Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy GOPS może odebrać świadczenie?

23.10.2017
Autor: Z.

Czy osoba mająca 62 lata na orzeczeniu stałym z symbolem w orzeczeniu 02-P może mieć zabrane przez GOPS, bo tam ma płacone, w tym opisana pomoc czasowa osoby drugiej. I tu pytanie to: mój mąż od [do wiad. red.] roku na orzeczeniu stałym, możliwe, że mu zabiorą, bo tłumaczą tym, że dochód wysoki, ale dodam, że w domu mamy dziecko niepełnosprawne od urodzenia l. 13, i tu p. z gops twierdzi, że za wysoki dochód, posiadam rehabilitacyjne, pielęgnacyjne i rodzinne. To można zabrać mężowi to, co dostaje, czyli 600,4 zł, a orzeczenie stałe? Prosze o odp. pilnie

Szanowna Pani,

jeżeli nie spełniacie Państwo kryterium dochodowego do otrzymywania świadczenia z OPS, które wynosi:

  • dla pełnoletniej osoby samotnie gospodarującej, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej (tj. 634 zł),
  • dla pełnoletniej osoby pozostającej w rodzinie, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (tj. 514 zł na osobę)

to ośrodek pomocy społecznej może decyzją uchylić lub zmniejszyć wysokość zasiłku. Od w/w decyzji oczywiście mają Państwo prawo odwołać się zgodnie z pouczeniem, które powinno być umieszczone na przedmiotowej decyzji.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas