Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstaną Grupy Wsparcia dla pacjentów bariatrycznych

05.07.2017
Autor: inf. pras., fot. archiwum Fundacji OD-WAGA i Stowarzyszenia CHLO
Katarzyna Partyka, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO i Magdalena Gajda, Prezes Fundacji OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Chorych na Otyłość

Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA i Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO zawiązały porozumienie na rzecz rzetelnej edukacji o chirurgii bariatrycznej. W ramach tej współpracy będą realizować wspólne akcje edukacyjne. Stowarzyszenie CHLO wesprze Fundację OD-WAGA i jej ekspertów w działaniach na rzecz utworzenia systemu leczenia i opieki nad pacjentem bariatrycznym. Z kolei Fundacja pomoże Stowarzyszeniu w tworzeniu przy szpitalach Grup Wsparcia dla Pacjentów Bariatrycznych.

Na otyłość olbrzymią – operacja

Chirurgia bariatryczna to najbardziej efektywna metoda leczenia otyłości olbrzymiej, o czym donoszą światowe raporty. Wielu pacjentom ratuje życie, zapewnia powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Obecnie w Polsce operacje chirurgii bariatrycznej realizowane są w około 30 szpitalach. Rocznie operowanych jest od 2 do 3 tys. pacjentów. Potrzebujących jest jednak zdecydowanie więcej.

W Polsce, na nadwagę (stan przedotyłościowy) i otyłość choruje blisko 70 proc. społeczeństwa. Leczenia metodami chirurgicznymi (tzw. chirurgia bariatryczna) wymaga już blisko pół miliona chorych ze wskaźnikiem masy ciała BMI 40+ (otyłość olbrzymia) oraz ponad milion dwieście tysięcy  pacjentów z BMI 35+ i schorzeniami będącymi powikłaniami otyłości, np. cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami układu krążenia lub kostno-stawowego.

- Chorzy na otyłość niestety wiedzą jeszcze niewiele o możliwości chirurgicznego leczenia otyłości – mówi Katarzyna Partyka, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO. – Często do specjalisty trafiają zbyt późno lub wręcz wcale. Pacjenci skarżą się, że lekarze POZ nie informują o tej metodzie leczenia lub odmawiają wydania skierowania do właściwego lekarza.

logo Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO
Logo Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO

Potrzebny jest system

Dzięki wspólnym działaniom specjalistów zaangażowanych w chirurgiczne leczenie otyłości, instytucji publicznych oraz pacjentów, od 2016 r. operacje bariatryczne stanowią osobną grupę świadczeń refundowanych przez NFZ, a zasady refundacji operacji  bariatrycznych dla pacjentów z BMI 40+ są czytelnie określone. Konieczne jest jeszcze jednak zagwarantowanie dostępności do refundowanego zabiegu wszystkim potrzebującym.

- Chirurgia bariatryczna wymaga wprowadzenia kolejnych istotnych zmian, w tym jednolitego standardu przygotowania pacjentów do operacji, tzw. monitoringu pacjenta po zabiegu, czy usystematyzowanych działań informacyjno-edukacyjnych, realizowanych zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów i ich rodzin – wyjaśnia Magdalena Gajda, Prezes Fundacji OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Chorych na Otyłość. – Ważne jest również, aby kolejne szpitale podejmowały się realizacji operacji bariatrycznych, by szkolili się nowi specjaliści tej dziedziny a dostępność do tych świadczeń istotnie wzrastała.

- Dla chorych przed i po operacjach bariatrycznych ważna jest opieka nie tylko chirurga bariatry, ale i innych specjalistów: dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty i chirurga plastycznego – mówi Katarzyna Partyka. – Konieczne jest także uświadamianie chorych, że operacja to dopiero początek leczenia otyłości, a nie jego koniec. Przed nami jeszcze wiele pracy, zanim uda nam się „odczarować” chirurgię bariatryczną, sprawić, że ludzie będą w niej widzieć efektywną i bezpieczną metodę leczenia.

logo Fundacji OD-WAGA
Logo Fundacji OD-WAGA

Pacjenci dla pacjentów

Obecnie, pod patronatem Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO działają trzy grupy wsparcia:

  • dwie w Krakowie - przy Szpitalu Uniwersyteckim, ul. Kopernika 21, przy Cjentrum Zdrowia artClinique mieszczącym się przy ul. Krakowskiej 39
  • jedna w Warszawie – przy Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128.

- Spotkania Grup Wsparcia odbywają się raz w miesiącu i są otwarte dla wszystkich: chorych, ich bliskich, przyjaciół i innych osób zainteresowanych chirurgią bariatryczną – wyjaśnia Katarzyna Partyka. – Grupy Wsparcia to nie tylko okazja do szczerych rozmów i wymiany doświadczeń między pacjentami, ale także możliwość skonsultowania się ze specjalistami, np.: dietetykiem i psychologiem.

Fundacja OD-WAGA obok chirurgii bariatrycznej zajmuje się obroną praw wszystkich chorych na otyłość. Jej priorytetem jest doprowadzenie do powstania w Polsce kompleksowego systemu profilaktyki i leczenia choroby otyłości na każdym jej etapie oraz opieki nad chorymi na otyłość.

- Mamy do uregulowania wiele aktów prawnych, m.in.: status zawodu dietetyka, opieki na chorymi na otyłość skrajnie olbrzymią, zmian w orzecznictwie o niepełnosprawności lub regulacji dot. przewozu zmarłych z otyłością skrajnie olbrzymią – mówi Magdalena Gajda. – Cieszymy się więc, że jeśli chodzi o chirurgię bariatryczną dostaliśmy profesjonalne wsparcie siostrzanej organizacji pozarządowej.

Informacje szczegółowe o Grupach Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych na stronie Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO oraz Fundacji OD-WAGA.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas