Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawo do zwolnienia od pracy

28.10.2017
Autor: N.

Witam. Zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na moje pytanie dotyczące art. 20.2 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a mianowicie, czy mam prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia w celu wizyty u dermatologa, w poradni chorób zakaźnych, kardiologa oraz internisty. Nadmieniam, że jestem pracownikiem z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Moje choroby to: sklerodermia, łuszczyca krostkowa stóp, przewlekła bolerioza, poza tym jestem po ablacji serca oraz po zabiegu usunięcia guza tarczycy i prawego płata tarczycy.

Szanowna Pani,

art. 20 ust. 1. pkt 2 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych mówi, że osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Powyższy przepis stanowi, iż warunkiem uzyskania zwolnienia jest posiadanie co najmniej umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i badanie to ma mieć charakter badania specjalistycznego. Jeżeli uda się Pani na badanie specjalistyczne, którego nie można przeprowadzić poza godzinami pracy, to powinna Pani móc skorzystać z w/w przepisu.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas