Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zbyt długa praca grozi arytmią serca

21.07.2017
Autor: PAP, fot. sxc.hu
grafika złamanego serca zabandażowanego, z plastrem

Zbyt długie wysiadywanie w pracy, przekraczające 35-40 godzin tygodniowo, zwiększa ryzyko migotania przedsionków, arytmii serca grożącej udarem mózgu, niewydolnością serca i przewlekłym zmęczeniem – sugerują badania opublikowane przez „European Heart Journal”.

Główny autor badania, dr Mika Kivimaki z University College London twierdzi, że wskazują na to dziesięcioletnie obserwacje ponad 85 tys. osób zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i Finlandii. Wszyscy w chwili rozpoczęcia badania mieli średnio 43 lata i nie mieli żadnej arytmii serca.

Większość badanych (63 proc.) pracowało nie dłużej niż 35-40 godzin tygodniowo. Jednak ci, którzy przesiadywali w biurze co najmniej 55 godzin tygodniowo, o 40 proc. częściej doświadczali migotania przedsionków.

Zaskakujące rezultaty

Dr Kivimaki twierdzi, że rezultaty tych badań są dla niego zaskakujące, ponieważ spodziewał się, że zbyt długie przesiadywanie w pracy bardziej grozi chorobą niedokrwienną serca. Jednak badania, jakie przeprowadził wraz ze swym zespołem sugerują, że intensywna praca bezpośrednio związana jest z migotaniem przedsionków.

Wykazano również, że osoby, które dłużej pracują, częściej są otyłe, palą papierosy, nadużywają alkoholu i są mniej aktywne fizycznie.

Rodzaj pracy też ma znaczenie

Dr Lucas Boersma i dr Bakhtawar Mahmoodi ze szpitala w Nieuwegein w Holandii w komentarzu do badań twierdzą, że ryzyko arytmii zależy od tego, jak poszczególne osoby znoszą intensywną pracę. Duży wpływ ma również styl życia, przede wszystkim palenie tytoniu, odżywianie i aktywność fizyczna.

- Wiele zależy również od tego, jaką wykonujemy pracę i jak bardzo jest ona stresująca, czy wymaga częstych podróży i przesiadywania w biurze w różnych porach dnia – dodaje dr Boersma.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • niepełnosprawność
    wiesław komarski
    01.03.2018, 20:02
    czy częściowa niezdolność do pracy po zawale serca jest niepełnosprawnością i czy podlega z tego tytułu odpis od podatku za 2017r
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas