Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja 3/2017 (z dostępnym PDF)

12.09.2017
Autor: Agnieszka Sprycha
Okładka magazynu Integracja. Na okładce zdjęcie roześmianej kobiety przytrzymującej dziewczynkę w czasie rehabilitacji. Tytuł na okładce: Rehabilitacja

W „Integracji” 3/2017:

  • „Znamienne stało się, że nasze osiągnięcia i działania często są weryfikowane i oceniane przez tych, którzy rzadko mają pojęcie o tym, jak funkcjonujemy. Daleki jednak jestem od tego, aby kogokolwiek wykluczać z naszego życia. Co jednak można zrobić?” – tym pytaniem Piotr Pawłowski, prezes Integracji i redaktor naczelny magazynu, rozpoczyna w edytorialu „Nic o nas bez nas?” dyskusję na temat reprezentowania osób z niepełnosprawnością i zaprasza Czytelników do zabierania na ten temat głosu.
  • „Wypadek, uraz, choroba... a po nich długie dochodzenie do zdrowia i seria pytań. Jak i gdzie wracać do aktywności i satysfakcjonującego życia? Ile to kosztuje i co finansuje pacjentowi NFZ? Jak długo czeka się na zabiegi i co można zrobić szybciej i skuteczniej?” – wyjaśnia Czytelnikom Beata Dązbłaż w poradniku dotyczącym rehabilitacji „Pierwsze kroki po...”.
  • „Wysokie ceny sprzętu rehabilitacyjnego bądź niskie przychody zmuszają wiele osób z niepełnosprawnością do poszukiwania sprzętu z tzw. drugiej ręki. Tak działają też członkowie rodzin osób, którym nagle pogorszył się stan zdrowia lub doznały urazu, a sprzęt jest im potrzebny tylko na pewien okres” – cenne podpowiedzi zebrał Piotr Stanisławski w poradniku „Zakupy z drugiej ręki” na temat sprzętu rehabilitacyjnego pochodzącego z aukcji internetowych lub od osób prywatnych.
  • „Sprawą, która najbardziej interesuje ludzi, i to w każdym wieku, jest miłość, a z nią związany jest seks. To jest też największy motywator mężczyzn do podjęcia rehabilitacji. U kobiety natomiast największą motywacją są potrzeby związane z atrakcyjnością i macierzyństwem, seksualna często pojawia się nieco później”– wyjaśnia seksuolożka dr Alicja Długołęcka, jedna z ekspertek materiału Mateusza Różańskiego na temat rehabilitacji seksualnej „Blisko, coraz bliżej...”.
  • „Bardzo ważne w znalezieniu pracy są tzw. umiejętności miękkie. Czasami ich brak powoduje, że kandydat z doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami ma trudności ze znalezieniem pracy” – stwierdza Magdalena Sarnecka, doradca zawodowy z Centrum Integracja w Warszawie, odpowiadając na pytania Tomasza Przybyszewskiego w rozmowie „Mierzyć siły na zamiary”.
  • „Dopada każdego. Nie zwraca uwagi na wiek, płeć, wykształcenie czy zawartość portfela. Potrafi wywrócić życie do góry nogami. Można przez nią stracić przyjaciół, pracę, chęć do życia. Coraz częściej kończy się śmiercią. Co robić, gdy ta okrutna choroba zaatakuje kogoś z bliskich?” – Mateusz Różański w materiale „Depresja – poradnik dla bliskich” odpowiada na wiele pytań, uczulając chorego i jego otoczenie na pierwsze, niepokojące sygnały.
  • „Rehabilitacja i terapia kojarzą się z wizytami u fizjoterapeuty, psychologa lub lekarza specjalisty, albo zajęciami na basenie czy w sali. Oprócz tych typowych form warto zainteresować się innymi, bo mogą być świetnym uzupełnieniem i mieć ogromny wpływ na dobrostan i aktywność” – opisuje Mateusz Różański i prezentuje w artykule „Ciekawie i skutecznie” terapie z udziałem psa, kota, alpak, ale też przy wykorzystaniu muzyki i sztuk plastycznych.
  • „Dla jakich pasożytów człowiek stał się świetnym obiektem do transportu i żywienia? Dlaczego nie należy dawać „gryza”? Jakiego „robaka” można złapać najczęściej?” – zbadała Magdalena Gajda i opisała w poradniku „Pasożyty człowieka”.
  • Poza tym w numerze 3/2017 „Integracji” wiele wartościowych informacji, cennych porad, niebanalnych wypowiedzi i interesujących stanowisk naszych ekspertów, komentatorów, bohaterów i autorów.

Przeczytaj cały numer 3/2017 magazynu „Integracja” (dostępny plik PDF, 3,32 MB)


Wydanie magazynu „Integracja” jest współfinansowane ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy

logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przejdź do serwisu partnera   Logo z syrenką z napisem: zakochaj się w Warszawie dostępnej - przejdź do serwisu partnera  

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas