Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Katowicach powstaje Centrum Urazowe dla Dzieci

05.06.2017
Autor: PAP, fot. sxc.hu
profil małego chłopca

Przebudowa szpitalnego oddziału ratunkowego w Centrum Urazowym dla Dzieci rozpoczęła się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach. Centrum powstanie kosztem 9 mln zł – podała w poniedziałek placówka.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia zadaniem centrów tego typu będzie kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży. Dzięki temu ma się zmniejszyć śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Istotne zmiany dla opiekunów pacjentów

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach było naturalnym kandydatem do utworzenia w nim dziecięcego centrum urazowego.

- Jesteśmy szpitalem położonym w centrum kilkumilionowej aglomeracji o wysokiej renomie i niezbędnym wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną – wyjaśnił zastępca dyrektora GCZD ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych Bartosz Grzybowski. – Układ drogowy w regionie pozwala na dotarcie karetki do naszego szpitala w półtorej godziny niemal z każdego miejsca w województwie. Mamy też własne lądowisko dla helikopterów, co również wymagane jest od centrów urazowych.

Prace budowlane wiążą się jednak z pewnymi utrudnieniami dla pacjentów. Centrum Urazowe dla Dzieci powstanie w miejscu obecnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz zadaszenia dla karetek pogotowia, nie będzie można więc skorzystać z dotychczasowych wejść na SOR. Pacjenci i ich opiekunowie powinni korzystać z głównego wejścia do szpitala. Tam personel szpitala pokieruje ich na SOR, w dotarciu na oddział ratunkowy pomoże też specjalnie przygotowane oznakowanie.

Zmieni się również sposób dojazdu karetką i samochodem do SOR-u. Na czas budowy konieczne będzie okrążenie całego szpitala i skorzystanie z tymczasowego wejścia na oddział od strony lądowiska dla helikopterów. Tymczasowy dojazd do SOR również został oznakowany.

Apel do rodziców dzieci

Kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w GCZD dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, zapewnia, że te przejściowe utrudnienia nie będą miały wpływu na jakość leczenia w GCZD.

- Nasi pacjenci i ich rodzice nie mają się czego obawiać. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każdy potrzebujący pomocy w naszym szpitalu ją otrzyma – oświadczyła.

Szefowa SOR w GCZD przypomina jednak, że szpitalne oddziały ratunkowe z definicji udzielają pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

- Niestety, zdarzają się sytuacje, że pacjent pojawia się na SOR ze zwykłym przeziębieniem, kleszczem czy po receptę – powiedziała dr Barbara Kunsdorf-Bochnia. – To niepotrzebnie wydłuża czas oczekiwania na konsultację lekarską. Dlatego zwłaszcza teraz, gdy rozpoczęła się budowa centrum urazowego, apelujemy o refleksję, czy przypadek naszego dziecka naprawdę kwalifikuje się do pojawienia się na SOR? Czy nie lepiej udać się do lekarza rodzinnego lub placówki świadczącej nocną i świąteczną pomoc medyczną? W przypadkach niezagrażających życiu i zdrowiu tam prawdopodobnie szybciej otrzymamy pomoc.

Budowa Centrum Urazowego dla Dzieci przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka potrwa do końca roku. W 85 proc. zostanie sfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zapewnione działanie

Cele i zasady powstawania Dziecięcych Centrów Urazowych określa rozporządzenie ministra zdrowia z 25 stycznia 2016 r. Ich zadaniem ma być kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży, bez potrzeby przewożenia ich do innych ośrodków. Każde centrum ma zapewniać opiekę medyczną dla co najmniej 1 mln osób. Maksymalny czas dotarcia z miejsca zdarzenia do centrum określono na 1,5 godz. W centrach ma być zapewnione działanie: bloku operacyjnego, oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii dziecięcej oraz oddziałów lub specjalistów neurochirurgii lub neurotraumatologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Centrum powinno mieć też zapewniony całodobowy dostęp do diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, endoskopii diagnostycznej i zabiegowej.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Funkcjonują w nim 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultrarzadkich u dzieci.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas