Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejmowe veto dla Senatu

11.02.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: inf. własna

Pracodawcy z rynku otwartego, którzy zatrudniają nowych pracowników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym nie będę musieli zgłaszać tego faktu do Państwowej Inspekcji Pracy. Posłowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, na posiedzeniu w dniu 10 lutego, zdecydowanie odrzucili poprawkę Senatu do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że 8 stycznia, Sejm RP uchwalił kolejną poprawkę nowelizacyjną do ustawy rehabilitacyjnej. Nowela znosiła obowiązek uzyskiwania przez pracodawcę z rynku otwartego zatrudniającego osobę z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) o przystosowaniu miejsca pracy do potrzeb takiego pracownika.

Nowela została przesłana do Senatu. Ten zaś na posiedzeniu w dniu 4 lutego przychylił się do propozycji sejmowej, ale wprowadził też dodatkowy zapis, który nakładał na pracodawców obowiązek zgłaszania do PIP faktu zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością w ciągu 7 dni od daty zawarcia z nią umowy. Tym samym – jeden obowiązek został zastąpiony drugim.

Poprawka senacka trafiła z powrotem pod obrady sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie zdecydowanie opowiedzieli się za odrzuceniem propozycji Senatu uznając ją za stojącą w jawnej sprzeczności z intencją nowelizacji ustawy.

Pracodawcy od dawna wskazują, że zniesienie obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii PIP jeszcze przed zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, znacznie przyspieszyłoby procesy rekrutacyjne, a w konsekwencji przyczyniłoby się do zwiększenia zatrudnienia w tej grupie osób z niepełnosprawnością. Propozycja Senatu, nakładająca nowy, obligatoryjny obowiązek nie wpłynie na poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Odnowicielu IIIRP Premierze DONALDZIE I
    ON3
    22.02.2010, 13:44
    Wimieniu wielu amputantow rak i nog prosimy CIEBIE.znies ciarzaca na nas dyskryminacie,czyli limity zarobku.To ograniczenie mnie jako inzyniera poniza mnie tak samo jak ponizali gestapowcy wiezniow w Oswiecimiu.Treblince SCHuthow itp.
    odpowiedz na komentarz
  • Praca czyni wolnym!
    Niepełnosprawny fizycznie.
    18.02.2010, 18:04
    Nie może być tak, że niepełnosprawny ze zncznym stopniem czy innm, będzie pracował w takich warunkach jak pełnosprawni! Mamy różne ciężkie schorzenia.Miejsce pracy musi być odpowiednio przystosowane dla danej niepełnosprawności! Rząd i Sejm chcą reperować budżet niepełnosprawnymi! Nie jest tajemnicą poliszynela, że niepełnosprawni za swoją pracę dostają jałamużnę! Natomiast pracodawcy mają duże ulgi,dostają duże dofinanasowanie,zatrudniając niepełnosprawnych, a szczególnie z znacznym stopniem niepełnosprawności! Reasumując:Pracodawcy powinni z urzedu być kontrolowani przez adekwatne urzędy!PS.Neoliberałowie to oszołomy! Niepełnosprawnemu to zawsze wieje wiatr prosto w nagi zad, od nadmiernej pracy człek niejeden juz padł!Pozdrawiam.
    odpowiedz na komentarz
  • Czy rynek otwarty placi za urlopy!
    Norbert(Diogenes-Wozkarz)KSN Warszawa!
    13.02.2010, 13:50
    Czy tez jak to ma miejsce w moim Zazie okrada w imie polskiego prawa z prawnych oplat urlopowych,i coz Sejm i Senat w obronie tych maluczkich ,co powinno sie im pomagac i chronic!Coz mamy tylko na papierze 3.000 lat cywilizacyjnego moralnego rozwoju a faktycznie to my wczesne sredniowiecze!Polska ZYCIOWA NORMA!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas