Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Grand Press z niepełnosprawnością w tle

14.12.2009
Autor: Dominika Trębacz
Źródło: IntegracjaInfo

Po raz trzynasty w konkursie Grand Press wybrano najlepszych polskich dziennikarzy. O to, czy dziennikarz zajmujący się tematyką niepełnosprawności także może znaleźć się w tym panteonie, dziennikarzy z różnych mediów spytała Dominika Trębacz.

Roman Czejarek, Grupa Radiowa TIME: - Przez wiele lat pracowałem w jury preselekcyjnym Grand Pressa. Przez moje ręce przechodziły nagrania radiowe i byłem nawet zdziwiony, że tak mało było prac od osób niepełnosprawnych, czy na temat osób niepełnosprawnych. To będzie kamyk do naszego ogródka. Ale jury rozgląda się za znanymi buziami i mówi - o, Monika Olejnik, Jacek Żakowski, Janina Paradowska, a ten nieznany to, kto to jest? - Szkoda, że tak się dzieje.

Szymon Hołownia, Religia.tv: - Ja jestem wielkim przeciwnikiem stygmatyzowania. Jeżeli będą fajne tematy, teksty dotyczące niepełnosprawnych - to rewelacja. One na pewno się przebiją. Nie kategoryzowałbym tego, bo to jest stygmatyzowanie niepełnosprawnych i ich tematyki, że oto tutaj musi być parytet. Zróbmy dobre, ciekawe rzeczy. Problem polega na tym, że my często w tym pokazywaniu dobrych rzeczy po prostu nie umiemy ich sprzedać. Liczy się temat. Ze wszystkiego da się zrobić temat, jeśli jest dobrze przygotowany i opracowany. I tego bym sobie życzył, bo niepełnosprawni to jest bardzo ważna, duża i istotna, ale przede wszystkim normalna część tego społeczeństwa.

Anita Werner, TVN24: - Ja z niepełnosprawnością stykam się codziennie, bo mam niepełnosprawnego tatę po trzech udarach mózgu i ten problem jest mi bardzo bliski. Sama, kiedy jeszcze nie pracowałam w newsach, zajmowałam się reportażami. Między innymi robiłam materiały telewizyjne dotyczące rehabilitacji osób po udarach mózgu. Wiem, że one wielu osobom pomogły, wiele osób po obejrzeniu tych materiałów uwierzyło, że można wyjść ze stanu poudarowego. Bardzo się cieszyłam z tego, że to było dla nich takim impulsem.

Ewa Milewicz, "Gazeta Wyborcza": - Nie ważna jest tematyka, ważne jaki jest tekst. Nie jest najważniejsze, czy temat niepełnosprawności jest obecny w mediach. Liczy się polityka państwa, we wszystkich możliwych dziedzinach, w szkolnictwie, w PFRON, w polityce finansowej, podatkowej. Akurat media są najmniej ważne. Media zawsze opiszą jakiś barwny przypadek, kiedy komuś coś urwało a mimo to sobie poradził, albo komuś coś urwało a sobie nie poradził. Media tu nie mają nic do rzeczy, ale polityka społeczna.

Konkurs Grand Press organizowany jest przez miesięcznik "Press" od 1997 roku. Kolegia redakcyjne z całej Polski wybierają Dziennikarzy Roku. W tej edycji laureatami zostali: Dziennikarz Roku 2009: Tomasz Lis (TVP2), II miejsce: Ewa Ewart (twórczyni filmów dokumentalnych, współpracuje z BBC), III miejsce: Piotr Zaremba (dziennik "Polska The Times"), IV miejsce: Anita Werner (TVN24) i Wojciech Jagielski ("Gazeta "Wyborcza).

Poza tymi tytułami jury przyznaje nagrody dla najlepszych materiałów prasowych, radiowych i telewizyjnych. Pełną listę laureatów w poszczególnych kategoriach oraz więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: www.grandpress.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas