Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja 2/2017 (z dostępnym PDF)

27.07.2017
Autor: Agnieszka Sprycha
Okładka magazynu Integracja. Na zdjęciu Uśmiechnięta kobieta na wózku elektrycznym, za nią jej mąż i kilkuletni synek. Napis: Rodzice i Opiekunowie

Trwają wakacje, ale oczywiście nie dla wszystkich to czas odpoczynku, zabawy czy sprawiania sobie przyjemności. Od wielu obowiązków nie da się bowiem uciec nigdy, jednak można inaczej na nie spojrzeć i przy okazji znaleźć przestrzeń i czas dla siebie. Podpowiadamy w numerze „Integracji” 2/2017, jak to zrobić, gdy pod jednym dachem z rodzicami mieszkają dorosłe dzieci. Jak stworzyć z nimi pełnosprawne więzi?

Pod lupę bierzemy rządowy Program „Za życiem”. Dobrze, że ruszył, bo dzięki niemu rodzice i opiekunowie nie są sami, otrzymują wsparcie na starcie swojego trudnego rodzicielstwa, a później mogą być m.in. aktywizowani zawodowo. Ci rodzice, którzy jednak nie mogą liczyć na nowe rozwiązania, pokazują, jak niestrudzenie walczą o terapie dla dzieci i przy okazji obalają stereotyp, zgodnie z którym ojcowie są tylko „wielkimi nieobecnymi” albo „załatwiaczami” wszelkich spraw w domu z dzieckiem z niepełnosprawnością. Panowie coraz rzadziej chowają głowy piasek, gdy życie zmienia się o 180 stopni.

Środowisko osób z niepełnosprawnością czeka na ciąg dalszy Programu „Za życiem”, na kolejne nowoczesne rozwiązania, które są niezbędne również wtedy, gdy starzy rodzice mają mało sił i nadziei, a dużo lęku o swoje dorosłe, ale nadal dzieci. Bo chcą chronić je także po swojej śmierci.

A co można usłyszeć na temat osób z niepełnosprawnością – od nich samych jako potencjalnych rodziców? Słowem: czy niepełnosprawność wyklucza lub powinna wykluczać z rodzicielstwa? Bohaterka okładki najnowszego numeru „Integracji” – modelka Agata Roczniak – nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Przepisy prawne nie mają wakacji – w lipcu weszły przepisy nakazujące malowanie na niebiesko tzw. kopert dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, a w sierpniu zaczyna obowiązywać nowa (uwaga: obok starej!) legitymacja osoby niepełnosprawnej. Te zmiany – ewolucyjne i w dobrym kierunku – są m.in. efektem postulatów czytelników portalu Niepelnosprawni.pl.

Jak zawsze polecamy podróże, a w te wakacje zwłaszcza do Warszawy, by pamiętać o ogrodach... i wziąć udział w konkursie na rzecz tropienia barier w zielonych przestrzeniach stolicy (zgłoszenia: zielonebariery@integracja.org).

Polecamy też najnowsze felietony: Hanny Pasterny, Jana Arczewskiego, Bawera Aondo-Akaa i br. Bernarda – każdy z nich otwiera oczy na inny aspekt relacji w rodzinie, a wszystkie zastanawiają i zaskakują.


Przeczytaj cały numer 2/2017 magazynu „Integracja” (dostępny plik PDF, 3,26 MB)


Wydanie magazynu „Integracja” jest współfinansowane ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy

logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przejdź do serwisu partnera   Logo z syrenką z napisem: zakochaj się w Warszawie dostępnej - przejdź do serwisu partnera  

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas