Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezent perfekt

09.12.2009
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: Integracja 6/2009

Święta Bożego Narodzenia, walentynki, urodziny i imieniny to najczęstsze okazje do obdarowywania bliskich prezentami. Serdeczny gest darowania upominków, aby jedynie okazać sympatię, pamięć, troskę - niestety zanika. A przecież tak łatwo sprawić komuś przyjemność nie tylko od święta!

"Nie mam czasu, żeby biegać po sklepach", "Nie umiem kupować prezentów", "Tak trudno wymyślić jakiś upominek, przecież ona/on wszystko już ma" - to najczęstsze wymówki, którymi usprawiedliwiamy niechęć do robienia prezentów. Jest też inny powód. Tak bardzo przejmujemy się tym, co dajemy – ceną przedmiotu, wielkością, opakowaniem - że czasem nie dostrzegamy znaczenia samego gestu. Wielu z nas wybór prezentu traktuje analitycznie, prawie jak wybór lokaty w banku. Tymczasem podarek ma szlachetniejszą wymowę, jeśli wybierając go, kierujemy się pamięcią i sercem.

Wszystkim darczyńcom podpowiadamy, że są miejsca, w których można znaleźć podarki inne niż wszystkie. Oryginalne i niepowtarzalne w formie, dalekie od komercyjnej "papki" z supermarketowych półek. Są dostępne przez cały rok, w całym kraju, kosztują niewiele. Stworzyła je wyobraźnia i dłonie osób z niepełnosprawnością - uczestników warsztatów terapii zajęciowej (WTZ).

Miska. Autor: WTZ przy Fundacji Pomocy Osobom Upośledzonym Umysłowo

Twórcy upominków całorocznych
Warsztat terapii zajęciowej jest placówką, która umożliwia niezdolnym do pracy osobom z niepełnosprawnością rehabilitację zawodową i społeczną. Dzięki stosowanym w warsztatach różnym technikom terapii uczestnicy rozwijają sprawności psychofizyczne i  zdobywają umiejętności zawodowe, które umożliwiają im podjęcie pracy np. w zakładach pracy chronionej. Zajęcia w warsztatach uczą także samodzielności w komunikowaniu się, dokonywaniu wyborów i  podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji.
 
Zgodnie z wykazem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce działa obecnie ponad 650 WTZ-etów prowadzonych przez stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty prawne. Uczestnikami warsztatów są osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności – np. intelektualną, ruchową, osoby z dysfunkcjami narządów wzroku i mowy, a także z chorobami psychicznymi. W każdym warsztacie działa kilka pracowni doskonalących różnego rodzaju umiejętności.

Działalność WTZ-etu nie ma charakteru zarobkowego, ale prace uczestników są sprzedawane. Pieniądze uzyskane w ten sposób warsztat przeznacza na pokrycie wydatków związanych z integracją społeczną – np. na wycieczki plenerowe, dłuższe wyjazdy, wieczorki taneczne, wyjścia do kina lub teatru.

Polowanie na prezenty
Prace wykonane w warsztatach można kupić w siedzibach WTZ-etów (ich adresy znajdują się w najbliższym centrum pomocy rodzinie lub urzędzie gminy oraz na stronie www.osrodkirehabilitacji.pl), a także w lokalnych domach kultury oraz na regionalnych kiermaszach. Zdarza się też, że wystawy prac uczestników WTZ-etów towarzyszą konferencjom, szkoleniom i seminariom poświęconym problemom osób z niepełnosprawnością. Z WTZ-etami współpracuje już także wiele sklepów oferujących artykuły do dekoracji wnętrz.

Prezentujemy Państwu prace wykonane przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej z różnych zakątków Polski:

WTZ przy Fundacji Pomocy Osobom Upośledzonym Umysłowo "DOM" w Warszawie
Działa od 1994 r. Uczy się tam i pracuje 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnych stopniach. W pracowniach: tkactwa ręcznego, ceramiki, plastyki, rękodzieła artystycznego, stolarskiej i kulinarnej, powstają m.in.: zabawki, niewielkie meble, ramy do obrazów, obrazy malowane różnymi technikami, chusty, torby, podstawki ceramiczne, patchworki, obrusy.

Adres: ul. Wólczyńska 64, Warszawa, tel./fax: 022 835 40 87, fundacjadom@wp.pl, www.fundacjadom.pl.

Ozdoby choinkowe. Autor: WTZ przy Fundacji Pomocy Osobom Upośledzonym Umysłowo


WTZ Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Wąbrzeźnie

Rozpoczął działalność w 2000 r. Opiekuje się 50 osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami z Wąbrzeźna i gmin należących do powiatu. W warsztacie działają pracownie: edukacji i umiejętności społecznych, komputerowo-poligraficzna, stolarska, gospodarcza, krawiecka, haftu i tkactwa, gastronomiczna, teatralno-muzyczna, plastyczna. Uczestnicy WTZ-u robią np. półki, ramki do obrazów, pudełka, przedmioty gospodarstwa domowego, poduszki, maskotki, rekwizyty i stroje do przedstawień teatralnych, gobeliny i makramy, biżuterię, kompozycje z suszonych kwiatów.

Adres: ul. Matejki 18, Wąbrzeźno, tel.: 056 687 17 02, wtz@wtz2000.pl, www.wtz2000.pl.

Wieńce świateczne. Autor: WTZ Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Wąbrzeźnie

 

WTZ Fundacji Mielnica w Koninie i Mielnicy Dużej
Warsztat w Koninie, pod patronatem fundacji, działa od 1993 r. Jest to jeden z najstarszych WTZ-etów w kraju. Otacza opieką 50 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym z Konina i powiatu konińskiego. Zajęcia terapeutyczne odbywają się w pracowniach: informatyki i podstaw reklamy, krawieckiej, artystycznej, technicznej, ekologicznej, rewalidacyjnej, gospodarstwa domowego i ogrodniczej. Powstają tam m.in.: prace wykonywane techniką haftu krzyżykowego, podręczne woreczki i fartuszki kuchenne, stroiki świąteczne, lampiony, wazoniki, rzeźby i płaskorzeźby, zestawy do diagnozy dzieci z niepełnosprawnością.

W 1997 r. Fundacja Mielnica uruchomiła również WTZ w miejscowości Mielnica Duża (gmina Skulsk), który skupia 30 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym z terenów wiejskich. Ten warsztat ma sześć pracowni : gospodarstwa domowego, techniczną, komputerową, artystyczną, ogrodniczą i hodowlaną.

Adres: WTZ w Koninie - ul. Zagórowska 3, tel.: 063 242 88 90, fundacja@mielnica.org.pl ; WTZ Mielnica Duża 33a, tel.: 063 268 55 11, wtzmielnicaduza@o2.pl; strona internetowa fundacji - www.mielnica.org.pl.

Kwiaty z papieru. Autor: WTZ Fundacji Mielnica w Koninie i Mielnicy Dużej

 

WTZ Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy "Ostoja" w Brzesku
Działa od 2001 r. Jego podopieczni to 45 osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym z powiatu brzeskiego. Zajęcia terapeutyczne prowadzone są w kilku pracowniach: gospodarstwa domowego, krawieckiej, plastycznej, rysunku na szkle i witrażu, wikliniarskiej, stolarskiej, metaloplastyki i ceramicznej. Powstają tam m.in.: ozdoby ceramiczne, kwietniki, patery pod ciasta i desery, meble ogrodowe, zestawy kominkowe, gazetniki, ozdobne stelaże na butelki, kosze na drewno do kominka, drewniane toaletki zdobione techniką decoupage, puzderka na biżuterię.

Adres: ul. Przemysłowa 18, 32-800 Brzesko, tel.: 014 66 34 640, wtzbrzesko@wtzbrzesko.pl, www.wtzbrzesko.pl.

Pudełka, puzderka i inne. Autor: WTZ Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy

 

WTZ przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Werbkowice w Turkowicach
Warsztaty powstały w 1995 r. jako inicjatywa gminy Werbkowice, ale po roku prowadzeniem ich zajęli się członkowie stowarzyszenia. W styczniu 2008 r. WTZ przeniósł się do Turkowic. Obecnie w placówce uczy się i pracuje 36 osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu gmin Werbkowice i Trzeszczany. Działa tam siedem pracowni: poligraficzna, gospodarstwa domowego, plastyczno-tkacka,  rękodzieła użytkowego, animacji kulturalnej, preorientacji zawodowej i gospodarcza. Powstają tam m.in.: wizytówki, identyfikatory, foldery, kalendarze, rzeźby z gliny, makramy, linoryty, świeczniki, witraże, biżuteria, koszyczki na drobiazgi, kompozycje ścienne, spinki do włosów, torby sizalowe, gobeliny.

Adres: Turkowice 131, 22-546 Turkowice, zk.werbkowice@psouu.org.pl, www.wtzwerbkowice.hru.pl.

Ozdoba ze sznurków. Autor: WTZ przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Werbkowice w Turkowicach
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas