Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe legitymacje. 10 pytań i odpowiedzi

21.08.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, konsultacja: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Awers legitymacji osoby niepełnosprawnej. Zawiera m.in. miejsca na zdjęcie, imię i nazwisko, PESEL, termin ważności

1 września 2017 r. zmienia się wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej. Dokument będzie estetyczny, mały i plastikowy. Przypominamy, kto i jak może go wyrobić. Tłumaczymy też, co stanie się ze starymi legitymacjami.

 1. Jak wygląda nowa legitymacja?

Legitymacja osoby niepełnosprawnej będzie wykonana z takiego materiału (poliwęglan) i w takim rozmiarze, jak dowód osobisty.

Awers i rewers legitymacji osoby niepełnosprawnej. Opis alternatywny w tekścieponiżej
Awers i rewers legitymacji dla osoby z niepełnosprawnością do 16. roku życia

Na awersie legitymacji znajdą się: nazwa dokumentu w językach polskim, francuskim i angielskim, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności, a także miejsca na: zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm), imię, nazwisko, PESEL i termin ważności legitymacji.

Rewers legitymacji będzie z kolei zawierać: nazwę powiatowego zespołu, który wystawił dokument, numer legitymacji, skrót LON w brajlu, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności oraz element wykonany farbą optycznie zmienną w postaci mapy Polski z tekstem „LON”.

Będzie też miejsce na PESEL, numer legitymacji oraz symbol i (w przypadku osób po 16. roku życia) stopień niepełnosprawności – wszystko to wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR) i jedynie na wniosek osoby z niepełnosprawnością lub przedstawiciela ustawowego.

Awers i rewers legitymacji osoby niepełnosprawnej. Opis alternatywny w tekście powyżej
Awers i rewers legitymacji dla osoby z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia

 1. Od kiedy można wyrobić nową legitymację?

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zmieniające rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, określające m.in. nowy wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej, zostało podpisane 31 lipca 2017 r. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Rządowego Centrum Legislacji, najpóźniejszą datą jego ogłoszenia jest 17 sierpnia 2017 r. Tego też dnia rozporządzenie ogłoszono w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 1 września. Wejście w życie wskazanych przepisów umożliwi wydawanie legitymacji według nowego wzoru.

 1. Do czego służy legitymacja?

Legitymacja osoby niepełnosprawnej dokumentuje niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, potwierdzając podstawę do korzystania z ulg i uprawnień.

 1. Kto wystawia legitymację i jak ją otrzymać?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem legitymację wystawiać będzie powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

Legitymację wystawia się na wniosek osoby niepełnosprawnej (lub jej przedstawiciela ustawowego), która musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie:

 • o niepełnosprawności lub
 • o stopniu niepełnosprawności lub
 • o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Jeśli posiada się więcej niż jedno orzeczenie, legitymację wystawia się na podstawie ostatniego z nich.

 1. Na jak długo można otrzymać legitymację?

Legitymację wystawia się na okres ważności orzeczenia. Ważność samej legitymacji nie może być jednak dłuższa niż:

 • 5 lat w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność,
 • 10 lat w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 lat.
 1. Czy w legitymacji będzie miejsce na wpisanie stopnia i rodzaju niepełnosprawności?

W nowym wzorze legitymacji dane dotyczące stopnia i rodzaju niepełnosprawności będą wpisywane na wniosek osoby zainteresowanej. Dane te będą zapisane na legitymacji za pomocą kodu QR.

 1. Kto wymyślił nowy wzór legitymacji?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs na wykonanie projektu szaty graficznej nowej legitymacji. Konkurs był otwarty, 3-etapowy i ogólnopolski. Zwycięzcą został Piotr Felszyński, wielokrotnie nagradzany w konkursach krakowski architekt i grafik, który jest ojcem syna z niepełnosprawnością.

 1. Kto zapłaci za nową legitymację?

Wydatki związane z wystawianiem legitymacji, produkcją blankietów, ich personalizacją i dystrybucją pokrywane są z budżetu państwa. Dla osób z niepełnosprawnością nowe legitymacje będą więc darmowe.

Tylko wydawanie duplikatu kosztować będzie 15 zł.

 1. Czy trzeba wymienić starą legitymację?

Nie, nie ma takiej konieczności. „Stare” legitymacje zachowują ważność na czas w nich określony.

 1. Czy będzie trzeba ponownie się orzekać?

Nie, nowelizacja ustawy nie przewiduje konieczności ponownego orzekania się, by otrzymać nową legitymację.


Inne dokumenty

Legitymacji osoby niepełnosprawnej nie należy mylić z innymi dokumentami. Są to np.:

Karta parkingowa

To jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na tzw. kopertach, a także niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Jest wydawana na osobę (nie na samochód!) lub placówkę.

Obowiązuje w całej Unii Europejskiej, choć w poszczególnych krajach są odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne uprawnienia.

Awers karty parkingowej dla osoby prywatnej. Zawiera m.in.: miejsce na datę ważności, numer i organ wydający, a także symbol osoby na wózku

Od lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

 • osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
 • osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i z kodami w orzeczeniu 04-O lub 05-R lub 10-N,
 • osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
 • placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Dokument ten wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności albo o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Osoba z niepełnosprawnością otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat. Placówka może otrzymać ten dokument na 3 lata pod warunkiem, że samochód jest własnością placówki.

Legitymacja emeryta-rencisty

Oddział ZUS wyrabia ten dokument wraz z decyzją o przyznaniu emerytury lub renty.

Awers legitymacji emeryta-rencisty, u góry napis ZUS, poniżej miejsca na imię, nazwisko, PESEL, rodzaj świadczenia, datę ważności

Legitymacja umożliwia korzystanie z różnych ulg i uprawnień, choć decydują o nich poszczególne akty prawne, także lokalne.

Od lutego 2017 r. legitymacja ma nieco zmieniony wygląd – wciąż jest w formacie karty kredytowej, wykonana z plastiku, dodano skrót nazwy dokumentu w brajlu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Urszula beczek
  Urszula beczek broniewskiego 4 6 64 980 trzcianka wielkopolska
  26.03.2020, 13:53
  Prosze pani skradri mi samochod zdokumentami czy mozna wyrobic nowom wczoraj zglaszalam na policje
  odpowiedz na komentarz
 • AREK75
  Arek
  08.03.2020, 21:17
  W jaki sposób jest odczytywany ten kod QR, nie wiem jak to respektuje ZTM POD KTÓRY podlegam środkami transporu tymi jeżdżę,czy prze tąlegitymacje nie zapłacę kary.czy nie można oprócz tego kodu zapisac po ludzku nie wiem czy wszędzie mają czytniki waszego kodu.
  odpowiedz na komentarz
 • Brak widocznego stopnia niepełnosprawności
  Znaczny
  17.02.2020, 21:58
  Czy ktoś z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych mógłby wreszcie zająć się nową wadliwą legitymacją ? Dlaczego nikt do tej pory nic z tym nie zrobił ?....czy opinia tak wielu niepełnosprawnych się nie liczy ?
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja osoby niepełnosprawności
  Michał Łopusiewicz
  05.02.2020, 11:28
  Jestem osobą niepełnosprawną i posiadam legitymację z niepełnosprawności czy mogę posługiwać w banku
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja emeryta pomostowego
  tom
  15.01.2020, 18:49
  emerytura pomostowa ZUS przynana decyzja nie otrzymalem legitymacji czy sie nie nalezy?
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacja
  Jacek Jasiakiewicz
  24.09.2019, 12:26
  Odebrałem legitymację ale jest bezużyteczna bo ktoś wymyślił zakodowanie mojej niepełnosprawności z uwagi na co ? .No właśnie na co że jestem głuchy czy to tajemnic wojskowa że nie może być widoczna na legitymacji w czytelny sposób. Tak naprawdę to szkoda to komentować ale szlag człowieka trafia jak takie idiotyzmy są robione chyba że komuś chodziło o to aby wzrosła sprzedaż czytników . Ręce opadają
  odpowiedz na komentarz
 • Zapytanie
  Niepelnosprawny
  26.06.2019, 17:03
  Co oznaczają poszczególne znaczki na legitymacji jest ich 7 w kolkach. Gdzie jest oznaczenie ze dotyczy również opiekuna
  odpowiedz na komentarz
 • LEGITYMACJA -pic na wodę
  jacek
  20.05.2019, 05:48
  Nie wiem jak to prawnie było przeprowadzone ale TEN KTOŚ ko zadecydował o formie napisania stopnia niepełnosprawności na legitymacji powinien też dać urzędom, kierowcom narzędzia do odczytywania kodu LUB posiadaczom legitymacji smartfona -BYY MOGLI UDOWODNIĆ JAKI MAJĄ STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI CIEKAWE-czy ten który wymyślił taka formę informacji o stopniu niepełnosprawności został za to wynagrodzony JEŻELI wymyślił to pan który został zwyciężył w konkursie na grafikę TO CHYBA KOMISJA BYŁA PIJANA ALBO NAĆPANA BY ZA TAKIE UTRUDNIENIE PRZYZNAĆ ZWYCIĘSTWO BO PO CO MI KEGITYMACJA JAK MUSZE Z NIA POSIADAĆ ORZECZENIE KOMISJI O NADANIU STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
  odpowiedz na komentarz
 • lepsza stara legitymacja, ZUS przyzna mi na 1 gr a MOPS mi 2 gr, bez sensu
  oveld@wp.pl
  21.02.2019, 22:24
  masakra
  odpowiedz na komentarz
 • Ilona
  Ilona
  21.12.2018, 21:56
  Dzisiaj odebrałam nową legitymację i patrząc na brak najbardziej istotnych informacji na odwrocie tylko się załamałam, bo (jak zauważa każdy niemal komentarz) dokument powinien być jasny i czytelny dla każdego. Wpadłam jednak na pomysł, jak mogą sobie poradzić przynajmniej osoby posiadające smartfony (i tak, wiem, że nie tak powinno to wyglądać - szukałam jedynie rozwiązania tego problemu od strony użytkownika). Sama na komórkę ściągnęłam czytnik kodów QR i będę go skanować na dworcach, u lekarzy itp. Nie wiem jaka będzie reakcja i zaufanie do tego ze strony innych osób, ale mam nadzieję, że chociaż trochę pomogę sobie i innym. I, jeśli ktoś posiada starą wersję legitymacji, to radzę ją zostawić, bo tam akurat wszystkie istotne informacje są bardzo widoczne.
  odpowiedz na komentarz
 • Aplikacja
  juru
  21.12.2018, 11:17
  Teraz wystarczy smartfon z aplikacją skaner kodów QR . I wszystko jest czytelne.
  odpowiedz na komentarz
 • Stopień niepełnosprawności nieczytelny dla służb
  RK
  06.12.2018, 10:27
  Tata - chory na ch. Alzheimera od 2014 roku, od 2017 roku całkowicie zależny od opiekuna  - ma bezterminowe orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności od 2.02.2018 r. (w wyniku odwołania, bo początkowo został mu bezsensownie przyznany stopień umiarkowany...). Aby zapisać Tatę poza kolejnością do lekarza POZ, na rehabilitację, do specjalisty, aby otrzymać zaopatrzenie w potrzebne wyroby medyczne wg kodu 47ZN, wszędzie potrzebne jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które jest  niewygodne do noszenia przy sobie i okazywania na każde żądanie i - mimo ofoliowania - niszczy się.  Wydawało mi się, że legitymacja osoby niepełnosprawnej będzie doskonałym rozwiązaniem, aby nie musieć nosić przy sobie płachty A4 z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Tymczasem dowiaduję się, że na legitymacji stopień niepełnosprawności nie jest oznaczony w sposób czytelny dla wszystkich służb (patrz: służba zdrowia, urzędnicy w NFZ itp. itd.), ponieważ nie są one wyposażone w czytniki kodów QR, więc i tak orzeczenie trzeba mieć przy sobie.... Jaki to ma sens...? Czemu ma służyć wobec tego legitymacja...? Aby być przydatna, powinna być jak najszybciej dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będę wdzięczna za odpowiedź i  rozwiązanie problemu.
  odpowiedz na komentarz
 • Brak widocznego stopnia niepełnosprawności na legitymacji
  Gość77
  22.10.2018, 20:29
  Nie wiem dlaczego ukryto stopień niepełnosprawności na legitymacji, ale powinna być możliwość wpisania go (słownie, a nie w sposób kodowany) na wniosek osoby niepełnosprawnej. W obecnej formie legitymacja jest bezużyteczna, ponieważ nikt nie ma czytników kodu QR - ani rejestratorki w przychodniach, ani kasjerzy na dworcach kolejowych czy autobusowych, ani bileterzy w muzeach, itd. Jednym słowem NIGDZIE, gdzie chciałabym skorzystać z przysługujących mi ulg i innych uprawnień nie mogę tego zrobić okazując legitymację - muszę zawsze mieć przy sobie orzeczenie, które jest cienką kartką papieru formatu A-4, niewygodną do noszenia i nieodporną na warunki atmosferyczne i musi przetrwać codzienne noszenie w kieszeni przez kilka lat. Po co ponosimy jako społeczeństwo koszt wyrabiania tych wadliwych, bo niespełniających swojej funkcji legitymacji? To absurd! Nie wspomnę o upokorzeniach, jakie mnie spotykają z tego powodu - rozmowa z kasjerem na dworcu kolejowym przez megafon (!), któremu w obecności tłumu pasażerów muszę tłumaczyć, że jestem niepełnosprawna, zamiast okazać legitymację z możliwym do odczytania stopniem niepełnosprawności, czy gehenna z dostaniem się do lekarza specjalisty bez kolejki - rejestratorki nie radzą sobie z orzeczeniem, które zawiera uchylenie poprzedniej decyzji - to dla nich zbyt skomplikowane i kończy się publicznym wyjaśnianiem i omawianiem mojego orzeczenia i stopnia niepełnosprawności w obecności kolejki pacjentów czekających do rejestracji. To jest koszmar! Jak można to zmienić? Proszę o pomoc.
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja
  marian
  16.10.2018, 17:06
  nowa legitymacja nadaje się na śmietnik tylko pkp ma czytnik do odczytu ulgi mieszkam na wsi żadne busy i inne nie uznają tych legitymacji
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja przydatna do robienia kreski
  Jerzy
  01.10.2018, 16:32
  otrzymałem legitymację i chciałem załatwić w urzędach kartę miejską i parkingową. okazało się że owa legitymacja mnie do niczego nie uprawnia, muszę nadal mieć przy sobie orzeczenie o niepełnosprawności. mam pytanie : do czego mi ta legitymacja jest potrzebna skoro Olsztyńskie urzędy jej nie akceptują a do WC jest zbyt sztywna?
  odpowiedz na komentarz
 • Osoba niepełnosrpawnośći
  Piotr
  24.09.2018, 12:06
  Czy osoba z legitymacją może kupić bilet ulgowy w pkp ?
  odpowiedz na komentarz
 • zdjęcie do legitymacji
  FG
  25.08.2018, 20:04
  Wydając formularz powiedziano mi, że zdjęcie do legitymacji musi być takie jak do dowodu czyli biometryczne. Nigdzie nie znajduję uzasadnienia dla takiego wymogu. Jak jest w praktyce?
  odpowiedz na komentarz
 • osoba niepelnosprawna z Wegier
  Irena
  13.05.2018, 14:24
  Moi drodzy, mieszkam na stale na Wegrzech. W tym roku planuje podróz z osoba niepelnosprawna (Wegier- porazenie dzieciece- krótsza, zdeformowana noga, bez wózka sia porusza). Czy i jakie ulgi ma w Polsce i ja jako osoba towarzyszaca, serdecznie pozdrawiam, odpowiedzcie.
  odpowiedz na komentarz
 • jaki stopień niepełno
  Cichocki M
  13.03.2018, 20:34
  Dlaczego w nowych legitymacjach niema wpisanego stopnia niepełnosprawności jak przykładowo,Umiarkowany czy Znaczny itd. Dlaczego tego niema, jak ma pani to odczytać w przypadku korzystania z basenu miejskiego ...Zrobiliście kiche
  odpowiedz na komentarz
 • nowa legitymacja
  witia
  06.03.2018, 15:37
  jak odczytać kod QR? w Radomiu jest to ważne gdyż od stopnia a także przyczyny zależy prawo do bezpłatnych przejazdów.
  odpowiedz na komentarz
 • po co ta grupa
  jozek
  01.03.2018, 00:48
  jakie ulgi przysluguja niepełno sprawnym
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja
  st
  29.12.2017, 09:26
  Nie rozumiem dlaczego stopień niepełnosprawności i symbol przyczyny niepełnosprawności jest zapisany w kodzie , to utrudnia posługiwania legitymacją przy korzystaniu z ulg, a pesel jest widoczny w legitymacji? Stare legitymacje były lepsze , pod względem widniejących symboli i stopnia niepełnosprawności co ułatwiało szybki np. zakup biletu u kierowcy.
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa...przy symbolu przyczyny niepełnosprawności 10-N można ją otrzymać...j.w
  Regina
  20.12.2017, 21:56
  mąż ma przyczynę niepełnosprawności 10-N 07-S....i nie dostał karty parkingowej---bo podobno nie mu przysługuje ...jak to właściwie jest ???
  odpowiedz na komentarz
 • Brak czytniówi do odczytania stopniai symbolu niepełnospranosci z legitymacji
  pbog
  15.12.2017, 13:57
  Kupując bilet z ulgami w kasie PKS-u lub u kierowcy trzeba mieć orzeczenie, ponieważ z zakodowanej legitymacji nie wynika jaki jest stopień i symbol niepełnosprawności (są wpisane za pomocą kodu , ale NIKT NIE MA CZYTNIKÓW). POKAZYWANIE ORZECZENIA W AUTOBUSIE MAJĄC ZA SOBĄ KOLEJKĘ PASAŻERÓW JEST KRĘPUJĄCE /. Rzeczywiście dobra zmiana !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Ile czasu trwa wyrobienie legitymacji
  ojciec dziecka niepełnosprawnego
  01.12.2017, 13:48
  Wniosek o wydanie nowej legitymacji osoby niepełnosprawnej złożyłem w październiku. Teraz mijają już dwa miesiące i gdy dowiaduję się, kiedy będzie do odbioru, to nikt nie potrafi odpowiedzieć. Może tutaj znajdę odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • Do legitymacji powinni dodawać kartkę z wypisanymi ulgami i uprawnieniami
  pra
  28.11.2017, 17:33
  tak jak się dodaje do sprzętu instrukcję obsługi. W innym razie trzeb iść do prawnika aby to wszystko wyjaśnił.
  odpowiedz na komentarz
 • Co daje legitymacja osoby niepełnosprawnej?
  th
  28.11.2017, 17:25
  Tak naprawdę NIC! Ludzie po 30 lat siedzą na wózkach inwalidzkich i nie posiadają tego kawałka plastiku bo im do niczego nie jest potrzebny.
  odpowiedz na komentarz
 • Inne dokumenty
  nieudacznik
  05.11.2017, 18:37
  mam już 70 lat za sobą i nie mogę zrozumieć dlaczego inwalida posiada kilka legitymacji jakby to była zasada ze inwalidztwo inwalidztwie nierówne i stad masa legitymacji i orze cen komisji lekarskich, jak administracja nie ma co robić to niech do kamieniołomów idzie tam trzeba ludzi bo drogi są liche w kraju i i podkład będę produkować nieudacznicy z korzyścią dla ludzi
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie
  ELA
  16.10.2017, 20:53
  Mam orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym od 2009 roku. Nie złożyłam wniosku o legitymację i jej nie posiadam. Czy mogę teraz złożyć wniosek i czy otrzymam legitymację? Orzeczenie jest na c.zas nieokreslony
  odpowiedz na komentarz
 • Fikcja
  az
  22.09.2017, 11:39
  4 września wysłałem wniosek. Wczoraj zadzwoniłem żeby dowiedzieć się kiedy otrzymam legitymacje. Poinformowano mnie że "system nie działa" i nie wiadomo kiedy legitymacje będą wydawane...
  odpowiedz na komentarz
 • wymiana ważnej legitymacji
  Monika
  18.09.2017, 17:14
  Proszę o doprecyzowanie odpowiedzi. Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności i z tego powodu mogłaby korzystać i ona, i ja jako jej opiekun ze zniżek np. w ZOO za granicą. Jednak "stara" legitymacja jest tylko po polsku w dodatku bez zdjęcia, więc za granicą nie mogę się nią posłużyć. Chciałabym ją wymienić, pomimo tego, że" stara" nadal jest ważna. Nie będzie to więc duplikat, czy urząd powinien przyjąć mój wniosek i wydać legitymację wg nowego wzoru bez opłaty? Bardzo proszę o odpowiedź, bo samo opublikowanie komentarza nic nie wnosi... dziękuję i pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja niepełnosprawnosci
  RENATA
  17.09.2017, 12:47
  Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ze STAROSTWA POWIATOWEGO nie maja żadnych ulg z przewozu PKP/PKS , jedynie muzea, kino.. Wiec jaki jest sens robienia legitymacji. Natomiast osoby posiadające orzeczenie o stopniu ZNACZNYM w tym przypadku maja ulgi co do PKP/PKS. Większość ludzi posiada orzeczenie o niepełnosprawności z ZUS!!! i to powinno być zmienione w MINISTERSTWIE. Ta legitymacja niepełnosprawności w stylu europejskim powinna dawać ludziom o stopniu znacznym z ZUS dla PKP/PKS to jest ważny czynnik. A co do symbolu to chyba ja decyduję czy ten symbol ma być wpisany czy nie.
  odpowiedz na komentarz
 • perla
  perla
  31.08.2017, 20:16
  kartę parkingową może otrzymać: osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, orzeczeniu ja kodu 02 nie daj parking lipa
  odpowiedz na komentarz
 • Nowr legitymacje
  E.Klekot
  29.08.2017, 12:02
  Jesli jest stara legitymacja o niepelnosprawnosci wydana na czas nieokreslony to wazna bedzie nadal i jak dlugo? Czy moge kozystac na jej podstawie ze znizek np w komunikacji?
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacja osoby niepełnosprawnej
  Elzbieta
  24.08.2017, 19:36
  Mam orzeczenie o niepełnosprawności i przyznana rentę inwalidzką II stopnia od 1996 i legitymację z tego okresu.N jakiej zasadzie ta legitymacja zostanie zmieniona.Wg informacji uzyskanej na Andersa powinnam się. ponownie stawić przed lekarzem orzecznikiem.O czym on ma orzekać jeżeli jestem inwalidą z głębokim upośledzeniem słuchu i nie funkcjonuję bez aparatów słuchowych.
  odpowiedz na komentarz
 • Termin ważności
  osoba niewidoma
  24.08.2017, 15:45
  O ile wydawanie kart parkingowych na czas określony ma sens, o tyle nie widzę uzasadnienia w przypadku legitymacji osoby niepełnosprawnej. Do powiatowego zespołu mam ponad 20 kilometrów. Gdy kończę pracę, jest już zamknięty. Poza tym przewalają się tam takie tłumy, że nie wiem, po co co kilka lat mam tam jeździć i robić sztuczny tłok. Jestem zainteresowana otrzymaniem nowej legitymacji ze względu na jej format i nazwę dokumentów w językach obcych, ale nie rozumiem, po co te dodatkowe utrudnienia. Chciałabym też mieć możliwość, by na mój wniosek symbol i stopień niepełnosprawności nie były zakodowane.
  odpowiedz na komentarz
 • A ja chętnie wymienię
  Kaszub
  23.08.2017, 12:00
  Wprost nie mogę się doczekać wręcz - w końcu nie będę musiał za każdym razem za granicą tłumaczyć co to za dziwna zmęczona życiem szmata z napisami w egzotycznym języku na podstawie której chce np. za darmo wejść do muzeum...
  odpowiedz na komentarz
 • Niewygodne pytanie
  Tomecek
  22.08.2017, 19:50
  Zauważyłem, że nikt nie chce odpowiedzieć na wielokrotnie zadawane, niewygodne pytanie. Skoro stopień niepełnosprawności będzie zapisany w kodzie QR, to jak kontrolerzy z PKP, PKS i w innych miejscach go odczytają? Rozumiem, że pytanie jest niewygodne, ale proszę o odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy musze miec nowa ligitymacje
  Jadwiga Walkiewicz
  22.08.2017, 18:27
  Mam stopien lekki do roku 2019.Czy musze wyrabiac nowa?.
  odpowiedz na komentarz
 • Stara a nowa
  Karol
  22.08.2017, 09:49
  Starą legitymację mam na zawsze. Nową będe musiał mieć na 10 lat. Czy po tych 10 latach nie będzie problemu aby dostac nową czy będe musiał stawać na komisje? Mam stopień znaczy na zawsze. Dlaczego wogóle legitymacje mają termin ważnosci? Rozumiem karty parkingowe ale legitymacje?
  odpowiedz na komentarz
 • Korzystanie z ulg i uprawnień
  Tomasz Musioł
  22.08.2017, 08:01
  "Legitymacja osoby niepełnosprawnej dokumentuje niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, potwierdzając podstawę do korzystania z ulg i uprawnień". A w jaki sposób w środkach komunikacji służby kontroli będą mogły stwierdzić nabyte uprawnienie, ponieważ zgodnie z opisem "Będzie też miejsce na PESEL, numer legitymacji oraz symbol i (w przypadku osób po 16. roku życia) stopień niepełnosprawności – wszystko to wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR) i jedynie na wniosek osoby z niepełnosprawnością lub przedstawiciela ustawowego. A jeśli nie będzie takiej zgody? To taka legitymacja nie może służyć jako dokument przewozowy do korzystania z ulg. Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli źle zinterpretowałem opis nowego dokumentu i zasady oznaczania na nim niepełnosprawności.
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie
  Ada
  21.08.2017, 19:37
  Czy jak mam starą legitymacje to będzie akualna czy nową muszę mieć
  odpowiedz na komentarz
 • Znak qr
  Grzegorz
  21.08.2017, 16:29
  Zastanawia fakt jak np konduktor odczyta ze znaku qr kod schorzenia ? Czy będzie trzeba przy sobie mieć orzeczenie aby udowodnić ?
  odpowiedz na komentarz
 • nowa legitymacja pytania do 10 odpowiedzi
  też niepełnpsrawny
  21.08.2017, 16:18
  1. Czy jeśli posiadam starą legitymację, a chcąc otrzymać nową muszę zdać starą? 2. Czy jeśli posiadam starą legitymację, a chcąc wyrobić nową muszę wnieść opłatę jak o duplikat? (Posiadam orzeczenie znaczny na stałe)
  odpowiedz na komentarz
 • ORZECZENIE
  ANNA AMBROZIEWICZ
  21.08.2017, 15:44
  MAM 60 LAT 1 GRUPA ORZECZENIA INWALIDZKIEGO.ORZECZENIE WYDANE BYŁO W 1985 ROKU,CZY NA TEJ PODSTAWIE MOGĘ OTRZYMAĆ LEGITYMACJĘ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ.
  odpowiedz na komentarz
 • Dobrze
  Enek
  21.08.2017, 15:03
  Dobrze, ze nie trzeba wymieniać starej legitymacji.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas