Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe legitymacje. 10 pytań i odpowiedzi

21.08.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, konsultacja: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Awers legitymacji osoby niepełnosprawnej. Zawiera m.in. miejsca na zdjęcie, imię i nazwisko, PESEL, termin ważności

1 września 2017 r. zmienia się wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej. Dokument będzie estetyczny, mały i plastikowy. Przypominamy, kto i jak może go wyrobić. Tłumaczymy też, co stanie się ze starymi legitymacjami.

  1. Jak wygląda nowa legitymacja?

Legitymacja osoby niepełnosprawnej będzie wykonana z takiego materiału (poliwęglan) i w takim rozmiarze, jak dowód osobisty.

Awers i rewers legitymacji osoby niepełnosprawnej. Opis alternatywny w tekścieponiżej
Awers i rewers legitymacji dla osoby z niepełnosprawnością do 16. roku życia

Na awersie legitymacji znajdą się: nazwa dokumentu w językach polskim, francuskim i angielskim, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności, a także miejsca na: zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm), imię, nazwisko, PESEL i termin ważności legitymacji.

Rewers legitymacji będzie z kolei zawierać: nazwę powiatowego zespołu, który wystawił dokument, numer legitymacji, skrót LON w brajlu, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności oraz element wykonany farbą optycznie zmienną w postaci mapy Polski z tekstem „LON”.

Będzie też miejsce na PESEL, numer legitymacji oraz symbol i (w przypadku osób po 16. roku życia) stopień niepełnosprawności – wszystko to wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR) i jedynie na wniosek osoby z niepełnosprawnością lub przedstawiciela ustawowego.

Awers i rewers legitymacji osoby niepełnosprawnej. Opis alternatywny w tekście powyżej
Awers i rewers legitymacji dla osoby z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia

  1. Od kiedy można wyrobić nową legitymację?

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zmieniające rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, określające m.in. nowy wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej, zostało podpisane 31 lipca 2017 r. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Rządowego Centrum Legislacji, najpóźniejszą datą jego ogłoszenia jest 17 sierpnia 2017 r. Tego też dnia rozporządzenie ogłoszono w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 1 września. Wejście w życie wskazanych przepisów umożliwi wydawanie legitymacji według nowego wzoru.

  1. Do czego służy legitymacja?

Legitymacja osoby niepełnosprawnej dokumentuje niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, potwierdzając podstawę do korzystania z ulg i uprawnień.

  1. Kto wystawia legitymację i jak ją otrzymać?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem legitymację wystawiać będzie powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

Legitymację wystawia się na wniosek osoby niepełnosprawnej (lub jej przedstawiciela ustawowego), która musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie:

  • o niepełnosprawności lub
  • o stopniu niepełnosprawności lub
  • o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Jeśli posiada się więcej niż jedno orzeczenie, legitymację wystawia się na podstawie ostatniego z nich.

  1. Na jak długo można otrzymać legitymację?

Legitymację wystawia się na okres ważności orzeczenia. Ważność samej legitymacji nie może być jednak dłuższa niż:

  • 5 lat w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność,
  • 10 lat w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 lat.
  1. Czy w legitymacji będzie miejsce na wpisanie stopnia i rodzaju niepełnosprawności?

W nowym wzorze legitymacji dane dotyczące stopnia i rodzaju niepełnosprawności będą wpisywane na wniosek osoby zainteresowanej. Dane te będą zapisane na legitymacji za pomocą kodu QR.

  1. Kto wymyślił nowy wzór legitymacji?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs na wykonanie projektu szaty graficznej nowej legitymacji. Konkurs był otwarty, 3-etapowy i ogólnopolski. Zwycięzcą został Piotr Felszyński, wielokrotnie nagradzany w konkursach krakowski architekt i grafik, który jest ojcem syna z niepełnosprawnością.

  1. Kto zapłaci za nową legitymację?

Wydatki związane z wystawianiem legitymacji, produkcją blankietów, ich personalizacją i dystrybucją pokrywane są z budżetu państwa. Dla osób z niepełnosprawnością nowe legitymacje będą więc darmowe.

Tylko wydawanie duplikatu kosztować będzie 15 zł.

  1. Czy trzeba wymienić starą legitymację?

Nie, nie ma takiej konieczności. „Stare” legitymacje zachowują ważność na czas w nich określony.

  1. Czy będzie trzeba ponownie się orzekać?

Nie, nowelizacja ustawy nie przewiduje konieczności ponownego orzekania się, by otrzymać nową legitymację.


Inne dokumenty

Legitymacji osoby niepełnosprawnej nie należy mylić z innymi dokumentami. Są to np.:

Karta parkingowa

To jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na tzw. kopertach, a także niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Jest wydawana na osobę (nie na samochód!) lub placówkę.

Obowiązuje w całej Unii Europejskiej, choć w poszczególnych krajach są odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne uprawnienia.

Awers karty parkingowej dla osoby prywatnej. Zawiera m.in.: miejsce na datę ważności, numer i organ wydający, a także symbol osoby na wózku

Od lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

  • osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i z kodami w orzeczeniu 04-O lub 05-R lub 10-N,
  • osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
  • placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Dokument ten wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności albo o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Osoba z niepełnosprawnością otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat. Placówka może otrzymać ten dokument na 3 lata pod warunkiem, że samochód jest własnością placówki.

Legitymacja emeryta-rencisty

Oddział ZUS wyrabia ten dokument wraz z decyzją o przyznaniu emerytury lub renty.

Awers legitymacji emeryta-rencisty, u góry napis ZUS, poniżej miejsca na imię, nazwisko, PESEL, rodzaj świadczenia, datę ważności

Legitymacja umożliwia korzystanie z różnych ulg i uprawnień, choć decydują o nich poszczególne akty prawne, także lokalne.

Od lutego 2017 r. legitymacja ma nieco zmieniony wygląd – wciąż jest w formacie karty kredytowej, wykonana z plastiku, dodano skrót nazwy dokumentu w brajlu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Legitymacja ON z moim prawem do Niebieskiej Kopery !!!
    Henryk
    10.02.2023, 20:31
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja ON z moim prawem do Niebieskiej Kopery !!!
    Henryk
    03.02.2023, 01:04
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja ON z moim prawem do Niebieskiej Kopery !!!
    Henryk
    03.02.2023, 01:00
    Na Awersie Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej jest jeszcze wolne pole by można było umieścić znak hologramu takiego jak na Karcie Parkingowej osoby Niepełnosprawnej. To by pomogoby słuzyć jako potwierdzenie posiadania prawa do parkowania na Niebieskiej Kopercie, poza wyłożoną kartą parkingową w tym pojeździe, a oszustom wykorzystującym karty parkingowe w nieuprawniony sposób , " włosy stanęły by dęba" .
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja ON z moim prawem do Niebieskiej Kopery !!!
    Henryk
    01.02.2023, 21:10
    Na Awersie Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej jest jeszcze wolne pole by można było umieścić znak hologramu takiego jak na Karcie Parkingowej osoby Niepełnosprawnej. To by pomogoby słuzyć jako potwierdzenie posiadania prawa do parkowania na Niebieskiej Kopercie, poza wyłożoną kartą parkingową w tym pojeździe, a oszustom wykorzystującym karty parkingowe w nieuprawniony sposób , " włosy stanęły by dęba" .
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja inwalidy
    smutnyja
    30.09.2022, 08:48
    Nie mogę dostać legitymacji ponieważ,mimo posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Orzeczenie wydano mi przed pandemią. Obowiązywać ma do jej odwołania. Podobno system nie przyjmuje tych przypadków
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja ON i Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych
    RH
    18.09.2022, 23:09
    Wycofanie " starych " kart parkingowych i wymóg ponownego orzekania się, by otrzymać nową kartę parkingową , to praktycznie nie zmieniło nic , poza tym że nadal w dalszym ciągu jest patologia w tej "materii" . W legitymacji ON powinno być potwierdzenie o prawie do karty parkingowej ON ... " TAK" lub " NIE " ..., napisane słownie,po polsku i bez kodu QR i tylko ta drobna adnotacja w legitymacji ON, była by dobrym narzędziem do weryfikowania osób używających kart parkingowych przez policję , straż miejską .... karta parkingowa + legitymacja ON uprawniałyby do niebieskiej koperty , ... ; trzeba coś w tym kierunku zrobić , inaczej hamstwa się nie da zwalczyć (nieuprawnionego zajęcia niebieskiej koperty) .
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja ON i Karta Parkingowa
    Henryk
    18.09.2022, 22:35
    W legitymacji ON należałoby też zapisać w kodzie QR informację o karcie parkingowej " TAK" " NIE" , po to by, by uprawnione służby mogły zweryfikować , osobę wystawiającą kartę parkingową za szybą auta , która ...maszeruje lub biegnie z siatką po zakupy do piekarni lub marketu ... Wciąż Jest jeszcze dużo przypadków nieuprawnionego korzystania z praw osób niepełnosprawnych i kart parkingowych.
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja ON i Karta Parkingowa
    Henryk
    16.09.2022, 00:16
    W legitymacji ON należałoby też zapisać w kodzie QR informację o karcie parkingowej " TAK" " NIE" , po to by, by uprawnione służby mogły zweryfikować , osobę wystawiającą kartę parkingową za szybą auta , która ...maszeruje lub biegnie z siatką po zakupy do piekarni lub marketu ... Wciąż Jest jeszcze dużo przypadków nieuprawnionego korzystania z praw osób niepełnosprawnych i kart parkingowych.
    odpowiedz na komentarz
  • Karta Parkingowa
    Jerzy Rozmus
    07.02.2022, 16:04
    Jestem inwalidą o stopniu znacznym w obecnej chwili jestem w sanatorium Busko Zdrój "Włókniarz",choć mam kartę parkingową nie udostępniono mi,lecz kazano mi wjechać na parking strzeżony.Opłata110zł
    odpowiedz na komentarz
  • Karta parkingowa
    Iza
    29.10.2021, 15:24
    Witam, posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności o kodzie 05_R, orzeczenie wydane mam na stałe, mimo to Pani z UM odesłała mnie z kwitkiem gdyż orzeczenie wydane jest w 1997 i powinna stawić się ponownie na komisję i dopiero składać o kartę, czy faktycznie takie są przepisy?
    odpowiedz na komentarz
  • Dwa orzeczenia o niepełnosprawności
    Krystyna
    04.08.2021, 17:25
    Osoba niepełnosprawna może zostać, zgodnie z art. 1 Ustawy, zaliczona jedynie do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Nie może więc posiadać dwóch, ani trzech aktualnych orzeczeń kwalifikujących ją do różnych stopni niepełnosprawności w tym samym czasie z różnymi symbolami. Jest stanowisko SN z 2011r. zawierające analizę prawną systemu ustalania stopni niepełnosprawności, w którym Sn stwierdził, że art.1 ustawy wyklucza funkcjonowanie w obiegu prawnym orzeczeń ustalających różny stopień niepełnosprawności w tym samym czasie. To oznaczałoby bowiem, że osoba została zakwalifikowana do dwóch stopni niepełnosprawności. To jest fundament postępowania administracyjnego, nie można wydać kolejnej decyzji jeśli nie wyeliminuje się z obiegu prawnego, poprzedniej.Toteż informacja, że osoby posiadające więcej niż jedno orzeczenie (niestety takie osoby niepełnosprawne są, bo orzecznicy nadal wydają orzeczenia niezgodnie z prawem) mają legitymację wydawaną w oparciu o ostatnie orzeczenie jest wprowadzaniem w błąd. Symbole niepełnosprawności są zawarte w akcie wykonawczym, nie w ustawie,nie są kryterium ustalania stopnia niepełnosprawności i nie są ze stopniem niepełnosprawności na trwale związane, nie są objęte trwałością decyzji administracyjnej , mogą być ponawiane- ale orzecznicy nie mają o tym pojęcia, nie respektują przepisów prawa, działają bezprawnie i na szkodę osób niepełnosprawnych. Uczynili sobie źródło dochodów i wydają drugie orzeczenie, najczęściej z innym, drugim symbolem na czas określony. System orzecznictwa stał się dodatkową kłodą dla osób niepełnosprawnych. To hańba.
    odpowiedz na komentarz
  • Urszula beczek
    Urszula beczek broniewskiego 4 6 64 980 trzcianka wielkopolska
    26.03.2020, 13:53
    Prosze pani skradri mi samochod zdokumentami czy mozna wyrobic nowom wczoraj zglaszalam na policje
    odpowiedz na komentarz
  • AREK75
    Arek
    08.03.2020, 21:17
    W jaki sposób jest odczytywany ten kod QR, nie wiem jak to respektuje ZTM POD KTÓRY podlegam środkami transporu tymi jeżdżę,czy prze tąlegitymacje nie zapłacę kary.czy nie można oprócz tego kodu zapisac po ludzku nie wiem czy wszędzie mają czytniki waszego kodu.
    odpowiedz na komentarz
  • Brak widocznego stopnia niepełnosprawności
    Znaczny
    17.02.2020, 21:58
    Czy ktoś z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych mógłby wreszcie zająć się nową wadliwą legitymacją ? Dlaczego nikt do tej pory nic z tym nie zrobił ?....czy opinia tak wielu niepełnosprawnych się nie liczy ?
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja osoby niepełnosprawności
    Michał Łopusiewicz
    05.02.2020, 11:28
    Jestem osobą niepełnosprawną i posiadam legitymację z niepełnosprawności czy mogę posługiwać w banku
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja emeryta pomostowego
    tom
    15.01.2020, 18:49
    emerytura pomostowa ZUS przynana decyzja nie otrzymalem legitymacji czy sie nie nalezy?
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja
    Jacek Jasiakiewicz
    24.09.2019, 12:26
    Odebrałem legitymację ale jest bezużyteczna bo ktoś wymyślił zakodowanie mojej niepełnosprawności z uwagi na co ? .No właśnie na co że jestem głuchy czy to tajemnic wojskowa że nie może być widoczna na legitymacji w czytelny sposób. Tak naprawdę to szkoda to komentować ale szlag człowieka trafia jak takie idiotyzmy są robione chyba że komuś chodziło o to aby wzrosła sprzedaż czytników . Ręce opadają
    odpowiedz na komentarz
  • Zapytanie
    Niepelnosprawny
    26.06.2019, 17:03
    Co oznaczają poszczególne znaczki na legitymacji jest ich 7 w kolkach. Gdzie jest oznaczenie ze dotyczy również opiekuna
    odpowiedz na komentarz
  • LEGITYMACJA -pic na wodę
    jacek
    20.05.2019, 05:48
    Nie wiem jak to prawnie było przeprowadzone ale TEN KTOŚ ko zadecydował o formie napisania stopnia niepełnosprawności na legitymacji powinien też dać urzędom, kierowcom narzędzia do odczytywania kodu LUB posiadaczom legitymacji smartfona -BYY MOGLI UDOWODNIĆ JAKI MAJĄ STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI CIEKAWE-czy ten który wymyślił taka formę informacji o stopniu niepełnosprawności został za to wynagrodzony JEŻELI wymyślił to pan który został zwyciężył w konkursie na grafikę TO CHYBA KOMISJA BYŁA PIJANA ALBO NAĆPANA BY ZA TAKIE UTRUDNIENIE PRZYZNAĆ ZWYCIĘSTWO BO PO CO MI KEGITYMACJA JAK MUSZE Z NIA POSIADAĆ ORZECZENIE KOMISJI O NADANIU STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
    odpowiedz na komentarz
  • lepsza stara legitymacja, ZUS przyzna mi na 1 gr a MOPS mi 2 gr, bez sensu
    oveld@wp.pl
    21.02.2019, 22:24
    masakra
    odpowiedz na komentarz
  • Ilona
    Ilona
    21.12.2018, 21:56
    Dzisiaj odebrałam nową legitymację i patrząc na brak najbardziej istotnych informacji na odwrocie tylko się załamałam, bo (jak zauważa każdy niemal komentarz) dokument powinien być jasny i czytelny dla każdego. Wpadłam jednak na pomysł, jak mogą sobie poradzić przynajmniej osoby posiadające smartfony (i tak, wiem, że nie tak powinno to wyglądać - szukałam jedynie rozwiązania tego problemu od strony użytkownika). Sama na komórkę ściągnęłam czytnik kodów QR i będę go skanować na dworcach, u lekarzy itp. Nie wiem jaka będzie reakcja i zaufanie do tego ze strony innych osób, ale mam nadzieję, że chociaż trochę pomogę sobie i innym. I, jeśli ktoś posiada starą wersję legitymacji, to radzę ją zostawić, bo tam akurat wszystkie istotne informacje są bardzo widoczne.
    odpowiedz na komentarz
  • Aplikacja
    juru
    21.12.2018, 11:17
    Teraz wystarczy smartfon z aplikacją skaner kodów QR . I wszystko jest czytelne.
    odpowiedz na komentarz
  • Stopień niepełnosprawności nieczytelny dla służb
    RK
    06.12.2018, 10:27
    Tata - chory na ch. Alzheimera od 2014 roku, od 2017 roku całkowicie zależny od opiekuna  - ma bezterminowe orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności od 2.02.2018 r. (w wyniku odwołania, bo początkowo został mu bezsensownie przyznany stopień umiarkowany...). Aby zapisać Tatę poza kolejnością do lekarza POZ, na rehabilitację, do specjalisty, aby otrzymać zaopatrzenie w potrzebne wyroby medyczne wg kodu 47ZN, wszędzie potrzebne jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które jest  niewygodne do noszenia przy sobie i okazywania na każde żądanie i - mimo ofoliowania - niszczy się.  Wydawało mi się, że legitymacja osoby niepełnosprawnej będzie doskonałym rozwiązaniem, aby nie musieć nosić przy sobie płachty A4 z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Tymczasem dowiaduję się, że na legitymacji stopień niepełnosprawności nie jest oznaczony w sposób czytelny dla wszystkich służb (patrz: służba zdrowia, urzędnicy w NFZ itp. itd.), ponieważ nie są one wyposażone w czytniki kodów QR, więc i tak orzeczenie trzeba mieć przy sobie.... Jaki to ma sens...? Czemu ma służyć wobec tego legitymacja...? Aby być przydatna, powinna być jak najszybciej dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będę wdzięczna za odpowiedź i  rozwiązanie problemu.
    odpowiedz na komentarz
  • Brak widocznego stopnia niepełnosprawności na legitymacji
    Gość77
    22.10.2018, 20:29
    Nie wiem dlaczego ukryto stopień niepełnosprawności na legitymacji, ale powinna być możliwość wpisania go (słownie, a nie w sposób kodowany) na wniosek osoby niepełnosprawnej. W obecnej formie legitymacja jest bezużyteczna, ponieważ nikt nie ma czytników kodu QR - ani rejestratorki w przychodniach, ani kasjerzy na dworcach kolejowych czy autobusowych, ani bileterzy w muzeach, itd. Jednym słowem NIGDZIE, gdzie chciałabym skorzystać z przysługujących mi ulg i innych uprawnień nie mogę tego zrobić okazując legitymację - muszę zawsze mieć przy sobie orzeczenie, które jest cienką kartką papieru formatu A-4, niewygodną do noszenia i nieodporną na warunki atmosferyczne i musi przetrwać codzienne noszenie w kieszeni przez kilka lat. Po co ponosimy jako społeczeństwo koszt wyrabiania tych wadliwych, bo niespełniających swojej funkcji legitymacji? To absurd! Nie wspomnę o upokorzeniach, jakie mnie spotykają z tego powodu - rozmowa z kasjerem na dworcu kolejowym przez megafon (!), któremu w obecności tłumu pasażerów muszę tłumaczyć, że jestem niepełnosprawna, zamiast okazać legitymację z możliwym do odczytania stopniem niepełnosprawności, czy gehenna z dostaniem się do lekarza specjalisty bez kolejki - rejestratorki nie radzą sobie z orzeczeniem, które zawiera uchylenie poprzedniej decyzji - to dla nich zbyt skomplikowane i kończy się publicznym wyjaśnianiem i omawianiem mojego orzeczenia i stopnia niepełnosprawności w obecności kolejki pacjentów czekających do rejestracji. To jest koszmar! Jak można to zmienić? Proszę o pomoc.
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja
    marian
    16.10.2018, 17:06
    nowa legitymacja nadaje się na śmietnik tylko pkp ma czytnik do odczytu ulgi mieszkam na wsi żadne busy i inne nie uznają tych legitymacji
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja przydatna do robienia kreski
    Jerzy
    01.10.2018, 16:32
    otrzymałem legitymację i chciałem załatwić w urzędach kartę miejską i parkingową. okazało się że owa legitymacja mnie do niczego nie uprawnia, muszę nadal mieć przy sobie orzeczenie o niepełnosprawności. mam pytanie : do czego mi ta legitymacja jest potrzebna skoro Olsztyńskie urzędy jej nie akceptują a do WC jest zbyt sztywna?
    odpowiedz na komentarz
  • Osoba niepełnosrpawnośći
    Piotr
    24.09.2018, 12:06
    Czy osoba z legitymacją może kupić bilet ulgowy w pkp ?
    odpowiedz na komentarz
  • zdjęcie do legitymacji
    FG
    25.08.2018, 20:04
    Wydając formularz powiedziano mi, że zdjęcie do legitymacji musi być takie jak do dowodu czyli biometryczne. Nigdzie nie znajduję uzasadnienia dla takiego wymogu. Jak jest w praktyce?
    odpowiedz na komentarz
  • osoba niepelnosprawna z Wegier
    Irena
    13.05.2018, 14:24
    Moi drodzy, mieszkam na stale na Wegrzech. W tym roku planuje podróz z osoba niepelnosprawna (Wegier- porazenie dzieciece- krótsza, zdeformowana noga, bez wózka sia porusza). Czy i jakie ulgi ma w Polsce i ja jako osoba towarzyszaca, serdecznie pozdrawiam, odpowiedzcie.
    odpowiedz na komentarz
  • jaki stopień niepełno
    Cichocki M
    13.03.2018, 20:34
    Dlaczego w nowych legitymacjach niema wpisanego stopnia niepełnosprawności jak przykładowo,Umiarkowany czy Znaczny itd. Dlaczego tego niema, jak ma pani to odczytać w przypadku korzystania z basenu miejskiego ...Zrobiliście kiche
    odpowiedz na komentarz
  • nowa legitymacja
    witia
    06.03.2018, 15:37
    jak odczytać kod QR? w Radomiu jest to ważne gdyż od stopnia a także przyczyny zależy prawo do bezpłatnych przejazdów.
    odpowiedz na komentarz
  • po co ta grupa
    jozek
    01.03.2018, 00:48
    jakie ulgi przysluguja niepełno sprawnym
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja
    st
    29.12.2017, 09:26
    Nie rozumiem dlaczego stopień niepełnosprawności i symbol przyczyny niepełnosprawności jest zapisany w kodzie , to utrudnia posługiwania legitymacją przy korzystaniu z ulg, a pesel jest widoczny w legitymacji? Stare legitymacje były lepsze , pod względem widniejących symboli i stopnia niepełnosprawności co ułatwiało szybki np. zakup biletu u kierowcy.
    odpowiedz na komentarz
  • karta parkingowa...przy symbolu przyczyny niepełnosprawności 10-N można ją otrzymać...j.w
    Regina
    20.12.2017, 21:56
    mąż ma przyczynę niepełnosprawności 10-N 07-S....i nie dostał karty parkingowej---bo podobno nie mu przysługuje ...jak to właściwie jest ???
    odpowiedz na komentarz
  • Brak czytniówi do odczytania stopniai symbolu niepełnospranosci z legitymacji
    pbog
    15.12.2017, 13:57
    Kupując bilet z ulgami w kasie PKS-u lub u kierowcy trzeba mieć orzeczenie, ponieważ z zakodowanej legitymacji nie wynika jaki jest stopień i symbol niepełnosprawności (są wpisane za pomocą kodu , ale NIKT NIE MA CZYTNIKÓW). POKAZYWANIE ORZECZENIA W AUTOBUSIE MAJĄC ZA SOBĄ KOLEJKĘ PASAŻERÓW JEST KRĘPUJĄCE /. Rzeczywiście dobra zmiana !!!
    odpowiedz na komentarz
  • Ile czasu trwa wyrobienie legitymacji
    ojciec dziecka niepełnosprawnego
    01.12.2017, 13:48
    Wniosek o wydanie nowej legitymacji osoby niepełnosprawnej złożyłem w październiku. Teraz mijają już dwa miesiące i gdy dowiaduję się, kiedy będzie do odbioru, to nikt nie potrafi odpowiedzieć. Może tutaj znajdę odpowiedź.
    odpowiedz na komentarz
  • Do legitymacji powinni dodawać kartkę z wypisanymi ulgami i uprawnieniami
    pra
    28.11.2017, 17:33
    tak jak się dodaje do sprzętu instrukcję obsługi. W innym razie trzeb iść do prawnika aby to wszystko wyjaśnił.
    odpowiedz na komentarz
  • Co daje legitymacja osoby niepełnosprawnej?
    th
    28.11.2017, 17:25
    Tak naprawdę NIC! Ludzie po 30 lat siedzą na wózkach inwalidzkich i nie posiadają tego kawałka plastiku bo im do niczego nie jest potrzebny.
    odpowiedz na komentarz
  • Inne dokumenty
    nieudacznik
    05.11.2017, 18:37
    mam już 70 lat za sobą i nie mogę zrozumieć dlaczego inwalida posiada kilka legitymacji jakby to była zasada ze inwalidztwo inwalidztwie nierówne i stad masa legitymacji i orze cen komisji lekarskich, jak administracja nie ma co robić to niech do kamieniołomów idzie tam trzeba ludzi bo drogi są liche w kraju i i podkład będę produkować nieudacznicy z korzyścią dla ludzi
    odpowiedz na komentarz
  • pytanie
    ELA
    16.10.2017, 20:53
    Mam orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym od 2009 roku. Nie złożyłam wniosku o legitymację i jej nie posiadam. Czy mogę teraz złożyć wniosek i czy otrzymam legitymację? Orzeczenie jest na c.zas nieokreslony
    odpowiedz na komentarz
  • Fikcja
    az
    22.09.2017, 11:39
    4 września wysłałem wniosek. Wczoraj zadzwoniłem żeby dowiedzieć się kiedy otrzymam legitymacje. Poinformowano mnie że "system nie działa" i nie wiadomo kiedy legitymacje będą wydawane...
    odpowiedz na komentarz
  • wymiana ważnej legitymacji
    Monika
    18.09.2017, 17:14
    Proszę o doprecyzowanie odpowiedzi. Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności i z tego powodu mogłaby korzystać i ona, i ja jako jej opiekun ze zniżek np. w ZOO za granicą. Jednak "stara" legitymacja jest tylko po polsku w dodatku bez zdjęcia, więc za granicą nie mogę się nią posłużyć. Chciałabym ją wymienić, pomimo tego, że" stara" nadal jest ważna. Nie będzie to więc duplikat, czy urząd powinien przyjąć mój wniosek i wydać legitymację wg nowego wzoru bez opłaty? Bardzo proszę o odpowiedź, bo samo opublikowanie komentarza nic nie wnosi... dziękuję i pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja niepełnosprawnosci
    RENATA
    17.09.2017, 12:47
    Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ze STAROSTWA POWIATOWEGO nie maja żadnych ulg z przewozu PKP/PKS , jedynie muzea, kino.. Wiec jaki jest sens robienia legitymacji. Natomiast osoby posiadające orzeczenie o stopniu ZNACZNYM w tym przypadku maja ulgi co do PKP/PKS. Większość ludzi posiada orzeczenie o niepełnosprawności z ZUS!!! i to powinno być zmienione w MINISTERSTWIE. Ta legitymacja niepełnosprawności w stylu europejskim powinna dawać ludziom o stopniu znacznym z ZUS dla PKP/PKS to jest ważny czynnik. A co do symbolu to chyba ja decyduję czy ten symbol ma być wpisany czy nie.
    odpowiedz na komentarz
  • perla
    perla
    31.08.2017, 20:16
    kartę parkingową może otrzymać: osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, orzeczeniu ja kodu 02 nie daj parking lipa
    odpowiedz na komentarz
  • Nowr legitymacje
    E.Klekot
    29.08.2017, 12:02
    Jesli jest stara legitymacja o niepelnosprawnosci wydana na czas nieokreslony to wazna bedzie nadal i jak dlugo? Czy moge kozystac na jej podstawie ze znizek np w komunikacji?
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja osoby niepełnosprawnej
    Elzbieta
    24.08.2017, 19:36
    Mam orzeczenie o niepełnosprawności i przyznana rentę inwalidzką II stopnia od 1996 i legitymację z tego okresu.N jakiej zasadzie ta legitymacja zostanie zmieniona.Wg informacji uzyskanej na Andersa powinnam się. ponownie stawić przed lekarzem orzecznikiem.O czym on ma orzekać jeżeli jestem inwalidą z głębokim upośledzeniem słuchu i nie funkcjonuję bez aparatów słuchowych.
    odpowiedz na komentarz
  • Termin ważności
    osoba niewidoma
    24.08.2017, 15:45
    O ile wydawanie kart parkingowych na czas określony ma sens, o tyle nie widzę uzasadnienia w przypadku legitymacji osoby niepełnosprawnej. Do powiatowego zespołu mam ponad 20 kilometrów. Gdy kończę pracę, jest już zamknięty. Poza tym przewalają się tam takie tłumy, że nie wiem, po co co kilka lat mam tam jeździć i robić sztuczny tłok. Jestem zainteresowana otrzymaniem nowej legitymacji ze względu na jej format i nazwę dokumentów w językach obcych, ale nie rozumiem, po co te dodatkowe utrudnienia. Chciałabym też mieć możliwość, by na mój wniosek symbol i stopień niepełnosprawności nie były zakodowane.
    odpowiedz na komentarz
  • A ja chętnie wymienię
    Kaszub
    23.08.2017, 12:00
    Wprost nie mogę się doczekać wręcz - w końcu nie będę musiał za każdym razem za granicą tłumaczyć co to za dziwna zmęczona życiem szmata z napisami w egzotycznym języku na podstawie której chce np. za darmo wejść do muzeum...
    odpowiedz na komentarz
  • Niewygodne pytanie
    Tomecek
    22.08.2017, 19:50
    Zauważyłem, że nikt nie chce odpowiedzieć na wielokrotnie zadawane, niewygodne pytanie. Skoro stopień niepełnosprawności będzie zapisany w kodzie QR, to jak kontrolerzy z PKP, PKS i w innych miejscach go odczytają? Rozumiem, że pytanie jest niewygodne, ale proszę o odpowiedź.
    odpowiedz na komentarz
  • Czy musze miec nowa ligitymacje
    Jadwiga Walkiewicz
    22.08.2017, 18:27
    Mam stopien lekki do roku 2019.Czy musze wyrabiac nowa?.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas