Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie na garaż na elektryczny skuter dla osoby niepełnosprawnej

21.09.2017
Autor: B.

Moja mama jest rencistką z 1 grupą inwalidzką. Kupiłam dla niej elektryczny skuter, żeby ułatwić jej poruszanie się, ponieważ ma obie chore nogi, po operacjach i ledwo chodzi o kulach. Niestety, mieszka na 2 piętrze w starym bloku bez windy. W urzędzie miasta stara się załatwić pozwolenie o postawienie blaszanej szopy na skuter. Ma zgodę ustną, ale jeszcze będzie składała podanie w starostwie powiatowym. Liczy, że dostanie tę zgodę. Czy mogłaby ubiegać się o dofinansowanie na zakup szopy? Czy o jakąkolwiek pomoc finansową mogłaby się ubiegać w związku z faktem, że poruszanie się takim wózkiem elektrycznym ułatwiłoby jej przemieszczanie się po miasteczku?

Szanowna Pani,

ze środków finansowych PFRON mogą być dofinansowane zadania, mające na celu likwidację barier architektonicznych, a dzięki temu osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osób niepełnosprawnych możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. Przez bariery architektoniczne należy rozumieć wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

Osoby posiadające orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności mają możliwość starania się m.in. o częściowy zwrot kosztów przystosowania np. łazienki czy też innego pomieszczenia do swoich potrzeb. Zwrot dokonywany jest w ramach likwidacji barier architektonicznych, uregulowanych między innymi przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wnioski o dofinansowanie składa się pisemnie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. W tych placówkach można uzyskać wyczerpujące informacje na temat np. możliwości otrzymania dofinansowania, ponieważ wskazane powyżej rozporządzenie określa zasady udzielanej pomocy, jednak szczegółowe warunki ustalane są w konkretnych powiatach.

Zakup garażu na elektryczny skuter osoby niepełnosprawnej wydaje się być likwidacją barier architektonicznych w bardzo szerokim znaczeniu tego pojęcia, dlatego zalecam kontakt z właściwym dla Pani Mamy PCPR – w celu szczegółowego dowiedzenia się, czy Pani Mama uzyska dofinansowanie. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować uzasadnienie swojego stanowiska w sprawie dofinansowania. Znam przypadki, gdy dofinansowywano osobie z niepełnosprawnością automatyczną bramę ogrodzeniową. Dlatego nie wykluczam, że może być możliwość dofinansowania zakupu blaszanego garażu na skuter elektryczny dla osoby niepełnosprawnej.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas