Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Wszystkie ręce na pokład”. Przyjdź na Piknik Profilaktyki Nowotworowej w Kołobrzegu

21.07.2017
Autor: inf. pras., fot. Kapitel (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons
Widok od strony morza na plażę w Kołobrzegu. Po lewej pomnik, po prawej latarnia morska

„Wszystkie ręce na pokład” to wyjątkowa inicjatywa promująca profilaktykę onkologiczną poprzez żeglarstwo. W ramach akcji żaglowiec „Pogoria” wraz z załogą pacjentów onkologicznych na pokładzie weźmie udział w ostatnim etapie regat TheTallShipRaces. Następnie zawita do Kołobrzegu, gdzie w dniach 9-10 sierpnia 2017 r. odbędzie się Piknik Profilaktyki Nowotworowej. Liderem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl.

Nietypowy pomysł, by połączyć żeglarstwo z onkologiczną akcją profilaktyczną, w krótkim czasie zyskał grono zwolenników. Do inicjatywy Stowarzyszenia Niebieski Motyl szybko przyłączyły się władze miasta Kołobrzeg, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, organizacje społeczne, artyści, sportowcy, żeglarze, zaprzyjaźnione ze stowarzyszeniami popierającymi akcję firmy oraz chętni do pomocy wolontariusze. „Wszystkie ręce na pokład” – to hasło, które symbolizuje połączenie ich sił i jednocześnie nawiązuje do żeglarskiej komendy zwołującej załogę na pokład, by chronić statek przed niebezpieczeństwem.

- Wielu żeglarzy docierało do celu swojej podróży dzięki swojej odwadze i niezłomności charakteru. Podobnie dzieje się w przypadku osób chorujących na raka, ich silna wiara w powrót do zdrowia i niezłomność w walce z chorobą może czynić cuda. Projekt „Wszystkie ręce na pokład” ma na celu wspieranie ludzi z chorobami nowotworowymi poprzez żeglarstwo. Endorfiny dają ogromną siłę, a ta jest niezbędna w drodze do odzyskania zdrowia – mówi Agata Ślazyk, prezes Stowarzyszenia Niebieski Motyl i jedna z organizatorek wydarzenia.

Bezpłatne badania i porady lekarskie

W ramach akcji „Wszystkie ręce na pokład” w Kołobrzegu odbędzie się Piknik Profilaktyki Nowotworowej, podczas którego uczestnicy wydarzenia przez dwa dni będą mogli korzystać z wybudowanej na tę okazję strefy zdrowia. Chętni wykonają bezpłatne badania profilaktyczne, skorzystają m.in. ze słuchobusu, dermatoskopu, smokolizera czy spirometru oraz poznają sposoby zapobiegania nowotworom i możliwości wczesnego wykrywania choroby. Do akcji „Wszystkie ręce na pokład” dołączyli także lekarze specjaliści – onkolodzy, genetycy, dermatolodzy i ginekolodzy, którzy udzielą bezpłatnych porad lekarskich.

- Chociaż  wydatki na leczenie onkologiczne w Polsce wciąż rosną, z roku na rok maleje liczba osób zgłaszających się na badania. Chcemy to zmienić. Tak narodziła się idea pikniku. Dzięki połączeniu sił z partnerami wspierającymi naszą akcję, możemy zrobić więcej, niż przypuszczaliśmy. Specjalną strefę zdrowia realizujemy wspólne ze Stowarzyszeniem Polskie Amazonki Ruch Społeczny, pozostałe strefy przy wsparciu i udziale artystów, sportowców, kucharzy, blogerów, wolontariuszy, przyjaznych nam firm i organizacji – mówi Anna Bojarska, jedna z koordynatorek akcji.

- Chcemy uzmysłowić ludziom, że można się badać bez strachu, w przyjaznej atmosferze, że badanie nie boli i nie jest nieprzyjemne. Bardzo często odkładamy wizytę u lekarza, ponieważ jesteśmy zapracowani i zmęczeni. Dzięki naszej akcji, mamy szansę dotrzeć i przebadać rzesze osób w różnym wieku, zapraszając ich do zabawy. Chcemy im powiedzieć: zbadaj się i baw się dobrze! – podkreśla Agata Ślazyk.

Atrakcje dla najmłodszych

Podczas pikniku okazji do zabawy nie zabraknie. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji.

Na najmłodszych czeka malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych i zabawy sportowe. Dorośli będą mogli spróbować swoich sił podczas gotowania na wolnym powietrzu z mistrzami kuchni Szymonem Czerwińskim i Agatą Gawrońską, treningów z trenerem personalnym, nauki profesjonalnego wykonywania makijażu, lekcji tańca Salsa czy instrukcji techniki chodu Nordic Walking.

- Wierzymy, że w atmosferze dobrej zabawy łatwiej będzie przekonać do badań profilaktycznych – dodaje Barbara Górska, wiceprezes Stowarzyszenia Niebieski Motyl.


Więcej informacji na temat programu znaleźć można na stronie internetowej Recenapoklad.pl.

Bieżące informacje o programie dostępne są także na fanpage'u programu na Facebooku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas