Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Klinika lalek

18.12.2009
Autor: Piotr Stanisławski. Fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 6/2009

Ludzie dziś nie mają czasu na naprawianie tego, co się popsuło – poczynając od ubrań, a kończąc na relacjach  międzyludzkich. Stare, zniszczone przedmioty przestają cieszyć, zawstydzają swą niedoskonałością. Szybko zastępujemy je nowymi, choć tamte mogłyby jeszcze służyć. I odkrywać przed nami swą historię.

W dwupokojowym mieszkaniu Małgorzaty część starych przedmiotów i mebli zwraca na siebie większą uwagę. Jest np. 150-letni kredens ze śladami po odłamkach granatów z drugiej wojny światowej. Stał w oknie, aby ochraniać właścicieli. Jest stara, 1,5-metrowa figura, tzw. święty ze zmiennymi szatkami, którego przebierano w zależności od kościelnego święta. Wysoko zawieszone są dwie duże nadstawki, oszklone i oświetlone. Jedna pochodzi z XIX wieku, druga z dwudziestolecia międzywojennego. Obydwie stały się domem dla kilkudziesięciu lalek. Równie starych jak one.

Podobieństw między lalkami trudno się doszukać. Każda jest inna, ma inną buzię, usta, policzki, wysokość, fryzurę, a także strój. Pochodzą z różnych miejsc i lat, ale los je połączył: wykupiono je i poskładano, aby odzyskały dawną świetność. Kiedy trafiały do Małgorzaty, większości z nich czegoś brakowało: nogi, ręki, oczu, ust, włosów, ucha, palców u rąk i nóg, a nawet główki. Prawie wszystkie były bez ubrań.

Lalka

– To się zaczęło pięć lat temu – opowiada Małgorzata. – Dotąd kupowałam nowe lalki. Któregoś dnia zobaczyłam dwie holenderskie, ponadstuletnie. Były śliczne, z ciekawymi buziami, zupełnie inne od uśmiechniętych współczesnych lalek. Odziane były w tradycyjne stroje, miały piękne porcelanowe główki. Kupiłam je i postawiłam w domu na półce. W środku nocy obudził mnie hałas uderzającego o ziemię przedmiotu. Zerwałam się z łóżka i zapaliłam światło. Na ziemi leżała jedna z lalek, miała potłuczoną główkę. Rozpłakałam się. Zrzuciła ją Tośka, jedna z moich kotek.

Małgorzata szukała zakładu, w którym by sklejono główkę lalki. Niestety, jedyna taka pracownia została zamknięta po śmierci właściciela. Postanowiła więc sama naprawić lalkę. Kupiła gips i klej do porcelany. Przez tydzień dopasowywała i sklejała kilkanaście kawałków. Pudrem do makijażu podbarwiła gips, który upodobnił się do koloru twarzy lalki i wypełnił miejsca łączeń. Wszystkiego nie udało się zakryć. Od tamtej pory przestała kupować nowe lalki. Szukała starych, także niekompletnych.

– Dziwiłem się, gdy Małgosia kupowała starą, zniszczoną lalkę – mówi jej mąż. – Niektóre, z pustymi oczodołami, bez ręki i nogi, włosów wyglądały makabrycznie. Kiedy mówiłem: "ona nie ma palców na dłoniach", odpowiadała: "mnie to nie przeszkadza". Z czasem i mnie przestało przeszkadzać.

Opiekunka porzuconych
Małgorzata od dziecka miała skłonność do przynoszenia do domu wszystkiego co porzucone i stare. Im bardziej było to niechciane i nieszczęśliwe, tym bardziej ją pociągało. Zaczęło się od zwierząt. Z klasowej wycieczki do Zakopanego przywiozła do domu szczeniaka. Suczka ruszała tylko łebkiem, od połowy była sparaliżowana. Została znaleziona w Dolinie Białego. Leżała w strumieniu z przywiązanym do szyi workiem foliowym wypełnionym piaskiem. Szczeniak nazwany Agata po półrocznym leczeniu zaczął chodzić. Agata przeżyła w ich domu 17 szczęśliwych lat. Jej miejsce zajął Tymon, pies ze schroniska, którego w lesie porzucił właściciel.

Małgorzata przyniosła do domu też cztery koty: Tośkę, którą na parkingu w pysku spod samochodu wyciągnęła Agata; Melę, roczną kotkę schowaną pod schodami sklepu; Gapę przysypaną w piwnicy zwałami koksu; Jasia, najbardziej ze wszystkich spragnionego uczuć, pozostawionego przez poprzednią właścicielkę w schronisku. Pojawił się także sześćdziesięcioletni skrajnie wyczerpany żółw, pochodzący z przemytu. Były jeszcze niezliczone wróble, nieopierzony gołąbek i wrona, które wypadły z gniazda; dorosły gawron ze złamanym skrzydłem, siedzący na grobie dziadka; i biała myszka wyrzucona przez okno razem z akwarium. Królik Marcel pochodzi od organizatora wystawy gadów, bo miał być pokarmem dla pytona. Przyniósł go tam znudzony właściciel. Tak zwyczajnie... Małgorzata kupiła królika i zabrała do domu. Przeżył 9 lat. Do nich doszły lalki.

Małgorzata i lalki

Osobista krawcowa
Kolejna stara lalka, kupiona na targu staroci na Kole w Warszawie, pochodzi z ok. 1900 roku, ze znanej niemieckiej fabryki Armand Marseille. Po długim targowaniu się handlarz zgodził się sprzedać ją za 150 zł.

– Lalka była w koszmarnym stanie, oczy miała osobno, w miejscu ust dużą dziurę, była bez palców, jednej stopy i włosów. Czarna od brudu i zupełnie goła – opowiada Małgorzata.

Główkę lalki wykonanoz papier mâché, czyli sprasowanej masy papierowej pokrytej twardym woskiem. Uzupełnienie ust okazało się prawdziwym wyzwaniem. Nowa właścicielka na podstawie sygnatury producenta odnalazła w książkach zdjęcia lalek z tamtego okresu. Mogła zobaczyć, jak wyglądały ich usta. Kupiła modelinę, uformowała usta, przykleiła i dokończyła modelowanie. Dorobiła także ząbki, a na końcu pomalowała usta. Pozostało jej jeszcze lalkę odpowiednio ubrać. Z pomocą przyszła mama, pani Teresa, od siedmiu lat emerytka. Do robótek na szydełku i haftowania zawsze miała dobrą rękę. Mówi, że talent odziedziczyła po babci Władysławie, która skończyła znaną przedwojenną szkołę kroju
i szycia w Warszawie, założoną i prowadzoną przez Martę Zawistowską. Po skończeniu szkoły znalazła pracę w zakładzie Aurelia, szyjącym gorsety. Szyła sukienki i bogato zdobione kołnierzyki, najpierw dla swych dzieci, a potem wnucząt.

Mama Małgorzaty

– Kiedy Gosia przyniosła starą lalkę bez ubranka, ucieszyłam się – mówi pani Teresa. – Moją pasją było dotąd czytanie książek. Teraz mogłam zacząć coś tworzyć i robić to, czego nigdy nie robiłam. Kupiłam kilka książek o historii strojów, a zięć przez internet zamówił aż pięć książek o ubrankach starych lalek, ze zdjęciami, a nawet wykrojami i wzorami szycia. Postanowiłam uszyć ubranko, jakie noszono w czasach, kiedy ta Gosi lalka powstała. I tak się zaczęła moja przygoda. Szyję wyłącznie w ręku.

Trzy tygodnie zajęło pani Teresie uszycie całego stroju dla pierwszej starej lalki. Od tamtego czasu córka zdążyła kupić kilkadziesiąt innych zniszczonych i niekompletnych lalek, którym brakowało nie tylko ubranek. Wzoru stroju, jaki pani Teresa znajduje w książkach, nigdy nie kopiuje. Zawsze dodaje coś od siebie: koronkę, haft, wstążkę czy lamówkę. Każda halka, pantalony, pończochy, buciki, torebka są inne. Wszystkie jednak szyte zgodnie z duchem epoki, z jakiej pochodzi lalka, i ze stosowanych wtedy materiałów: jedwabiu, atłasu, lnu, weluru i bawełny. Niezastąpionym źródłem tkanin są trzy „ciucholandy” znajdujące się niedaleko domu, bo trafiają się w nich pięknie stare koronki, jedwab lub angielskie sukno. Cienką skórę na buciki pani Teresa dostaje od krawca, któremu zostają jakieś skrawki, a kilka par uszyła z niekompletnych rękawiczek, jakie znalazła jej córka. Z pierwszego uszytego ubranka Pani Teresa była bardzo zadowolona. Postanowiła sobie, że te ministroje będą tym, co chce po sobie zostawić. Może ktoś zachwyci się nimi, tak jak ona zachwyca się ubrankami starych lalek?

Z niewielkimi przerwami szyje ubranka dla lalek córki już kilka lat. I końca nie widać. Raz na miesiąc albo dwa córka przynosi nową lalkę. A na uszycie całego stroju pani Teresa potrzeba 3-4 tygodni.

Lalka bez rąk

Prawie ludzki los
Pani Teresa właśnie skończyła strojenie lalki, która wcześniej nie miała nogi i włosów, ale za to kilka dziur w korpusie. Nogę dorobił pan Wojtek, zaprzyjaźniony renowator antyków z Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziury córka załatała lalce skórą, potrzebowała jeszcze włosów. Obcięła więc u fryzjera swoje. Ma zatem pierwszą lalkę z własnymi włosami. Kiedyś włosy lalek robiono tylko z ludzkich. Później były moherowe.

Na skompletowanie przez Małgorzatę czekają trzy główki lalek. Nie udało się dotąd znaleźć dla nich korpusów, rąk i nóg. Ustaliła, że główki pochodzą od gałgankowych lalek, czyli wykonanych z materiału, który wypycha się trocinami. Pani Teresa postanowiła, że te części uszyje.

– Czasem lalka, która nie ma rączek, długo czeka, aż Gosia gdzieś je znajdzie – mówi. – Do tej pory nie ma ich np. chłopczyk, któremu już uszyłam mundurek marynarski. Jest charakterystyczny dla stroju chłopców z okresu międzywojennego. Tak też wtedy ubierano bobasy z celuloidu.

Lalka z pękniętą głową

Niełatwo znaleźć i dopasować wszystkie lalkowe części. Wiele z nich jest popękanych, z odłamanymi palcami, bez stopy, ucha, zębów, rzęs, czasem ze skruszonym nosem. Bywa, że handlarze maskują te ubytki w najprostszy sposób, aby podnieść cenę. Często wręcz tym szkodzą. W domu po zdjęciu ubranka lalki niemal rozsypują się. Żartuje, że lalki trafiają do niej jak do kliniki, gdzie przywraca im sprawność. Nie wszystkie ubytki zakrywa. Nic na siłę. Tam gdzie braku nie widać i on nie przeszkadza, pozostawia, jak
jest. Lalka – jak człowiek – może nie mieć palców, ucha, nogi czy ręki. Rajstopy, buty, kapelusz, włosy pozwalają to zamaskować.

– Brak paluszków u lalki to nie jest problem, to tylko znak czasu – wyjaśnia Małgorzata. – Niedawno od cioci dostałam w prezencie urodzinowym lalkę z drewnianym korpusem, ale bez główki. Znalazłam więc odpowiednią. Kupiłam kiedyś lalkę bez oczu, a inną z jednym okiem pękniętym na pół. Skleiłam je – oczy w starych lalkach są szklane, czasem nawet można je znaleźć na bazarze staroci. Starą lalkę można naprawić i skompletować, ale nie powinno się jej poprawiać i na siłę dorabiać brakujące elementy. Mam śliczną japońską lalkę Ichimatsu z początku XX wieku – bez ucha. Wstawienie nowego wiązałoby się z dużą ingerencją w główkę. Zostawiłam ją bez niego.

Buzie lalek nie zawsze były tylko ładne. Współczesne lalki zwykle są uśmiechnięte. Producenci dawnych dawali im twarze smutne, wesołe,rozmarzone, figlarne, niezadowolone, zdenerwowane, wystraszone, a także złośnic. Niektóre są tak przerażające, że mogłyby straszyć dzieci. Kiedyś lalki przedstawiały dorosłych, zwykle dojrzałe kobiety, matrony, dopiero potem przypominały dzieci. Miały jednak indywidualny rys. Ceniący się producenci umieszczali na nich rozpoznawalny znak firmy: charakterystyczne oczy, usta, brwi, brodę lub policzki. Z wyglądu zniszczonych i zdekompletowanych lalek można domyślić się ich historii. Kupiona od starszego pana lalka miała nadpaloną i okopconą sukienkę i nogi. Wykonana z celuloidu i materiału była sygnowana logo polskiej przedwojennej fabryki lalek. Sprzedający pamiętał, że była w jego rodzinie od powstania warszawskiego. Lalka oryginalnie nie miała stóp, takie  robiono dla biednych dzieci, do zabawy i przytulania. Może w ostatniej chwili została wyjęta z ognia? Może dziecko uratowano ją przed spaleniem?

Nogi lalki

Wyobraźnię rozpala wygląd lalek. Czy ponadstuletnia lalka zachowana jest w idealnym stanie, gdyż z jakichś powodów nie cieszyła dziecka albo została mu odebrana? A może należała do chorego dziecka i ono zmarło? Niejedna lalka pewnie bawiła kilka pokoleń dzieci, przechodząc z rąk do rąk. Zmieniano jej ubranka, ścinano włosy, sklejano ją, a nawet przemalowywano buzię. Były kochane, przytulane, pielęgnowane, a potem trafiały do kufra na strych. I zapominano o nich. Czasem na kilka lat, dopóki w rodzinie nie pojawiło się następne dziecko, a czasem na zawsze.

Styl życia
– Poznaję tylko zarys ich historii, a niektóre pamiętają XIX wiek – kończy Małgorzata. – Odnawiając lalkę, przedłużam jej życie. Przywracanie dawnego wyglądu i sprawności jest przywracaniem tego, co utraciła. To takie proste – pójść do sklepu i kupić nową lalkę. Kupując starą i uszkodzoną, trzeba przy niej popracować. Posiadanie nowej nie daje tej satysfakcji. Dotyczy to i mebli.

W mieszkaniu Małgorzaty trudno znaleźć nowe meble. Szafki w kuchni kupiła na allegro. Krzesła i stół znalazła... przy śmietniku. Były zniszczone, przekazała je do renowacji. Wraz z materiałami kosztowało to połowę ceny prostych krzeseł ze sklepu. Wspomniany kredens wraz z szafą i bieliźniarką odkupiła od zakonnicy. Nadstawki, w których mieszkają lalki, komody, zegar i biblioteczkę, kupili w antykwariacie na raty. Mąż przekonał się do filozofii Małgorzaty. Sprzedał swój aparat fotograficzny i kupił... dwa przedwojenne, z takimiż obiektywami.

Przyszłość pokaże
– Nie wiem, co kiedyś stanie się z tymi lalkami – zastanawia się pani Teresa. – Najlepiej jakby trafiły do muzeum lalek. Na razie cieszę się, że mam zajęcie, nie mogę bez przerwy czytać książek. Poza tym szycie mnie uspokaja. I zapominam o bólu.

Lalka

Pani Teresa ma osteoporozę i zaburzenia rytmu serca. Bóle stawów i kości dają o sobie znać. Bierze lekarstwa, a szyjąc, ćwiczy nadgarstki. Ból wtedy jest mniejszy. Małgorzata pokazuje pani Teresie w internecie lalkę, którą właśnie znalazła. Jest uszyta z materiału i wypchana słomą. Główka ma pęknięcia i ubytki w wielu miejscach. Nikt jej nie licytuje. Jest wysoka, ma aż 76 cm. Według pani Teresy, uszycie dla niej całego ubranka zajmie ze dwa miesiące. To będzie jej 48. strój.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Sos dla lalki
  Wioletta
  17.06.2021, 13:22
  Dzień dobry. Chciałam zapytać czy uszyłaby pani dla lalki suknię i poprawiłaby pani jej włosy? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź
  odpowiedz na komentarz
 • stara Polska lalka
  Elżbieta Leszczyńska
  24.12.2020, 08:18
  Witam,mam 100 letnią lalke celuloidową ASK z prawdziwymi włosami ,lalka wygląda całkiem dobrze ,ale niestety ktoś domalował jej chyba flamastrem brwi wygląda to strasznie,sama boję się tego zmyć ,ale i nie wiem czym to zrobić ,żeby nie zniszczyć lalki .Być może pod spodem jest oryginalny malunek ,proszę o rade.
  odpowiedz na komentarz
 • Renowacja lalki.
  Katarzyna
  07.12.2020, 11:56
  Witam! Kupiłam na targu staroci dwie lalki z porcelanowymi elementami i szmacianym korpusem. Laki wymagają na pewno gruntownego mycia oraz prania ubranek. Są całkowicie kompletne, tylko widać po nich wiek. Mam następujący plan: Rozebranie lalek na czynniki pierwsze (jednej z nich przed chwilą odpadły włosy). Namoczenie włosów w wodzie z dodatkiem dobrego szamponu. Wypłukanie włosów, delikatne rozczesanie(nałożenie odżywki? płyn do zmiękczania tkanin?). Wymycie wszystkich porcelanowych części. Wyrzucenie wypełnienia z szmacianego korpusu (czuć go stęchlizną). Wypranie korpusu razem z ubrankami lalki. Wypchanie korpusu nowym wypełnieniem. Złożenie lalki z powrotem. Przyklejenie i wystylizowanie włosów. Wykrochmalenie i wyprasowanie ubrań/ew. zastąpienie ich nowymi, własnoręcznie uszytymi. Czy ten plan jest dobry? Czy może czegoś brakuje? Pierwszy raz będę robić coś takiego i nie chcę zepsuć lalek... Będę wdzięczna za odpowiedź. PS: Chcę to zrobić sama...
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa lalki
  Elżbieta Chrząszcz
  25.11.2020, 12:53
  Witam, mam starą lalkę mojej mamy , z masy , niemiecką z zaplecionymi warkoczykami jak na zdjęciu w artykule. Wymaga naprawy oczu, rączek , główki. Jest to dla mnie ważna pamiątka, czy jest możliwość jej naprawy?.
  odpowiedz na komentarz
 • Elżbieta Nestorowicz
  Nestorowicz Elżbieta
  27.10.2020, 20:54
  Witam! posiadam moją pierwszą lalkę gipsową która wymaga renowacji. Lalka ma ponad 60 lat i jestem do niej bardzo przywiązana, czy jest możliwość naprawy jej ubytków.
  odpowiedz na komentarz
 • Zniszczona noga
  Sylwia
  23.10.2020, 21:30
  Witam, noga lalki porcelanowej rozpadła się na 3 kawałki. Zastanawiam się jak można ja naprawić, czy próbować skleić? Nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie
  odpowiedz na komentarz
 • Lalka
  Beata Sztyller
  18.09.2020, 06:35
  Dzień dobry mam stara lalkę jeszcze z mojego dzieciństwa więc ma jakieś 45 lat jest to lalka tzw. wchodząca i mówiąca plastikowa więc nie wiem czy Pani takie naprawia mam do niej ogromny sentyment i nie mogę nikogo znaleźć kto by ja naprawil
  odpowiedz na komentarz
 • porcelanowa noga
  urszula Łacny
  07.09.2020, 19:32
  Potrzebuję noge prawą do lalki porcelanowej- lalka wielkości 60 cm
  odpowiedz na komentarz
 • Grażyna Kania
  Grażyna
  19.06.2020, 10:57
  Dzień Dobry ! Mam kilka porcelanowych lalek , które zbierały moje córki , ale są uszkodzone szkoda mi ich wyrzucić . Czy mogę je Pani przysłać , aby dała im Panie drugie życie.
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa lalki
  Anita Parusis
  08.06.2020, 19:00
  Dzień dobry,bardzo zależy mi na naprawie lalki czy jest to możliwe ,,ma rozbita buzie,,
  odpowiedz na komentarz
 • Podziwiam
  Ewa
  08.06.2020, 11:17
  Trudno coś napisać... Czemu? Bo po przeczytaniu wszystkie informacje tłuką mi się po głowie w dobrym słowa znaczeniu. Brak określenia dla twojej pasji czy podziwiam czy to fantastyczne pojęcia nie mam jak to określić. Wiem że świat lalek to też mój świat :) Przygodę z nimi zaczęłam może 3 lata temiu teraz jestem na etapie kupna pierwszej staruszki :) czekam aż do mnie dotrze. Już dłuższy czas oczy uciekały mi do takich lal choć trochę się boję czy podolam wyzwaniu. Liczę że moje jakieś tam zdolności naprawcze pomogą mi w tym. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa
  Sandra
  18.04.2020, 20:50
  Bardzo zależy mi na naprawie rozliczonej lalki proszę o info czy jest szansa
  odpowiedz na komentarz
 • Prośba o naprawę laleczki z czasów dzieciństwa
  Joanna
  09.04.2020, 14:27
  Witam serdecznie! Czy jest możliwe uzupełnienie włosów, które się wykruszyły z powodu pływu czasu, u małej laleczki z czasów mojego dzieciństwa (lata 80/90 XXw.)? Bardzo mi zależy. Laleczka jest malutka, ma ok. 10cm wzrostu. Mam ją do dzisiaj i traktuję jak skarb.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy pomoc jest możliwa?
  Małgosia
  08.04.2020, 09:57
  Dzień dobry, jakieś pół roku temu dostałam od wujka starą amerykańską lalkę mniej więcej z lat 50 XX w. Lalka jest kompletna, ruszają jej się oczka, ma ubranko. Tyle że rączki i nóżki odpadają, powłoka, z której jest zrobiona jest popękana, farba jest wytarta. Boję się ją nawet dotykać by jej nie zniszczyć. Jeśli pomoc jest możliwa, serdecznie proszę o kontakt.
  odpowiedz na komentarz
 • Prośba o naprawę
  Ada
  27.03.2020, 08:40
  Dzień dobry, Ja mam 2 lalki z mojego dzieciństwa, czyli z lat 80ych. Jedną z nich potrzebuje przyklejania nowych włosów. A druga nie ma rąk, plastikowych. Czy podejmie się Pani? Z pozdrowieniami Ada Ł.
  odpowiedz na komentarz
 • Nasza wybawicielko :)!
  Ania
  06.01.2020, 10:19
  Dzień dobry Pani Małgosiu, Kupiłam uszkodzoną ale posklejaną piękną lalkę ... nie nacieszyłam się długo bo oczko jedno wpadło do środka głowy lalki... niepotrafiących tego naprawić... Potrzebuję pomocy....Proszę mi pomóc naprawić lalkę. Czy mogłabym umówić się z Panią na taką usługę ? Jak dobrze, że jest ktoś taki jak Pani....DAR Pozdrawiam Ania z Warszawy
  odpowiedz na komentarz
 • Gizela
  Gizela Kubik
  03.12.2019, 16:14
  Dzień dobry. Moja mama /88lat/ ma lalkę, która dostała od ojca, gdy miała 2 latka. Jest w dobrym stanie , tylko jedno porcelanowe oko odkleiło się i wpadło do środka lalki.Nie mam dla niej ubranek. Dlatego ,czy jest możliwe naprawa tej lalki i uszycie dla niej sukienki. Chciałabym mamie zrobic niespodziankę na święta. Przesłałam bym lalkę pocztą.
  odpowiedz na komentarz
 • Rzęsy lalki
  Wioletta
  19.11.2019, 23:45
  Potrzebuje doprawić/ dokleic lalce bobasowi z ruchomymi oczkami rzęsy które wypadły po wypraniu jej w pralce automacie. Lalka miała około 15 lat
  odpowiedz na komentarz
 • Oczko lalki
  Bohdan Rawicz
  17.11.2019, 18:39
  Bardzo stara lalka (ok.70 lat) zgubiła oczko. Czy można to naprawić?
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa
  Wiesław
  01.11.2019, 14:08
  Chciałbym naprawić dwie plastikowe lalki, chodzi mi o wymianę gumek łączących lalkę w całości
  odpowiedz na komentarz
 • naprawa
  Joanna
  15.08.2019, 10:55
  Interesuje mnie naprawa (przymocowanie) nóżek lalce (buzia, rączki,nóżki porcelanowe,brzuszek szmacianka). Proszę o kontakt. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa
  Aniela
  08.08.2019, 13:03
  Interesuje mnie odnowienie 3 starych lalek porcelanowych. Proszę o kontakt. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • re
  Agnieszka
  21.07.2019, 13:03
  Interesuje mnie wymiana gumek w lalce celuloidowej. Proszę o kontakt
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa lalki
  Nowaczynska
  09.06.2019, 12:04
  Czy może Pani naprawić stare lalki ?
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa lalki
  Nowaczynska
  14.04.2019, 23:05
  Czy może Pani naprawić stare lalki ?
  odpowiedz na komentarz
 • Czy można u pani naprawić starą lalkę?
  ela
  29.03.2019, 09:10
  Lalka to bobasek z lat 70-tych, zniszczony element z włosami, nieruchome oczy, luźne rączki, brak ubranka.
  odpowiedz na komentarz
 • babcia Krysia prosi o pomoc
  Krystyna
  21.03.2019, 15:29
  Ale super. Brawo. Rozumiem hobby bo mam podobne. Zakupiłam lalkę z 1995 roku dla wnuczki i ślicznota ma bardzo ruchomą główkę i ręce. Trzeba by nowe gumki pewnie. boję się sama za to brać bo szkoda ślicznotki. Czy byłaby szansa na naprawę. Będę bardzo zobowiązana.
  odpowiedz na komentarz
 • nowa sukienka dla laki
  Beata
  08.02.2019, 21:56
  witam serdecznie, mam pytanie czy uszyłaby mi Pani sukienkę dla lalki??? kupiłam w sklepie ze starociami, śliczna porcelanowe nóżki i buźka, Pani sprzedawczyni mówiła że laka ma minimum 30 lat, ja myślę że więcej... chciałbym żeby ktoś ocenił kto się na tym zna...dałabym starą suknię na wzór, ubranko trochę zniszczone i szukam kogoś kto uszyje nowa śliczna suknię??? pozdrawiam serdecznie, proszę o odpowiedź:)
  odpowiedz na komentarz
 • naprawa lalki porcelanowej
  Asia S.
  10.01.2019, 18:28
  Witam, czy istnieje możliwość naprawy lalki porcelanowej. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • następna lalka do naprawy
  Jolanta Dolna
  10.01.2019, 18:19
  proszę o info.czy jest mozliwość naprawy lalki której już poluzowały sie ręce ,nózki i głowa.Wszystko jest trzymane w srodku gumkami.Lalka ma dla mnie wartość pamiatkową.Prosze o kontakt
  odpowiedz na komentarz
 • Lalki do naprawy
  Elżbieta Świebocka
  16.12.2018, 12:29
  Droga Pani, bardzo zależy mi na naprawie 3 starych lalek z materiału z porcelanowymi buziami Włosy i ubrania są w złym stanie. Czy u Pani znajdę pomoc. Serdecznie pozdrawiam Elżbieta Świebocka
  odpowiedz na komentarz
 • Plastikowa lalka
  Kasia M.
  13.10.2018, 21:50
  Moja córka upuściła lalkę na podłogę. Niestety odpadła jej noga. Córce bardzo zależy na jej naprawie. Chciałybyśmy żeby ta noga też się ruszała. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • Anna Janowiecka
  Janowiecka Anba
  02.09.2018, 14:54
  Lalka -Baba Jaga Czy istnieje możliwość naprawy ? Proszę o kontakt
  odpowiedz na komentarz
 • Pierwsza lalka
  Pierworodna Prawnuczka
  22.11.2017, 21:29
  Witam, dziś podczas rozmowy z moją Prababcią dowiedziałam się, że marzy Ona o właśnie takiej lalce. Nigdy nie miała swojej, gdyż Jej rodziców nie było na takową stać. Chciałabym spytać o możliwość zakupu jednej lalki, żeby móc spełnić marzenie z dzieciństwa Prababci. Proszę o kontakt mailowy w miarę możliwości
  odpowiedz na komentarz
 • Lalka zgubiła włosy
  EWE
  04.11.2017, 13:04
  Moja córka lat 11 nie możne rozstać się z jedna lalka zwłaszcza w nocy .Zabiera ja nawet w podróż.Niestety lalka ma 11 lat i ma problem z włosami tzn prawie ich nie ma. Cały czas lalka nosi więc czapeczki.Czy ktoś podjął by się naprawy tych włosów.Pozdrawiam.Ewelina
  odpowiedz na komentarz
 • Brak nogi
  Julia
  07.10.2017, 16:49
  Dzień dobry szukam kto mógłby mi pomóc moja Lalka nie ma nogi czy dobrze trafiłam.
  odpowiedz na komentarz
 • Karol
  Karol
  22.09.2017, 13:31
  Dzień dobry Szukam kto mógłby mi pomóc w renowacji dwóch lalek mogę wysłać zdjęcia.
  odpowiedz na komentarz
 • stara laka
  Bogda Sz.
  31.07.2017, 14:44
  Poszukuję osoby/firmy, która zregeneruje bardzo stara lalkę. Czy dobrze trafiłam?
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa porcelanowej lalki
  Parusis
  26.07.2017, 15:51
  Witam.Otrzymałam w prezencie porcelanową lalkę , ale niestety przewróciła się i potrzaskała jej się buźka.Czy jeszcze naprawia Pani lalki.Proszę o pomoc i kontakt.
  odpowiedz na komentarz
 • zapytanie o czyszczenie porcelanowych lalek
  Sabina
  27.06.2017, 17:26
  Witam, może Pani mi pomoże, kupiłam na rynku wśród staroci 2 porcelanowe lalki, znany wzór dziadek i babcia na ławeczce, Bardzo mnie urzekły , niedługo będę miała swój wymarzony, z trudem wybudowany dom, a że sama jestem wiekowa, to pomyślałam że babcia i dziadek świetnie się wkomponują koło kominka, ale niestety lalki są w opłakanym stanie, z ubrankami jeszcze dam sobie rade, ale porcelanowej buzi i rączek nie mogę doczyścić, wyglądają jak brudne,zwłaszcza we wszystkich zagięciach, zmarszczkach, próbowałam delikatnym mleczkiem, proszkiem, sodą,ale efekt mierny, do tego zaczęła schodzić farba z wąsów, brwi, czym to czyścić, czym pomalować potem? Proszę o pomoc i ratunek.
  odpowiedz na komentarz
 • Lalki
  Emilia ortyl
  18.06.2017, 13:38
  Podziwiam tą kobietę
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa lalki
  Maria Gast-Ciechomska
  22.05.2017, 08:38
  Dzien dobry, chcialabym naprawic stara lalke. Chodzi o nastepujace rzeczy: przyczepienie na nowo glowy, ktora odpadla; przyczepienie nog, ktore ledwie sie trzymaja; przyklejenie nowych wlosow. Prosze o informacje, czy mogla by Pani wykonac te reperacje (albo ktoras z nich). Pozdrowienia
  odpowiedz na komentarz
 • Duża lalka celulitowa
  Małgorzata Beszterda
  28.03.2017, 13:46
  Dzień dobry, Kilka dni temu dostałam dużą, starą celulitową lalkę. Bardzo się ucieszyłam, ponieważ taką samą lalką bawiła się moja mama. Niestety lalka była w opłakanym stanie, delikatnie ją umyłam. Z częścią napraw poradziłam sobie sama, wymieniłam wszystkie gumy wewnątrz laki, łącząc tym samym głowę z korpusem, nagami i rączkami poprzez haczyki. ma ułamany kawałek nosa, po prostu jest dziura wielkości ok 3-4 mm. Nie wiem jak sobie z tym mam poradzić. Na nóżce jest pionowe pęknięcie wielkości ok 4 cm. Czym mogę to skleić, czy wystarczy uchu super glu, czy może innych klei powinnam używać, z czego wykonać nosek, myślałam, że może z poksyliny czy modeliny - czy może Pani mogłaby się podjąć odrestaurowaniem lalki. Pozdrawiam Małgorzata
  odpowiedz na komentarz
 • oderwana reka
  Izabela Bolewska
  25.11.2016, 20:52
  Dzien dobry. Wciaz mam ukochane lalke z dziecinstwa. Przy przeprowadzce zauwazylam, ze oderwala sie jej reka. Niestety nie potrafie jej skleic, poniewaz czesc utrzymujaca reke zostala wycieta (nie wiem w jakich okolicznosciach). Czy ktos z Panstwa podjalby sie naprawy? Mieszkam w Krakowie. Dziekuje
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie
  ula
  25.08.2016, 19:18
  witam serdecznie mam pytanie córka dostała 20 lat temu lalkę porcelanową. Sliczna laleczka była przez wszystkie lata w dobrym stanie, jednak w tym roku przy przeprowadzce upadła i zbiła się główka, czy jest gdzieś w Polsce możliwość dokupienia całej głowy a może Pani poleci kogos kto podjąłby się naprawy. pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie
  Małgorzata J.
  29.05.2016, 22:54
  Droga Pani potrzebuję porady!Mam lalkę wyszperaną w lumpeksie ,ma śliczną buzię ,ale mało włosów. Ritunia bo takie nowe imię ma główkę z gumy ,jak mogę dodać włosy???Czy jest jakaś specjalna metoda???Włosy syntetyczne już zamówiłam hmm i co dalej??Pozdrawiam serdecznie Gosia Ps.mój mail jozkowmargo@interia.pl
  odpowiedz na komentarz
 • Naprawa lalek
  Anka
  15.02.2016, 19:33
  Witam. Pięknie naprawione lalki, aż milo popatrzeć. Może ktos podpowie, kto podjąłby się naprawy lalek?
  odpowiedz na komentarz
 • Witam!
  Aleksandra
  27.01.2016, 16:15
  Wspaniałe ubranka.Ja też trochę się w to bawię.Ubieram lalki ale tylko szydełkiem i drutami.Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • Moja Zuzia
  MartRoz
  12.01.2016, 20:30
  Witam. Mam swoją lalkę od kiedy sie urodzilam.... ma prawie 27lat kocham ja bardzo ale zaczyba się rozpadac ze starości. Jest szmaciana z gumową głową a ja desperacko szukam kogoś kto podjął by się odnowić jej "ciało". Błagam pomóżcie.....
  odpowiedz na komentarz
 • szpitale lalek, lkiniki, naprawa, renowacja
  JOLA
  26.06.2015, 18:07
  wszyscy piszą o naprawie staruszek, ale nikt nie odpowiada gdzie można je zreperować, czy istnieje takie miejsce w naszym kraju gdzie można zreperować lalkę, czy tylko na wlasna rekę. Zbieram lalki od kilku lat i posiadam takie które krzyczą o pomoc, przepiekne porcelanowe 100 letnie panie ;) KOCHAM JE i ciesze sie, ze sa na ziemi osoby które dostrzegają to samo piekno co ja :)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas