Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Tak będzie wyglądać legitymacja? Estetyczna, mała i plastikowa

07.06.2017
Autor: Mateusz Różański, Tomasz Przybyszewski, fot. MRPiPS
Awers i rewers nowego wzoru legitymacji osoby niepełnosprawnej. Opis alternatywny znajduje się w tekście

Wybrano nowy wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej. Od 1 sierpnia 2017 r. zastąpi on używane obecne mało estetyczne i nieporęczne dokumenty, które nie mieszczą się w portfelu, przez co łatwo się niszczą i gubią. Zmiana formatu i wyglądu legitymacji to efekt nacisków naszego portalu i jego Czytelników.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego 2016 r. na naszym portalu opublikowaliśmy inspirowany głosami Czytelników postulat, by przy okazji zmian zasad wydawania legitymacji osobom z niepełnosprawnością zmienić także wygląd tych dokumentów, w tym format na plastikowy, zbliżony do karty kredytowej. Artykuł „Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol” wywołał lawinę komentarzy. Z tekstem, w którym zaprezentowaliśmy projekt nowej legitymacji, w ciągu ledwie tygodnia zapoznały się tysiące osób.

Niesieni dopingiem Czytelników zdecydowaliśmy się zaapelować do Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, o uwzględnienie w pracach nad nową legitymacją osoby z niepełnosprawnością naszych wspólnych postulatów dotyczących jej przeprojektowania. Działania te przyniosły skutek. Padły deklaracje, że nasza propozycja będzie poddana szczegółowej analizie, a nowe legitymacje będą miały formę plastikowych kart.

Ministerstwo wybiera wzór w konkursie

Jak jednak miałyby one wyglądać? 28 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs na wykonanie projektu szaty graficznej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Wziąć mógł w nim udział każdy. Nadeszło 19 propozycji, wybrano sześć, a resort rodziny zorganizował głosowanie internautów, w którym udział wzięło 3,7 tys. osób.

W oparciu o te głosy ostateczną decyzję podjął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynik konkursu ogłoszono 7 czerwca 2017 r.

Zwycięzcą został krakowski grafik Piotr Felszyński. Jego projekt zawiera:

 • na awersie: białe tło z pastelowym, szaroniebieskim deseniem układającym się w koncentryczne okręgi; w lewym górnym rogu na tle granatowego prostokąta napis LON, w którym literka „O” zastępuje ikonka symbolizująca osobę na wózku, po prawej granatowy napis z nazwą dokumentu; poniżej miejsce na zdjęcie; na pasku na dole okrągłe białe ikonki z symbolami niepełnosprawności (od lewej osoba na wózku, niepełnosprawność słuchu, wzroku, intelektualna, osoba z laską, pies asystujący, ręce symbolizujące język migowy) na pastelowym, szaroniebieskim tle;
 • na rewersie: taki sam deseń, jak na awersie; po lewej stronie okrągłe, białe ikonki z symbolami niepełnosprawności na pastelowym, szaroniebieskim tle.

Obejrzyj rozmowę z Piotrem Felszyńskim, twórcą nowego projektu legitymacji osoby niepełnosprawnej.


Co ze starymi legitymacjami? Czy trzeba się będzie orzekać?

Przypominamy, że zgodnie z przepisami nowe wzory legitymacji obowiązywać mają od 1 sierpnia 2017 r.

Warto tu podkreślić, że wydatki związane z wystawianiem legitymacji, produkcją blankietów, ich personalizacją i dystrybucją pokrywane są z budżetu państwa. Dla osób z niepełnosprawnością nowe legitymacje będą więc darmowe. Tylko wydawanie ew. duplikatu kosztować będzie 15 zł.

Ministerstwo zapewnia też, że stare legitymacje nie stracą ważności.

- Ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, regulująca zasady przyznawania i wydawania legitymacji osoby niepełnosprawnej, nie określa kwestii ważności dotychczas wydawanych legitymacji, a zatem można przyjąć, iż nie tracą one swojej ważności – informował nas we wrześniu przedstawiciel ministerstwa.

Nie będzie także konieczne ponowne orzekanie się.

- Przedmiotowa ustawa nie przewiduje zarówno wymiany dokumentów, jak też konieczności ponownego orzekania się celem uzyskania legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności według nowych wzorów – dodał przedstawiciel resortu pracy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Nawet telefon go rozpozna
  Rafal
  11.05.2018, 10:58
  Miałem w ręku nowąlegitymację, dziś odbieram swoją. We wniosku oglądanej legitymacji zaznaczono, by przyczyna i symbol niepełnosprawności były w dokumencie. Po skierowaniu kamery telefonu na kod QR aplikacja do rozpoznawania takich kodów bezbłędznie rozszyfrowała, co było w nim zawarte. Dla mnie dokument powinien mieć tylko imię i nazwisko, ew. nr pesel, a resztę informacji w kodzie.
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacje Osoby Niepełnosprawnej
  Jadwiga Zaręba
  11.12.2017, 17:05
  Otrzymałam nową legitymację osoby niepełnosprawnej. Jest fajnie zaprojektowana, Tylko każda ikonka mogła by być innego koloru, oraz widoczny symbol i stopień niepełnosprawności. Na początek tak dużej zmiany może być.
  odpowiedz na komentarz
 • kolejność kodów
  szymańska
  05.12.2017, 14:28
  jeżeli nie będzie po kolei kodów to trzeba bedzie reklamowac legitymacje ?
  odpowiedz na komentarz
 • Nowa legitymacja
  Lucyna
  01.12.2017, 15:09
  Odebrałam dzisiaj nową legitymację. O co? Jestem bardzo zawiedziona. Owszem mała, poręczna, jednak nie ma na niej zaznaczonego stopnia niepełnosprawnści. Wszystko jest zakodowane w kodzie QR. Znając życie, trzeba będzie wozić ze sobą płachtę A-4 z orzeczeniem. W takiej małej miejscowości jak moja kierowcy PKS skanerów nie mają. To samo na basenie, muzeum czy komunikacji miejskiej. W starej legitymacji było napisane stopień znaczny i to wystarczyło do ulgi. To po co mi taki bubel.
  odpowiedz na komentarz
 • Niestety, jest 10.X.2017 a w PZON Kielce nadal nie wydają nowych legitymacji.
  GOSIA
  10.10.2017, 21:17
  Ciekawe, czy tylko tu? Pociecha, przyjmują wnioski i będą powiadamiać, gdy wydrukują.
  odpowiedz na komentarz
 • Krzysztof Pierzchała
  Pierzchała
  21.08.2017, 12:55
  Znowu zagmatwanie . Wystarczy disability card bez tego ID.
  odpowiedz na komentarz
 • Ignorowanie postulatów
  osoba niewidoma
  17.06.2017, 09:23
  Gdzie jest angielska nazwa dokumentu i brajlowski napis?
  odpowiedz na komentarz
 • Może jakieś konkrety?
  Mama
  13.06.2017, 22:54
  Gdzie składać? Jakie druki? Ile trzeba czekać na wydanie? Czy osobiście czy można przez internet?Przez osoby trzecie? Itp.
  odpowiedz na komentarz
 • nowa legitymacja
  kasia
  13.06.2017, 22:42
  Komisja to oczywiście "dumni" niepełnosprawni ruchowo i ludzie, którzy o niepełnosprawności wiedzę z ulicy albo z telewizji. Szata graficzna, podoba mi się, ale to logo i piktogramy, to po co? Przecież mamy czytniki i moje znaki szczególne nie muszą zdobić mojej legitymacji. Wszyscy swoje dane osobiste chronią, a my swoją niepełnosprawność nie ukryjemy i żebyśmy o niej Broń Boże nie zapomnieli! Szanowna komisjo, głupota ludzka nie ma granic!
  odpowiedz na komentarz
 • A co z waznoscia?
  KAROLINA
  11.06.2017, 15:20
  To będą chyba bardzo duże koszty dla budżetu bo legitymacja jest ważna tyle ile orzeczenie. Orzeczenie czasem wydają np. na dwa lub trzy lata.Za każdym razem będą wydawane nowe legitymacje?
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacje
  ONKA
  10.06.2017, 21:44
  Mało czasu zostało a ja znów w podróży. Próbowałam do PFRON się dodzwonić ale nikt nie odebrał. Ciekawe czy starą legitymację zaakceptują przewoźnicy.
  odpowiedz na komentarz
 • Przeprosiny
  Borzoi
  10.06.2017, 15:01
  Szanowna Redakcjo. Przepraszam za mój poprzedni komentarz. Myliłem się. Okazuje się, że nasze komentarze są czytane i udzielane są odpowiedzi. Rozumiem też, że odpowiedzenie na wszystkie komentarze jest technicznie niemożliwe. PRZEPRASZAM.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowa legitymacja
  Zbigniew
  09.06.2017, 07:30
  Nowa legitymacja to tzw. KNOT! Powinien być tylko numer niepełnosprawności. Ja mam w orzeczeniu niepełnosprawność z OGÓLNEGO STANU ZDROWIA, to jaki symbol będę mieć w nowej legitymacji??? Do refleksji! Pozdro.
  odpowiedz na komentarz
 • wymiana legitymacji
  J. Kościelecka
  08.06.2017, 21:15
  Dzień dobry, W jaki sposób i gdzie będzie się wymieniać stare legitymacje na nowe ?
  odpowiedz na komentarz
 • PYTANIE
  Borzoi
  08.06.2017, 19:34
  Zastanawia mnie rubryka KOMENTARZE jeżeli coś napisz się nieładni lub nie po myśli administratora strony. komentarz nie ukaże się. No to jeszcze można zrozumieć Niektórzy w tej rubryce zadają konkretne pytanie. Nie spotkałem jednak nigdzie żadnej na te pytania odpowiedzi. A niektóre pytania są istotne dla niepełnosprawnych. Czyli to pisanie w próżnie. Czy oprócz niepełnosprawnych i administratora strony ktoś je czyta? Odpowiedzi pewnie nie będzie. Pewnie sami czytający sobie odpowiedzą.
  odpowiedz na komentarz
 • super?
  Ardi
  08.06.2017, 19:26
  Jak dla mnie super pomysł, ponieważ legitymacja papierowa to masakra, mam ją zalaminowaną, ale i tak raz na kilka lat muszę odnowić, bo się pogniecie i jest trochę niewygodna w portfelu. A co do tego projektu graficznego to ja bym wolał, aby zamiast obrazków były symbole.
  odpowiedz na komentarz
 • Bardzo dobry wybór.
  Tomecek
  08.06.2017, 17:30
  Jako osoba niepełnosprawna z przykrością stwierdziłem, że przegapiłem głosowanie, ale całe szczęście wygrał projekt na który sam był zagłosował. Wygrał najbardziej elegancki wzór.
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja
  Bernard
  08.06.2017, 12:25
  Czy można załatwić legitymację przy pomocy on-line ePUAP bez przychodzenia osobiście w wyznaczonych miejscach?
  odpowiedz na komentarz
 • zniszczyć lub zgubić...
  uzytkownik LON
  08.06.2017, 11:01
  w wyznaczonym przeze mnie czasie włożę swoją starą LON do niszczarki. Później udam się po plastikowy duplikat...
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie i kiedy...
  ewa
  07.06.2017, 22:06
  Gdzie i kiedy można uzyskać nową legitymację?
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacja-wzor
  Stanisław J.
  07.06.2017, 15:55
  Intelektualna i osoba z laska, ciekawy wzór graficzny-symbole były lepsze, chyba ze to dla niepełnosprawnych oznaczenia :) Robią się dane wrażliwe, symbol to symbol jak szyfr. Zapewne nie bedzie mozna ich przedłużyć, kolejne wydanie nowej legitymacji po utracie waznosci wiąże sie z kosztami kto za to zaplaci? Ponadto kolejne zdjecie, oplaty u fotografa, rozumiem ludzie sie zmieniaja ale przychodzi taki okres ze czas staje w miejscu. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • nowa legitymacja
  maria
  07.06.2017, 14:59
  a gdzie wpis imie i nazwisko i jaki stopiń? przeciez wszystkie ulgi i uprawnienia uzaleznione sa od stopnia niepełnosprawnosci a nawet przyczyny.
  odpowiedz na komentarz
 • co z innymi niepełnosprawnościami
  Maria
  07.06.2017, 13:22
  jest siedem ikonek z rodzajami niepełnosprawności, W ustawie jest tych niepełnosprawności 12, brakuje kilku ważnych, Jak one będą oznaczane,
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas