Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

02-P narusza prywatność? Walka o symbol w orzeczeniu

14.09.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. redakcja
12 różnych symboli niepełnosprawności, np. 04-O, 05-R, 10-N itd.

Wpisanie symbolu niepełnosprawności w orzeczenie o niepełnosprawności jest sprzeczne z Konstytucją, narusza bowiem sferę życia prywatnego, której ta Konstytucja broni (art. 47) – taka jest opinia pana Grzegorza, który złożył w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Otrzymał on w 2015 r. orzeczenie o niepełnosprawności, na którym wpisany był symbol 02-P. Informacja o znaczeniu tych symboli jest powszechnie dostępna i każdy może sprawdzić, że 02-P oznacza chorobę psychiczną. W swoim odwołaniu do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności ubiegał się on o zmianę symbolu na 12-C (całościowe zaburzenia rozwojowe), a potem o wydanie dodatkowego orzeczenia bez symbolu niepełnosprawności. Według pana Grzegorza, stosunek społeczeństwa oraz pracodawców do osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju jest dużo bardziej przychylny niż do osób chorych psychicznie, co ma przełożenie na znalezienie pracy.

 

Sądy mają inne zdanie

Jego argumenty nie znalazły przychylności ani w organie odwoławczym, ani w sądach pierwszej i drugiej instancji. Według sądu, jeśli ktoś chce korzystać z należnych mu świadczeń wynikających z posiadania orzeczenia, także z ubezpieczenia społecznego, musi zaakceptować ograniczenie prawa do prywatności. Wyrok sądu uprawomocnił się z końcem 2016 r.

Pan Grzegorz skorzystał zatem z prawa do wniesienia skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego (TK), której przedmiotem jest to, że przepisy § 13 ust. 2 pkt 9 w związku z § 32 ust. 2 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności są sprzeczne z Konstytucją.

Rzecznik popiera wniosek

Do takiego stanowiska przychyla się również Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), który zgłosił udział w postępowaniu przed TK w sprawie pana Grzegorza.

„W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich skarżący poruszył problem, który dotyczy nie tylko osób chorujących psychicznie, ale też wielu innych niepełnosprawności, zwłaszcza zaś osób dotkniętych tzw. niepełnosprawnościami ukrytymi, których nie można zidentyfikować na pierwszy rzut oka, co oznacza, że w przypadku nieokazania przez takiego pracownika orzeczenia o niepełnosprawności pracodawcy, może on w ogóle nie wiedzieć, że zatrudnia osobę z niepełnosprawnością” – pisze na swojej stronie RPO.

Badania potwierdzają

Rzecznik podkreśla także, że pracodawca, który widzi orzeczenie o niepełnosprawności, zyskuje dostęp do danych wrażliwych kandydata do pracy lub pracownika. Może to skutkować dyskryminacją takiej osoby na rynku pracy i znacznie utrudnić jej znalezienie.

RPO przypomina, że z badań przeprowadzonych przez Pentor na zlecenie PFRON („Badania wpływu kierunku i poziomu wykształcenia na aktywność zawodową osób niepełnosprawnych”, Pentor RI na zlecenie PFRON, Warszawa 2010), wynika że 37 proc. spośród badanych osób z niepełnosprawnością wynikającą z chorób psychicznych nigdy nie pracowało zawodowo, kolejne 45 proc. pracowało w przeszłości. W momencie badania zatrudnienie znajdowało jedynie 17 proc. respondentów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Całkowia zgoda z artykułem.
    Anuszka
    03.01.2019, 13:04
    Całkowicie zgadzam się z artykułem - orzeczenie o niepełnosprawności ma pomagać, a nie ograniczać jedynie do pracy w zakładzie chronionym - to dyskryminacja i "sztukowanie" ludzi, którzy powinni mieć prawo wyboru. A niestety w praktyce wygląda to tak jak w wyżej napisanym artykule - bo niestety, ale ludzie chorzy psychicznie są dyskryminowani, w większoci miejsc, nie tylko w pracy, jeśli do takowych problemów się przyznają, szczególnie osoby z tzw. ukrytą niepełnosprawnością :( ... Taka niestety jest Polska rzeczywistośc. Dyskryminacja jest wszechobecna. Mimo, że jesteśmy krajem rozwijającym się w Europie do tego - przykre bardzo przykre :( ....
    odpowiedz na komentarz
  • 02-P narusza prywatność? Walka o symbol w orzeczeniu
    umiarkowany inwalida
    25.08.2018, 10:50
    Ta sprawa dotyczy wszystkich oznaczeń. Pracodawca może nie przyjąć do pracy osoby niepełnosprawnej z każdym rodzajem (oznaczeniem) niepełnosprawności. Ryzyko zawału , ryzyko wstrząsu cukrzycowego stomia itp. A co ma powiedzieć pracodawca gdzie chce zatrudnić inwalidę z 02-P z możliwością używania broni z ostrą amunicją. Na orzeczeniu nie będzie oznaczenia. Kto będzie odpowiadał za ewentualny wypadek?? Nie oznaczenie w orzeczeni stopnia 02-P jest ryzykiem dla pracodawcy który zatrudnia taką osobę z dostępem do broni. Poza tym są inne przepisy które regulują następstwa mobbingu upokarzania czy molestowania psychicznego takich osób. Są firmy , które przyjmują chętniej ze stopniem (umiarkowanym ) 02-P lub nie. Oczywiście wiąże się to też z odpowiednio wyższą refundacją dla firm zatrudniających osoby ze stopniami specjalnymi. Brak w orzeczeniu tego oznaczenia w wielu przypadkach powoduje odrzucenie zatrudnienia osoby w związku z mniejszą refundacją ok 600 zł. Wyrok TK w tej sprawie jest bublem prawnym ponieważ nie daje możliwości nikomu ze stopniem 02-P możliwości chociażby podpisania personalnie zgody przez inwalidę na umieszczenie tego oznaczenia w orzeczeniu. Pn Grzegorz lub inna osoba nie chce mieć wpisanego tego symbolu to nie podpisuje oświadczenia ,ten który chce mieć takie oznaczenie wpisane do orzeczenia podpisuje na to zgodę. A prywatność narusza każde oznaczenie w orzeczeniu.
    odpowiedz na komentarz
  • Oczywiście że 02-P narusza prywatność!
    taki1rencista
    20.09.2017, 22:22
    Jeśli ktoś nie pracuje na stanowisku pracy refundowanym dodatkowo dla takich właśnie osób to innych przywilejów dla 02-P nie ma, nie istnieją w Polsce. Istnieje natomiast uczucie upokorzenia, gdy jakiś urzędnik czy kontroler w komunikacji miejskiej czyta te literki i cyfry. Ponadto może stwarzać pole dla rozmaitych form piętnowania czy prześladowania. Dlatego uważam, że wpisywanie symbolu niepełnosprawności do wszelkich dokumentów urzędowych powinno zależeć od jednoznacznie wyrażonej zgody osoby, której te dokumenty dotyczą. Inaczej przypomina to trochę znakowanie Żydow gwiazdą Dawida w czasie II wojny światowej niestety.
    odpowiedz na komentarz
  • RZĄD WRAZB.SZYDLO OBECYWALI ZERO POMOCY LUDZI POSZKODOWANYCH LOS? ZERO POMOCY RZADU?
    inwalida 1 grupy glodny
    15.09.2017, 18:24
    IWIELE OBIECYWAL RZAD POSKOWIE PiS CO UDALO SIE CZESCOWO TYJKO 500 plusie MiniSTER ZDROWIA STEK KLAMSTWA LEKi DO CUKRZYKOW ZDROZALY JAK ZA RELIGE TE SAMY LEKI PLCIŁ 3.20zl RYCZAŁT TAK SAMO SPRAWY RAKOWE POSZLY DO GORY JAK EMERYCI PO 75 r ZYCIA APTEKACH DOSTAJE 3-6 SPECYFIKOW CO ZROBIL RZAD PiS WIELKA KPINA ZA RELIGE DODATEK OPIEKUNCZY WROSL 174.10 -209 WIELKIEWALORYZACE DO EMERYTOW GROSZOWE 5.63 - 10.20zl soblegrube diety NAJBIEDNIESZYM OCHLAPY WRECZ SMIESZNE PODWYSZKI GROSZOWE POMOC DO DO SIEBIE KACZYSKI J. WIELA EMERYTURA NAROD GLODUJE KLEPIA NEDZE POLSCE RZADOW PiS UNI DODATEK OPIEKUNCZY UNI WYNOSI300-1350ERO UNAS 37Ero TAM LEKI ZADARMO CIEZKO CHORYCH TYLKO NIE POLSCE JEST TOTALNY WYZYZSK LUDZI POD OKIEM PREZYDETA R.P. A DUDY CO ZROBIŁ DO NARODU PRAWIE NIC WZOR MIAL KACZYSKIEGO PARE WYBITNYCH DZAŁACZY PiS KURON, RELIGA , GILOSKA NIECH LEKA ZEMI BEDZIE IM LOS LUDZI LEZAL SERCU
    odpowiedz na komentarz
  • symbole
    N
    15.09.2017, 10:33
    Uważam że na orzeczeniu o niepełnosprawności powinny być umieszczone symbole ,ponieważ lekarz medycyny pracy nie będzie miał wiedzy na co choruje potencjalny kandydat na pracownika, taki badany może ukryć swoją chorobę i co wtedy ? To pracodawca nie powinien mieć wgląd do orzeczenia o niepełnosprawności .Na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności tylko lekarz by wydawał zaświadczenie że pracownik posiada orzeczenie o niepełnosprawności dla pracodawcy. I tak by był rozwiązany problem.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas