Przejdź do treści głównej

Sonda: jakie są osoby z niepełnosprawnością? Zgadzasz się z tymi opiniami? [WIDEO]

Zapytaliśmy kilkoro przechodniów o cechy charakteru i osobowość osób z niepełnosprawnością. Zobacz, czy stereotypy są wciąż żywe w naszym społeczeństwie.

 


Autor: Monika Kamińska

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • On jest egoistą
  Karolina
  15.09.2020, 19:40
  Mój partner niepełnosprawny jest egoistą potrafi brać tylko wykorzystuje innych byle osiągnąć cel. Z nim sex to koszmar. Nie potrafi być facetem w łóżku. Nie potrafi być romantyczny. Zrobił się taki jak moja mama ona też potrafi wykorzystać osiągnąć cudzym kosztem.
  odpowiedz na komentarz
 • To wszystko nieprawda.
  Agnieszka Afelt
  06.08.2017, 18:40
  Sama jestem osobą z niepełnosprawnością ( nabytą w wieku 26 lat) i wydaje mi się, że nie ma reguły, ludzie niepełnosprawni są po prostu różni, - they come in all shades and shapes.
  odpowiedz na komentarz
 • Nam się należy
  Joanna
  03.08.2017, 19:41
  my cierpimy. O.n. z widocznymi defektami nie tolerują innych dobrze wyglądających fizycznie. Wielokrotnie było mi wstyd za niepełnosprawnych i że też do nich należę. Na wszystkich spotkaniach integracyjnych, szkoleniach itp. związanych z posiłkiem, bankietem była masakra. Kelnerzy, kucharki śmiali się i patrzyli z odrazą i politowaniem na niepełnosprawnych. Szwedzki stół? Podchodzili z siatami i ładowali co się dało :( Kucharka tłumaczyła mi się, czemu nie ma herbaty! Przyniosła mi swoją z kuchni, bo widziała, że nie zgarniam żarcia. Na innym spotkaniu: kelner zostawił 2 danie, wodę i napój. Odwróciłam się tylko na chwilę i to zniknęło :( Wrzeszczenie: '...nam najpierw podajcie, mamy dzieckoo" itd. Fakt, że dotyczy to niepełnosprawnych od urodzenia. Czy to są cechy charakteru? Jeśli tak, to rodzi się pytanie dla wierzących - P. Bóg naznacza złych ludzi? W/w i innych podobnych poczynań nie można tłumaczyć niedostatkiem - znam tych ludzi i wiem jakie mają dochody, więc o co chodzi?
  odpowiedz na komentarz
 • Opinia
  Antoni Chołodniak
  31.07.2017, 18:16
  Czy jesteś tego zdania? Może pytanie trzeba rozszerzyć? ... Czy sytuacje i uwarunkowania i ograniczenia, są w znacznym stopniu wpływającym czynnikiem na nasze odczucia i reakcje ...??
  odpowiedz na komentarz
 • Sonda: Jacy sa blondyni?
  gosc
  27.07.2017, 15:59
  Napisz swoja opinie.
  odpowiedz na komentarz
 • nie lubię...
  Lara
  27.07.2017, 11:31
  Jestem ON, nie mam problemu z poruszaniem się. Wiele mi się chce, zawsze chciało, dzięki temu skończyłam studia, mam dobrą pracę na otwartym rynku, mam rodzinę. Czuję się spełniona w 80 %. Te brakujące procenty to moje bariery psychiczne - moja niepewność i czasami brak odwagi, że dam radę. Dziś, z perspektywy czasu wiem, że zbędne. Czułam się mniej atrakcyjna fizycznie, stąd opór i wycofanie, brak odwagi. Wiem, śmiesznie może brzmi, ale tak miałam i jeszcze czasami mam :-) NIE LUBIĘ czasami przebywać w środowisku ON kiedy słyszę narzekanie i czekanie na mannę z nieba, kiedy widzę bezruch, brak zaangażowania i liczenie, kombinowanie jakby tu od MOPS-u czy skądś tam wyciągnąć jak najwięcej, jak oszukać ZUS. Nie lubię braku troski o swój własny rozwój - brak zainteresowań, kiedy jedyną atrakcją dnia jest tylko siedzenie w Internecie. OK , to jest dla ludzi, ale co oprócz tego? Wiem też, że są różne niepełnosprawności, ale nie czarujmy się - wiele z ON mogłoby coś robić - nie robi nic. Znam takie osoby. Jednym słowem - ON nie czujcie się gorszymi, bo nie jesteście/jesteśmy, od nas, od naszej postawy,chęci, kreatywności zależy to, jak OP nas spostrzegają, oceniają. Nie mając "nic" bierzemy "nic" od życia. Zdrówka dla Wszystkich!
  odpowiedz na komentarz
 • Mało wymagające :D
  dorica
  26.07.2017, 21:17
  haha widać jak ludzie mało wiedzą o ON.
  odpowiedz na komentarz
 • Sąda Jakie są osoby z niepełnosprawnością?
  Jakub Pączkowski
  25.07.2017, 23:53
  Myślę że my nie w pełni sprawni, jesteśmy podobni do osób zdrowych. Owszem, mamy ciut większy bagaż doświadczeń , owszem, często jesteśmy wrażliwsi, jednak żyjemy i mamy podobne problemy do pełnosprawnych. Niepełnosprawni, mają tę wielką misję uczyć ludzi wrażliwości, cierpliwości, wzajemnej akceptacji, bezinteresowności i akceptacji.
  odpowiedz na komentarz
 • Z punktu widzenia osoby pełnosprawnej
  Luro
  25.07.2017, 21:41
  To my, pełnosprawni, mamy problem z tym, jak postrzegamy niepełnosprawnych, nie wiemy jak podejść, pomóc, nie urażając , bo może wcale nie chce, łatwiej ominąć, udawać, że nie widzę... Przyznam, że mając w najbliższej rodzinie niepełnosprawnego, sama mam z tym problem w stosunku do innych niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • To zależy od danej osoby
  Wojtek
  25.07.2017, 16:02
  Jako osoba z dysfunkcją ruchu, obracająca się w środowisku innych ludzi z niepełnosprawnościami mogę powiedzieć, że te osoby są bardzo różne, podobnie jak różne są osoby zdrowe. Znam zarówno osoby bardzo pozytywnie nastawione do życia, jak i takie marudne, a wręcz zgorzkniałe, którym prawie zawsze coś nie pasuje. Znam ludzi, którzy będąc na wózku uczą w szkołach językowych, ale też takich, którzy mają szkołę gdzieś i nie posiadają nawet średniego wykształcenia pomimo 30-tki na karku (co nie znaczy, że są to osoby w ogóle leniwe). Każda z opinii przedstawionych na filmie jest prawdziwa w odniesieniu do jakiejś części osób niepełnosprawnych. Nie są wyłącznie stereotypy.
  odpowiedz na komentarz
 • Znów stereotypy
  M.K.
  25.07.2017, 15:56
  Witam Każdy jest inny,ma okreslony zespół cech osobowości bez względu na stan fizyczny
  odpowiedz na komentarz
 • kulawy w sieci
  maryla
  25.07.2017, 14:49
  jesteśmy tacy sami jak osoby sprawne, tylko np akurat ja w inny, trudniejszy, sposób (na wózku) się poruszam -wsystko
  odpowiedz na komentarz
 • komentarz
  Renia
  25.07.2017, 12:16
  Są osobami. bardzo pozytywnie nastawionymi do życia
  odpowiedz na komentarz
 • O wielkim sercu ❤️
  Justyna
  25.07.2017, 12:08
  Silne charaktery ! Można wiele się od nich nauczyć ! PRAWDA 👏🏻👏🏻👏🏻
  odpowiedz na komentarz
 • zależy kogo spytasz
  niepełnosprawna
  25.07.2017, 11:41
  Wszystko zależy kogo spytasz, odpowiedzi są inne gdy wypowiadający wie że zostanie publicznie pokazana jego odpowiedź, a inne są gdy odpowiadają anonimowo choćby w Internecie. Osoby niepełnosprawne od dziecka są bardziej wymagające chciejące czegoś, z postawą roszczeniową, ponadto w naszym kraju nauczono ich że im się pomaga, zwraca większą uwagę , bo dziecko , potem młodzież(tym mianem określamy człowieka od 13r.ż). Inaczej jest z osobami, których choroba, wypadek, zdarzenie losowe przypadło po 30-40r.ż. te osoby są mniej proszące mniej wymagające a jednocześnie państwo polskie pozostawiło ich na pastę losu, Tym właśnie nie funduje się tyle co dzieciom i młodzieży a tym samym i ich rodzicom. Przykład: świadczenie pielęgnacyjne pozostało w starej wysokości 520 zł. Gdy zgłoszą się do Opieki społecznej mnie i wolniej im się pomaga, bo starszy. Ta grupa wielokrotnie ma na utrzymaniu dzieci własne, i ich podejście do życia jest całkiem inne, nie są pępkami dla siebie samych ale od dawna są też rodzicami i muszą podźwignąć ciężar inności w rodzinie, a jednocześnie zdarza się że chory/a jest współmałżonek/a lub chore jest dziecko. Wielokrotnie natknęłam się w rozmowach i skargach ludzkich że młodzi chorzy są egoistyczni, snobistyczni. Natomiast dorosły (po 30-40r.ż) taki co już ma rodzinę, gdy uległ już wypadkowi, lub weszła w niego nieuleczalna choroba, pomimo wszystkiego jest nadal bardziej uczynny (w miarę możliwości), bardziej prawdziwy, poważniej podchodzi do egzystencji, wielokrotnie jest tak że nie ma na kogo liczyć z wielkim pomaganie, musi stanąć do obowiązków domowych. Chora Młodzież rozpieszczona pomocą rodziców i rodzeństwa, dostają rentę , dodatki, dofinansowania, 500+, ... ulgi, refundacje do szkoły...i wiele innych, uczona jest lenistwa, wymagania ciągle stawiają aby stworzyć im lekkie warunki pracy za wielką wypłatę. Na obozie rehabilitacyjnym w Ciechocinku byłam osobiście świadkiem ich roszczeniowego podejścia do życia, komóra w ręku facebook godzinami, piwo, i opowieści szkolenia innych jak wykorzystywać innych do swojego lekkiego życia.
  odpowiedz na komentarz
 • Cechy charakteru osób niepełnosprawnych
  Anna Maria
  25.07.2017, 10:58
  Mój osmioletni, niepełnosprawny syn ma.w sobie tyle optymizmu otwartości i radości, że mógłby oddzielić kilka osób i jeszcze coś by zostało. Ludzie, którzy go poznają są pełni podziwu dla niego, głównie dzięki cechom charakteru jakie posiada :-D
  odpowiedz na komentarz

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas