Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy DPS może zabrać zasiłek pielęgnacyjny?

18.10.2017
Autor: I.

Czy dom opieki społecznej może zabrać ze 153 zł dodatku pielęgnacyjnego na zadłużenia w banku i na swoje potrzeby?

Szanowny Panie,

rozumiem, że chodzi w pytaniu o zasiłek pielęgnacyjny, który wynosi 153 zł. Generalnie świadczenia rodzinne, a takim świadczeniem jest zasiłek pielęgnacyjny, nie podlegają zajęciu komorniczemu.

Jednocześnie warto pamiętać, iż zgodnie z art. 15 ust. 5 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Natomiast odnośnie uczestniczenia w odpłatności za dom pomocy społecznej, to zgodnie z Ustawą  z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (art. 61. 2.) „Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą: 1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu; (...)”.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas