Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stolica bardziej dostępna: prezydent Warszawy podpisała „Standardy dostępności”

23.10.2017
Autor: Mateusz Różański
Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, podpisuje dokument Standardów dostępności

- Zrobić w mieście rewolucję, która sprawi, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły się swobodnie poruszać i korzystać z budynków publicznych - wcale nie jest proste, ale my się staramy – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz przed podpisaniem „Standardów dostępności”. To dokument, będący zbiorem wymagań i wytycznych, opisujących jak tworzyć nowe i przekształcać stare przestrzenie oraz budynki, by mogły z nich korzystać osoby z niepełnosprawnością, ale też seniorzy i dzieci. Uroczyste złożenie podpisu miało miejsce w Muzeum Warszawy na Starym Mieście w poniedziałek, 23 października.

- „Standardy dostępności” opisują, jak projektować i wykonywać przestrzenie publiczne dostępne dla każdego, bez względu na wiek i sprawność, m.in.: chodniki, przejścia dla pieszych, przystanki, miejsca parkingowe, systemy informacji miejskiej - głosowej czy dotykowej. Ale nie tylko - wytyczne dotyczą także parków, placów zabaw, obiektów sportowych a nawet pomieszczeń z przewijakami dla niemowląt – tłumaczyła prezydent Warszawy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała także, że dobrze zna problemy związane z dostępnością dlatego, że pomaga swojej dziewięćdziesięcioletniej babci, która z racji wieku, porusza się na wózku.

Projektowanie uniwersalne

„Standardy dostępności Miasta Stołecznego Warszawy” to efekt wielomiesięcznej pracy zarówno pracowników warszawskiego ratusza, jak i organizacji pozarządowych, w tym Integracji, i specjalistów od dostępności. Nad jego realizacją czuwać będzie Donata Kończyk, która od początku tego roku pełni funkcję pełnomocniczki Prezydent m.st. Warszawy do spraw dostępności.

- Do przestrzegania tego dokumentu będą zobligowane wszystkie jednostki miejskie i wszyscy, którzy wydają pieniądze miejskie. Mamy projektować uniwersalnie, zgodnie z Konwencją o prawach osób Niepełnosprawnych – tłumaczyła pełnomocniczka.

Pełen tekst „Standardów dostępności” będzie można znaleźć od wtorku, 24 października, na oficjalnej stronie Miasta stołecznego Warszawy um.warszawa.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Po co to wszystko
    Obiektyw
    24.10.2017, 09:42
    Nie wypisujcie żadnych informacji o HGW, bo powinna zostać skazana na polityczną banicję i publiczne zapomnienie - gdzie była, gdy handlarze nieruchomości usuwali z kamienic osoby niepełnosprawne? Teraz Pani Prezydent szuka sposobów na wzrost poparcia dla siebie nadwątlonego przez aferę reprywatyzacyjną. Szkoda, że wtedy nie szukała sposobów, jak pomóc tym wszystkim ludziom.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas