Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zobacz nową stronę internetową kampanii „Otwórz dłoń po udarze”

05.06.2017
Autor: inf. pras.
logo strony internetowej z napisem Otwórz dłoń po udarze.

W ramach kampanii „Otwórz dłoń po udarze” powstała nowa strona internetowa. Za pomocą trzech kroków – wiedzy, leczenia i fizjoterapii,  przedstawia ona możliwości radzenia sobie z jedną z częstszych konsekwencji udaru mózgu spastycznością kończyny górnej.

W Polsce do udaru mózgu dochodzi średnio co osiem minut. Oznacza to niemal 75 tys. chorych rocznie. Częstą konsekwencją przebytego udaru jest częściowa lub całkowita utrata sprawności ręki, czyli spastyczność kończyny górnej.

Edukować o spastyczności

Spastyczność to nadmierne napięcie mięśni, które sprawia, że ręka i dłoń mają ograniczone możliwości ruchu, co wielu pacjentom odbiera samodzielność. Aby pomóc im w powrocie do sprawności po udarze, powstała strona internetowa kampanii  „Otwórz dłoń po udarze”.  Skierowana jest ona do osób zmagających się ze spastycznością kończyny górnej oraz ich opiekunów. Spastyczność rozwija się nawet u 40 proc. osób po udarze. Nie jest jednak nieodwracalna. Im szybciej zdiagnozowana, tym większa szansa na jej skuteczne leczenie.

- Objawy spastyczności są niestety często niezauważane, chociaż łatwe do rozpoznania – powiedział Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.– W konsekwencji leczenie, które mogłoby przywrócić sprawność ręki, jest podejmowanie zbyt późno. Strona internetowa „Otwórz dłoń po udarze” ma na celu edukować oraz informować chorych i ich bliskich o objawach spastyczności i możliwościach jej leczenia.

Kompleksowa strona

Strona internetowa kampanii przedstawia pacjentom możliwości i sposoby walki ze spastycznością za pomocą trzech kroków:

  1. Wiedza – zdobywając informacje na temat swojej dolegliwości, pacjenci mogą lepiej rozumieć reakcje i możliwości własnego ciała.
  2. Leczenie – na stronie upowszechniane są informacje na temat dostępnych metod radzenia sobie ze spastycznością oraz lista ośrodków, w których można skorzystać z leczenia.
  3. Fizjoterapia – odpowiedni dobór ćwiczeń i wytrwała praca mają ogromne znaczenie w walce ze spastycznością.

Na stronie internetowej kampanii „Otwórz dłoń po udarze” odnaleźć można: listę i adresy poradni, w których realizowany jest program leczenia toksyną botulinową w Polsce; poradnik, który mówi o błędach popełnianych podczas rehabilitacji; wskazówki pomocne w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń; niezbędne informacje na temat następstw udaru i spastyczności; zalecenia pomocne w obniżeniu napięcia spastycznego; aktualności dotyczące kampanii oraz numer telefonu infolinii, która powstała z myślą o tym,  jak pomóc pacjentom i ich rodzinom.

Celem Kampanii „Otwórz dłoń po udarze” jest edukacja chorych i ich bliskich na temat leczenia konsekwencji udaru mózgu. Więcej informacji na temat kampanii „Otwórz Dłoń po udarze” na stronie internetowej oraz fum.info.pl, fizjoterapeuci.org.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas