąży nagranie z kontrowersyjnej interwencji policji w Lęborku. Funkcjonariusze zatrzymali starszego mężczyznę przejeżdżającego na rowerze w niedozwolonym miejscu. Mimo, że mężczyzna okazał im legitymację inwalidy, która uprawniała go do jazdy, został skuty w kajdanki. https://www.youtube.com/watch?v=3zL3X7KTMVQ Uczyć policjantów przepisów albo przywrucić milicje.
  odpowiedz na komentarz
 • Koperty
  ABC
  26.05.2017, 19:11
  Koperty dla niepełnosprawnych TAK ale niech będą płatne tak jak dla wszystkich obywateli a wtedy skończy się ten cały CYRK.
  odpowiedz na komentarz
 • Absurdom nie ma końca!
  Absurd
  26.05.2017, 12:58
  Absurd! miejsca puste? gdzie? to może jednak tylko wymyśleć teoretyk, a nie praktyk! Niepełnosprawni nie dajcie się!
  odpowiedz na komentarz
 • opłata za parking czy renta socjalna. Co lepsze?
  Praktyk
  26.05.2017, 12:32
  Przecież kombatanci mają większe pieniądze niż osoba niepełnosprawna, to warto parę groszy zapłacić bez jałmużny. Kto się komu chce przypodobać, wymyślając takie rzeczy???
  odpowiedz na komentarz
 • puste koperty
  niepełnosprawna posiadaczka karty parkingowej
  26.05.2017, 10:57
  Gdzie są te puste koperty? Pytam, bo zwykle jest mi bardzo trudno jakąkolwiek znaleźć.
  odpowiedz na komentarz
 • Działa matematyka sejmowa.
  Borzoi
  25.05.2017, 21:40
  Działa matematyka sejmowa. PiS ma większość to i zrobi co uważa. Natomiast dla niepełnosprawnych ZUS stworzy nowe komisje, wezwie jeszcze raz i wyleczy. To maja miejsca stać puste?
  odpowiedz na komentarz
 • SKANDAL!!!
  obyw.X
  25.05.2017, 20:24
  To chyba jakiś żart! Kartę parkingową przyznaje się ze względu na ograniczenia ruchowe a nie za zasługi! Możliwość parkowania na miejscach dla ON to nie przywilej ani nagroda tylko konieczność wynikająca z ograniczeń wywołanych chorobą! Tym komuchom z partii Populizmu i Socjalizmu w du%&ach się poprzewracało od tej euforii po wygranej w wyborach.. ale niestety niepełnosprawność intelektualna nie upoważnia do uzyskania karty parkingowej..
  odpowiedz na komentarz
 • Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych
  hensz47
  25.05.2017, 19:02
  Pan Senator chyba żyje w innym kraju . Miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych w dalszym ciągu brakuje . Przepisy o wymaganej ilości miejsc parkingowych sobie a właściciele parkingów sobie . Może Pan Senator sprawi by te przepisy były respektowane . Miejsca parkingowe w większości są bardzo źle oznakowane i też prośba do Pana Senatora by ktoś ziają się tym tematem. Nie wspominam o lokalizacji miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych bo to cała historia.
  odpowiedz na komentarz
 • W żadnym wypadku.
  znaczny.
  25.05.2017, 19:00
  Jeżeli taki kombatant lub psełdo-kombatany nie jest osobą niepełnosprawną i nie ma karty parkingowej,to nie ma prawa parkować na miejscu dla niepełnosprawnych,taki jest przepis i po co ta dyskusja zajmująca miejsce sprawą ważniejszym.Kombatant to osoba szczególnie zasłużona dla Ojczyzny w czasie wojny,broniąca swojego Kraju i koniec.
  odpowiedz na komentarz
 • stajnia...
  bk
  25.05.2017, 18:04
  facet pomylil epoki-widac blisko PRL-pisu....
  odpowiedz na komentarz
 • Czy morderca ksiedza Popiełuszko też dostanie prawo
  EWA
  25.05.2017, 16:40
  parkowania na kopertach dla ON??? Jak i inni z UB i SB ?
  odpowiedz na komentarz
 • Zenada
  zqkla
  25.05.2017, 15:24
  Osobom niepełnosprawnym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pozabierali karty parkingowe po to tylko żeby dać je teraz styropianowym działaczom i kombatantom, których jest coraz więcej, ha ha ha
  odpowiedz na komentarz
 • Kombatantem czy inwalida?
  Terka
  25.05.2017, 14:36
  Brawo za słowa prawdy panie Piotrze. Czyli ja z córką na wózku inwalidzkim dalej mam szukać miejsca, by móc zaparkować. Przecież to jest ze względu na określoną niepełnosprawność, a nie ze względu na to, czy ktoś jest kombatantem, cz y emerytem. Dajcie sobie spokój!
  odpowiedz na komentarz
 • Jeszcze proponuję emerytów mundurowych
  Mistrz
  25.05.2017, 12:14
  ...to przecież starsi ludzie i służyli wiernie krajowi przez wiele lat. Byli gotowi oddać za nasz kraj swoje życie - im też się należy ! Nie można ich pomijać, bo byłaby to oczywista dyskryminacja ! (sarkazm) Ludzie, opamiętajcie się ! "Nie idźcie tą drogą !"
  odpowiedz na komentarz
 • Uprzywilejowani
  NN
  25.05.2017, 10:56
  Wszyscy powinni być równi wobec prawa , znowu zaczyna się tworzyć grupy uprzywilejowane ,to po co cała ta reforma z kartami parkingowymi była ? Jak to mówi będą równi i równiejszy wobec systemu.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas