Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik: karty parkingowe dla kombatantów przejawem dyskryminacji części osób z niepełnosprawnością

12.07.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. M. Różański
Dwie niebieskie puste koperty przy ulicy

Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, nie jest zwolennikiem przyznania uprawnień do parkowania na „kopertach” kombatantom niezależnie od ich niepełnosprawności. „Takie regulacje prawne mogłyby zostać odebrane jako naruszenie konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa i przejaw dyskryminacji osób niepełnosprawnych, którzy legitymując się statusem osoby niepełnosprawnej nie spełniają kryteriów przyznania wskazania uprawniającego do wydania karty parkingowej” – czytamy w przesłanym nam przez ministra piśmie.

Pismo to jest odpowiedzią udzieloną przez Pełnomocnika Rządu Piotrowi Pawłowskiemu, redaktorowi naczelnemu portalu Niepelnosprawni.pl, na petycję, wysłaną także do Senatu i Sejmu. Powstało ono w obliczu kontrowersyjnych propozycji, nad którymi rozpoczął prace Senat, zgodnie z którymi kombatanci mogliby mieć prawo parkowania na „kopertach” niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

„Z uwagą, ale i dużym niepokojem przyjąłem informację na temat próby rozszerzenia grona uprawnionych do używania kart parkingowych na wszystkich kombatantów, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, a także wydawania im tych dokumentów bezterminowo. Jestem oczywiście pełen podziwu dla ich czynów i szacunku dla ich wieku, ale karta parkingowa nie jest nagrodą za zasługi” – napisał w petycji Piotr Pawłowski.

Działania słuszne, forma – nie

„Do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wpływały w ostatnim czasie pisma dotyczące powyższej problematyki – napisał Krzysztof Michałkiewicz. – Udzielając odpowiedzi zainteresowanym zwracałem uwagę, iż działania mające na celu wspieranie kombatantów są słuszne i winny być podejmowane, jednakże w innej formie niż poprzez nadanie tym osobom, w zakresie korzystania z karty parkingowej, takich samych uprawnień jak osobom zaliczonym do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się”.

Pełnomocnik przywołał zalecenie Rady Unii Europejskiej z 4 czerwca 1998 r. dotyczące kart parkingowych. Zgodnie z tym dokumentem, karta parkingowa to dokument wydawany wyłącznie osobom z niepełnosprawnością w oparciu o przepisy danego państwa członkowskiego.

„Tym samym wprowadzenie regulacji prawnych, które umożliwiłyby wydawanie kart parkingowych osobom, które nie legitymują się statusem osoby niepełnosprawnej byłoby sprzeczne z ww. zaleceniem – podkreślił w piśmie minister Michałkiewicz. – Nadto takie regulacje prawne mogłyby zostać odebrane jako naruszenie konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa i przejaw dyskryminacji osób niepełnosprawnych, którzy legitymując się statusem osoby niepełnosprawnej nie spełniają kryteriów przyznania wskazania uprawniającego do wydania karty parkingowej”.

Krzysztof Michałkiewicz podkreślił jednak, że podejmowanie działań w zakresie przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych należy przede wszystkim do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Tam też prośbę o opinię w tej sprawie wysłali senatorowie, którzy debatowali nad tą kwestią 27 czerwca 2017 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • karta pargingowa
  marek
  21.07.2017, 10:42
  powinni dostać sprawiedliwie i nie zabierać z powodu zmian przepisów moją kartę unieważniono ale nie ma informacji dla mnie ja dostałem na stałe ja nie zdrowieje tylko pogarsza stan zdrowia.
  odpowiedz na komentarz
 • najemnicy
  Stefan
  17.07.2017, 18:12
  Najemnicy jezeli sa inwalidami to na wlasne zyczenie,maja dodatki swoie medyvzne przywileje itd.
  odpowiedz na komentarz
 • ON ma rację
  orzeszek
  14.07.2017, 13:08
  Jak zwykle miał być dobrze a wyszło jak wyszło. Z moich obserwacji wynika, że ponad 80 % kart wydanych po nowych zasadach, wydanych jest NIEPRAWIDŁOWO. Przytłaczająca większość ich posiadaczy nie spełnia kryterium "istotnych problemów w poruszaniu się" Jak zwykle króluje tzw. dyskoatia, wystarczy pojęczeć na komisji, że boli i orzecznik da kartę - norma. Po wyjściu z komisji ten sam "niepełnosprawny" niesie z marketu do samochodu dwie zgrzewki wody mineralnej. Brak jakiegokolwiek nadzoru nad wydawaniem kart. Duża część orzeczników myli chorobę z niepełnosprawnością.
  odpowiedz na komentarz
 • a jednak jestesmy w PRLu
  bk
  13.07.2017, 19:40
  skandal!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Znów przywileje dla swoich.
  ON.
  13.07.2017, 13:21
  To byłoby kolejne lekcewarzenie osób niepełnosprawnych przez obecnie rządzących,tak samo jak uchwalona uchwała o 400+ dla działaczy solidarności.To jest kpina ?
  odpowiedz na komentarz
 • Miejsce kombatanta
  ON
  13.07.2017, 13:12
  Szanowni, Pomimo poruszania się na wózku uciekam jak najdalej od kopert dla ON. Nie chcę mi się oglądać tych wszystkich ,którzy pomimo wolnych miejsc parkingowych wokół, ładują się na miejsca dla ON tylko dlatego ,że mają niebieską legitymację. Nie poruszają się na wózku, nie kuleja, nie mają problemu z poruszaniem się. Wysiadają dziarsko i cisną do Tesco, ikei, żeby robić kilometry między półkami. Żenada. W tym czasie inni na wózkach rezygnują z podstawowych zakupów bo nie ma jak dotrzeć do sklepu. Ludzie gdzie wasze poczucie minimalnej samooceny. Ja się pytam -po cholerę są te miejsca, po co są szersze, po co z reguły umiejscowione są bliżej wejść.... na pewno nie dla tych którzy sprawnie, szybko, dziarsko i bez kłopotu mogą wyjść z samochodu, nawet jeśli są weteranami, kombatantami, sybirakami czy niepełnosprawną umysłowo panią minister edukacji...
  odpowiedz na komentarz
 • Miejsce dla kombatanta
  mama
  12.07.2017, 16:37
  A może po prostu dodatkowa koperta dla kombatantów jak mają kobiety w ciąży.
  odpowiedz na komentarz
 • Słusznie!
  Terka
  12.07.2017, 16:21
  Gratulacje za takie słuszne i właściwe stanowisko.
  odpowiedz na komentarz
 • chory kombatant
  niepełnosprawna
  12.07.2017, 14:14
  Jeśli kombatant jest chory to i tak ma orzeczenie, które uprawnia go do ulg i przywilejów. Jednak brakiem rozumu wykażą się posłowie, którzy zgodzą się, aby solidarnościowcy za latanie po ulicach, wszczynanie, prowokacji, agenci, .., za spanie w styropianie, zamiast pracować wówczas, mieliby dostać kartę parkingową.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas