Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna. Szykują się duże zmiany w odliczeniach od podatku

17.07.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. M. Kuśmierz
pieniądze rozłożone na stole

Możliwość odliczenia od podatku kosztów używania samochodu nie tylko w związku z leczeniem i rehabilitacją oraz szersze grono mogących skorzystać z tego odpisu. To część spośród zmian dotyczących ulgi rehabilitacyjnej, zaproponowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów w ramach pakietu nowelizacji ustaw.

Więcej osób odliczy wydatki na psa

Pierwsza z trzech planowanych zmian w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy rozszerzenia kręgu osób, które będą mogły odliczyć od podatku wydatki na utrzymanie psa asystującego.

Obecnie z tzw. ulgi rehabilitacyjnej mogą w tym zakresie (do kwoty 2280 zł) korzystać osoby niewidome lub niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa (a więc także znacznego lub umiarkowanego stopnia i odpowiadającym im określeniom z orzeczeń ZUS) oraz osoby z niepełnosprawnością ruchową zaliczone do I grupy (a więc także do znacznego stopnia lub analogicznego orzeczenia z ZUS).

Po zmianach ulga rehabilitacyjna miałaby przysługiwać wszystkim osobom z niepełnosprawnością, które posiadają psa asystującego.

„Z propozycją rozszerzenia ulgi wystąpiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. – W wystąpieniach zwrócono uwagę na nierówne traktowanie osób niepełnosprawnych także mających na utrzymaniu psy asystujące, do których zalicza się także psy sygnalizujące”.

Samochodem nie tylko na rehabilitację

Druga z planowanych zmian dotyczy odliczania od podatku kosztów przewozu osoby z niepełnosprawnością samochodem.

Obecnie posiadające samochód osoby z I lub II grupą inwalidztwa (więc także ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem) lub podatnicy, którzy mają na utrzymaniu te osoby lub dziecko z niepełnosprawnością, mogą odliczyć wydatki związane z „koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne” do kwoty 2280 zł.

Zmiany polegałyby po pierwsze na umożliwieniu odliczenia od dochodu nie tylko wydatków na cele rehabilitacyjne, ale też związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Zlikwidowane byłoby więc ograniczenie, które mówi, że odliczyć można tylko „konieczne przewozy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne”. Wykreślony ma być więc z ustawy zapis, który stanowił, że w przypadku żądania organu podatkowego podatnik musi okazać „dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych”.

Po drugie, korzystanie z tego odliczenia miałoby przysługiwać wszystkim osobom z niepełnosprawnością, nie tylko z I lub II grupą.

„Zmiana ta przyczyni się do ułatwienia codziennego życia, bowiem oprócz zabiegów rehabilitacyjnych osoby te wykorzystują samochód na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy” – czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany te miałyby mieć zastosowanie już do dochodów uzyskanych w tym roku, czyli od 1 stycznia 2017 r.

Dochód zależny od renty socjalnej

Trzecia z zaplanowanych zmian polegałaby na podniesieniu do 10080 zł kwoty dochodu, jaką osiągnąć może osoba z niepełnosprawnością, by mający ją na utrzymaniu opiekun mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Obecnie podatnik mający na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością może odliczyć od swojego dochodu wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne tych osób, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób nie przekroczą 9120 zł. Kwota ta od wielu lat nie była waloryzowana.

Zmiana polegałaby więc na podniesieniu jej do wysokości 12-krotności renty socjalnej, która obecnie wynosi 840 zł miesięcznie. Rocznie daje to w tej chwili 10080 zł. Z ustawy znikłaby więc kwota 9120 zł, a pojawiłby się zapis o 12-krotności renty socjalnej. Wynika z tego, że przy corocznych podwyżkach tego świadczenia, rosłaby też kwota możliwego do uzyskania dochodu.

Ponadto zaproponowano, by do dochodów osoby z niepełnosprawnością pozostającej na utrzymaniu podatnika nie wliczać alimentów na rzecz dzieci:

 • małoletnich,
 • bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • do ukończenia 25. roku życia będących w trakcie nauki.

„Wyłączenie tego rodzaju dochodu z limitu nie będzie już ograniczać możliwości stosowania przez rodzica ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków poniesionych na rzecz niepełnosprawnego dziecka” – czytamy w uzasadnieniu.

Ta zmiana również miałaby mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych w tym roku, czyli od 1 stycznia 2017 r.


Więcej informacji o dotychczasowych zasadach działania tzw. ulgi rehabilitacyjnej znajdziesz w artykule na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Czy komornik moze mi zabrac przynane mi odliczenie od podatku za 2017 z tytułu wydatków na cele rehabailataycyjne oraz wydatki zwiazane z ułatwieniem wykonywania funkcji zyciowych
  F.K.
  29.07.2018, 13:19
  Czy komornik może mi zabrać przyznane mi odliczenie od podatku za 2017 z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjnych oraz wydatki zwiazane z ułatwieniem wykonywania funkcji życiowych
  odpowiedz na komentarz
 • renta socjalna i zasiłek pielęgnacyjny liczy się do dochodu i przekracza nawet 10080
  Animalek
  21.11.2017, 14:15
  Dlaczego piszecie o rencie socjalnej a nic nie wspomina się o tym że jak jest renta socjalna to jest zasiłek pielęgnacyjny i to liczy się do dochodu. A razem przekracza kwotę i 9120 i też 10080. Po co ludzi wprowadzać w błąd skoro gdy sobie odliczą ulgę będa oddawać do US z odsetkami.
  odpowiedz na komentarz
 • ???????????????????
  kuba
  17.11.2017, 19:52
  Druga z planowanych zmian dotyczy odliczania od podatku kosztów przewozu osoby z niepełnosprawnością samochodem. Zmiany polegałyby po pierwsze na umożliwieniu odliczenia od dochodu nie tylko wydatków na cele rehabilitacyjne, ale też związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. To w końcu jak od podatku czy od dochodu ????????????????????????
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie za użytkowanie samochodu
  Dzidek
  06.09.2017, 05:29
  Planowane są zmiany w ulgach umożliwiających odliczenie od dochodu ulg rehabilitacyjnych, m.in. możliwość odliczenia pełnej kwoty użytkowania samochodu nie tylko na rehabilitację. Ponoć warunkiem koniecznym ma być to, że osoba pełnoletnia ma być właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Czy wiadomo co w przypadku gdy osoba taka nie może mieć prawa jazdy, a samochód który jest na opiekuna takiej osoby i pochodzi ze środków PFRON i został przyznany na rzecz osoby niepełnosprawnej, wtedy jeszcze nieletniej? Do tej pory US akceptował wydatki związane z użytkowaniem samochodu po okazaniu dokumentów z PFRON. Wiadomo już czy w przypadku wejścia w życie zmian takie rozwiązanie będzie akceptowane czy tez osoba niepełnosprawna będzie musiała stać się współwłaścicielem samochodu aby móc skorzystać z ulgi?
  odpowiedz na komentarz
 • A nie lepiej podnieść wysokość zasiłku ze 153 na 500+ ?
  Mistrz
  08.08.2017, 13:24
  Mniej by było z tym komplikacji, sprawdzania, odliczeń - każda osoba uprawniona do 153 otrzymałaby 500 - proste, baaaaardzo pomocne i jakże skuteczne rozwiązanie.
  odpowiedz na komentarz
 • Widzę tłumy
  orzeszek
  26.07.2017, 09:56
  awanturujące się z byle chorobą na komisjach, jak każdy stopień będzie mógł sobie odliczyć dojazd do Biedronki ( ułatwienie życia )
  odpowiedz na komentarz
 • brak konsultacji
  Hania
  21.07.2017, 14:28
  Na stronie Ministerstwa Finansów bezskutecznie szukałam informacji o konsultacjach tego projektu. Za naszymi plecami powstaje kolejny gniot. Znów nie uwzględniono postulatów osób niewidomych o odliczeniach wydatków na przewodnika. Nie podoba się mi również zluzowanie wydatków na samochód. Jest to faworyzowanie jednej grupy. Co z tymi, którzy z powodu niepełnosprawności muszą korzystać z taksówek lub prosić o podwiezienie kogoś znajomego? Skoro niepełnosprawny właściciel samochodu może sobie odliczyć dojazd do sklepu, a nieposiadający auta nie odliczy dojazdu czyimś pojazdem na rehabilitację, to coś jest nie tak. Ministerstwo powinno się albo z tego wycofać, albo pozwolić wszystkim niepełnosprawnym na odliczenie kosztów dojazdu ze względu na niepełnosprawność, bez konieczności ich dokumentowania.
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie kosztów przewodnika
  osoba niewidoma
  21.07.2017, 10:53
  A co z dokumentowaniem odliczeń na przewodnika osoby niewidomej? Wielokrotnie zgłaszaliśmy postulat, by osoba niewidoma nie musiała tego robić. Dlaczego zafundowanie przewodnikowi obiadu, kupienie prezentu, opłacenie jego kosztów podróży i zakwaterowania na wspólnym wyjeździe nie jest uznawane za ponoszenie kosztów na przewodnika? Przecież zazwyczaj ponosimy właśnie takie koszty. Mało kto daje pieniądze do ręki. Kolejna kwestia to odliczenie wydatków na samochód. Skoro będzie można je odliczyć niezależnie od celu wyjazdu, osoby niepełnosprawne nieposiadające samochodu powinny mieć możliwość odliczenia kosztów za taksówki. Jestem niewidoma i w nieznanym miejscu nieraz muszę z nich skorzystać.
  odpowiedz na komentarz
 • RZĄD WRAZB.SZYDLO OBECYWALI ZERO POMOCY LUDZI POSZKODOWANYCH LOS?
  inwalida 1 grupy glodny
  18.07.2017, 13:44
  SZYDLO i POLITYCY PiS ZRALIZOWALI CZESCOWO 500plus i emeryta po75 r zycica brak ledow bezplatnych n.p. cukrzyca , nacisnienie okulary niema refudacji sprzed jak kabine i kuchenke nadaje do wyrzucenia NFZ mial zostac zlikwidowany jak polsce jest oradanie najbiednieszych sobie grube tysiace narodowi ochlapy groszowe wloryzacje . p SZYDLO NIE ZYŁA NEDZY PO WYPATKU KLEPAŁA BIEDY SZPITALU JAK PiS PODWYSZYL DODATEK PiELAGNACYJNY WNOSEK KACZYSKICH WROZL 153-174.10zl teraz 209zl czy dodatek wrozł wielka sume 0.96teraz098zl badaża niekupisz zadnego leku tak politycy PiS PERFIDNIE KŁAMIA WYWIZ ICH POLSKI KLAMLI JAK SLUBOWALI NAROD MA DOSYC KLAMST STRONY PiS?
  odpowiedz na komentarz
 • ulga na psa
  opiekun
  17.07.2017, 22:56
  jest ulga na psa,a dlaczego niema ulgi dla opiekuna /rodzica/,który pcha wózek tylko trzeba wskazać inna osobę,której trzeba zapłacić ona musi wykazać dochód,i ten dochód rodzic może sobie odliczyć .Przecież pies nie wykazuje dochodu on idzie obok wózka a my opiekunowie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji musimy ten wózek pchać
  odpowiedz na komentarz
 • oby ... się tak stało
  niepełnosprawna
  17.07.2017, 13:20
  Nareszcie mądra myśl, mądra sprawa, oby do tego doszło. Abyśmy wiedzieli na koniec grudnia 2017r ze tak jak teraz czytamy w propozycji, że weszła w życie
  odpowiedz na komentarz
 • A co dla opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną ?
  Mika
  17.07.2017, 11:08
  Beneficjentami zmian są osoby niewidome/niedowidzące i z niepełnosprawnością ruchową. Opiekunowie osób niepełnosprawnych umysłowo skorzystają tylko na podniesieniu kwoty zawieszającej ulgę dochodową. Kto z kręgu tych osób osiąga taki dochód ? Prawie nikt. Więco to za ulga.
  odpowiedz na komentarz
 • egzekucja z ulgi
  Alex
  17.07.2017, 10:39
  Co mi z tej ulgi jak komornik mi ją w całości zabiera z US, kiedyś ta ulga nie podlegała egzekucji, niestety nawet humanitarne argumenty się nie liczą i nie miałem już za co utrzymać samochodu i teraz siedzę ciągle od 2 lat w domu. Z ulgi choć OC mogłem opłacić.
  odpowiedz na komentarz
 • A co jesli samochód opiekunów?
  janina
  17.07.2017, 10:15
  Do tej pory płaciłam za benzynę opiekunom w ramach przejazdu do lekarzy, po większe zakupy, na rehabilitację. Sama nie mogę prowadzić, nie mam też własnego samochodu. Ponoszę niemałe realne koszty takich wyjazdów. Czy prawodawca przewidział takie sytuacje, czy skazał takich ludzi na poszkodowanie wobec innych uprawnionych? Oczekuję od autora artykułu odpowiedzi, a od portalu zdecydowanego lobbowania u Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz niepełnosprawnych będących w podobnej sytuacji. Na przykład na zasadzie przyznanego ryczałtu.
  odpowiedz na komentarz
 • jak zwykle czegoś brak
  niezadowolony
  17.07.2017, 10:15
  daliby mozliwość odliczania pampersów ,środków higieny opatrunkowych i byłoby lepiej a tak to co? niby jest a czegoś brak..
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas