Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstanie Centralna Ewidencja Posiadaczy Kart Parkingowych

10.10.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Ewa Strasenburg
za szybką samochodu znajduje się karta parkingowa

Centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych zostanie uruchomiona 4 czerwca 2018 r. – informuje nas Ministerstwo Cyfryzacji. Będzie to część nowoczesnego systemu CEPiK 2.0, którego inne moduły zaczną działać jeszcze w tym roku.

Centralna Ewidencja Posiadaczy Kart Parkingowych (CEPKP) zgromadzi dane o właścicielach kart parkingowych oraz placówkach, które mają prawo do korzystania z tego dokumentu, czyli realizujących zadania związane z opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością.

- CEPKP będzie zintegrowana z Centralną Ewidencją Kierowców oraz Centralną Ewidencją Pojazdów – dane w tych ewidencjach będą się wzajemnie aktualizować – zaznacza przedstawiciel biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji, odpowiedzialnego za wdrożenie CEPiK 2.0. – Uruchomienie ewidencji CEPKP nie wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych czynności przez osoby niepełnosprawne. Karty parkingowe będą wydawane na dotychczasowych, niezmienionych zasadach – dodaje.

Jak wyrobić kartę parkingową – sprawdź w naszym poradniku.

Co jeszcze się zmieni?

Senat przyjął we wrześniu Ustawę z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Centralna ewidencja rejestracji pojazdów ma być uruchomiona 13 listopada br., wpisy dotyczące informacji o zastawach i szkodach będą dokonywane od 4 czerwca przyszłego roku.

Nowe regulacje określają m.in. że za badanie techniczne pojazdu dopuszczające go do ruchu będziemy musieli zapłacić przed jego przeprowadzeniem. Łatwiej w tym względzie będą mieli przedsiębiorcy, którzy zarządzają flotą samochodową i będą rozliczać tę usługę fakturą VAT z odroczonym terminem płatności. Do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) od razu będą trafiały informacje o negatywnym wyniku badania technicznego. Ma to przeciwdziałać tzw. „turystyce badań technicznych” – sytuacji, gdy w jednej stacji samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu, kierowcy starają się to uzyskać w innej stacji.

Dane wprowadzane do nowego systemu mają też mieć szerszy zakres i być bardziej precyzyjne. W CEP znajdą się np. informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym zajęciu np. przez komornika. Także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie musiał przekazywać do CEP informacje o istotnych szkodach auta, np. podczas wypadku. W nowym systemie również Straż Graniczna będzie miała prawo zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Centralna ewidencja kart parkingowych.
    niepełnosprawny.
    10.10.2017, 14:21
    Tylko po co i jakim kosztem,na to pieniądze są,ale żeby tak podwyższyć zasiłek pielęgnacyjny który od 11 lat wynosi 153 zl,to na to nie ma pieniędzy,sa tylko obiecanki.Karty parkingowe należy tylko kontrolować,a tego się nie robi,trzeba dać zarobić odpowiednim organom na wprowadzeniu tej ewidencji,zamiast pomóc biednym niepełnosprawnym.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas