Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sanatorium nie dla wszystkich

04.03.2010
Autor: Oprac.: Magdalena Gajda. Fot.: Lena Povrzenic
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Chorujesz na hemofilię, niewydolność wątroby lub nowotwór? Narodowy Fundusz Zdrowia ma prawo odmówić ci wydania skierowania do sanatorium. Decyzja funduszu jest ostateczna i nie można się od niej odwołać.

Okazuje się, że leczenie uzdrowiskowe dla pewnych osób nie jest wskazane. W rozporządzeniu ministra zdrowia z 13 lutego 2007 r. w sprawie zasad kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów leczenia uzdrowiskowego znajdziemy wykaz chorób, które są wręcz przeciwwskazaniem do wyjazdu do sanatorium. Na listę wpisano m.in. choroby nowotworowe, niewydolność wątroby i hemofilię.

Jadwiga Bierowiec, konsultant ds. balneologii i medycyny fizykalnej w województwie dolnośląskim, tłumaczy, że leczenie uzdrowiskowe jest bardzo silne bodźcowo. Każdego dnia kuracjusze poddawani są aż trzem zabiegom, co może bardzo obciążać organizmy osób chorych przewlekle.

Jednak osoby, które cierpią na łagodną formę niektórych chorób stanowiących przeciwwskazanie do leczenia w uzdrowisku (np. na hemofilię typu A) mają w ten sposób ograniczone możliwości leczenia innych schorzeń, np. kręgosłupa. Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię potwierdza, że dostęp hemofilików do leczenia sanatoryjnego i rehabilitacji to w Polsce ogromny problem.

Jeśli w skierowaniu do sanatorium znajdzie się informacja, że pacjent ma jedną z chorób, która stanowi przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego, to NFZ takiego dokumentu nie potwierdzi. Tym samym pacjent nie zostanie umieszczony na liście oczekujących na wyjazd do uzdrowiska, a NFZ nie pokryje większości kosztów jego pobytu.

Co więcej, w tym wypadku, od negatywnej decyzji NFZ nie przysługuje odwołanie. Pacjent nie może też skorzystać z prawa, jakie daje mu ustawa o prawach pacjenta, do zasięgnięcia opinii u innego specjalisty lub złożenia sprzeciwu do komisji lekarskiej.

Ci chorzy, u których jest szansa na poprawę zdrowia i cofnięcie się choroby uniemożliwiającej wyjazd, mogą ponownie składać wniosek do NFZ. Jest on znowu rozpatrywany przez specjalistę ds. balneologii i medycyny fizykalnej. Jeśli tym razem wnioskodawca zostanie zakwalifikowany, trafia na koniec kolejki oczekujących, która w tym roku może być jeszcze dłuższa niż dotychczas. Na leczenie pacjentów w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach fundusz wyda 564,1 mln zł, czyli o ponad 100 mln zł mniej niż w roku ubiegłym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • sanatorim dla wszystkich
    emeryt
    16.03.2015, 13:27
    szanowni państwo proszę nie zważać na informację, że niema odwołań. Proszę pisać odwołania-zażalenia do Dyrektora O/NFZ, a w przpadku odmowy do Prezesa NFZ i Rzecznika praw pacjenta. Sam tak zrobiłem i okazało się to skuteczne. Do dokumentacji medycznej załączłem także opinię lekarzy specjalistów. Informuję ponadto, że rozporządzenie zawiera dwa załączniki: 1. z wykazem chorób i 2 . przedtawiające szczególowo staium w jakim choroba jest przeciwwskazaniem.
    odpowiedz na komentarz
  • Szlag mnie trafia!!!!!!!!!!!
    AGATA SOSNOWIEC
    26.03.2012, 19:48
    Po raz 3 otrzymałam odmowę z NFZ odnośnie wyjazdu do sanatorium.12 LAT TEMU ZACHOROWAŁAM NA NOWOTWÓR I CIĄGLE MI DAWALI NADZIEJĘ NA WYJAZD I ZNOWU DOSTAŁAM ODMOWĘ.cZY MOJA PSYCHIKA NIE KWALIFIKUJE SIĘ DO REGENERACJI???? gLIWICE DAŁY MI NA PIŚMIE BRAK PRZECIWSKAZAŃ A MIMO TO NIE DOSTAŁAM POZWOLENIA!!! nAWET JEŚLI Z MOIM ZDROWIEM JEST OK.a MOŻE POPROSTU JUZ SIĘ NIE OPŁACA WSPIERAĆ MOJEGO ZDROWIA????
    odpowiedz na komentarz
  • 50-latka
    10 lat przed emeryturą
    07.03.2010, 02:09
    Ze względu na specyfikę pracy mogę korzystać z sanatorium po dddddługim oczekiwaniu tylko w lipcu lub sierpniu- praca to mój chleb.Nie stety w KAŃSKU K/ Złocieńca nikogo to zupełnie nie obchodzi.Potrzebuję pilnie rechabilitację ruchową- można prosić, pisać bez skutku.Pewne jest, że znajomi emeryci, którzy co roku korzystają z tej formy rekonwalescencji otrzymują właśnie skierowanie na miesiące lipiec -sierpień. Zastanawia fakt, wszak emeryt może o każdej porze roku wybrać się do sanatorium, gdyż ma stały dochód i nic go nie wiąże , a jeśli nawet pracuje dodatkowo to dla pasji.Trudno mi zrozumieć zachowanie decydentów - skoro w skierowaniu napisałam gorącą prośbę o wskazane miesiące ( wszak pracuję i w innym czasie zupełnie jest to niemożliwe - w dzisiejszych czasach gdy tak ciężko o pracę pewnie trochę zrozumienia można mieć).Płacę składki na NFZ nie dane mi korzystać z tego co przysługuje pacjentowi. Dlatego społeczeństwo będzie jeszcze bardziej chore.Proszę zadbać o tych co pracują obecnie na emerytów - bo musimy mieć końskie zdrowie aby to utrzymać.Zabrakło ludzkiego podejścia - tak mi się wydaje.
    odpowiedz na komentarz
  • dlaczego lekarze nie reagują stanowczo?
    Maria
    05.03.2010, 13:22
    Mój wniosek odrzucono ze wzg. na chorobę psychiczną. Lekarz prowadzacy uważa, ze to totalna bzdura, bo w okresie remisji nic mi nie grozi, a kręgosłup trzeba leczyć. Pacjent nic sam nie wskura, ale opinia lekarzy mogłaby wpłynąć na decyzje NFZ. Trzeba tylko zaangażowania w walkę o należne nam prawa.
    odpowiedz na komentarz
  • sanatorium
    szczypa
    05.03.2010, 08:43
    durnota totalna ciekawe co oni robia jak zachoruja na jedna z tych chorub
    odpowiedz na komentarz
  • do sądu!!!
    baśka
    04.03.2010, 19:13
    to dyskryminacja osób niepełnosprawnych,aby nie można było się leczyć w sanatorium.
    odpowiedz na komentarz
  • sanatorium nie dla wszystkicch
    grazyna
    04.03.2010, 18:09
    Ja również dwukrotnie otrzymałam odmowe z NFZ z Krakowie ,wnioski zostały odrzucone.Choruję na postępujący zanik mięśni,więc rehabilitacja jest konieczna.Jestem nie samodzielna ruchowo,dlatego nie mogę pojechać na leczenie do szpitala uzdrowiskowego w Ustroniu zawodziu,chociaż od lat tam jeździłam razem z matką .Wniosek odrzucono z uwagi na moje bezpieczeństwo,tak poinformowano mnie Min.Zdr. To jest jawna dyskryminacja osób niepełnosprawnych a fakt,że od tej decyzji nie ma odwołania nadaje się od Strasburga ,SZOK!
    odpowiedz na komentarz
  • turnusy rehabilitacyjne tez nie dla wszystkich uprawnionych
    mbm
    04.03.2010, 17:03
    w Warszawie niby są ale nawet nie przyjmują wniosków o dofinansowanie dla tzw. 2-grupy inwalidzkiej.Najpierw dostają dzieci, młodzież i 1-grupa. Dla innych(co roku to samo) brakuje pieniędzy!!I tak co roku jeżdżą te same osoby!!! Może dofinansowywać raz na 2-3 lata-tak aby inni mogli też skorzystać, abo wyraźnie zaznaczyć,że tylko dla w/w osób.
    odpowiedz na komentarz
  • wyjazd do sanatorium
    zbuntowana
    04.03.2010, 15:51
    Są osoby które lubią wyjazdy do różnego rodzaju lecznic, a są też takie które nie jeżdżą nigdy, chociaż ich stan zdrowia wymaga leczenia. Osób, które nie korzystają z leczenia sanatoryjnego jest naprawdę wiele, jak zatem wytłumaczyć fakt, że wciąż brak jest pieniędzy dla tych co chcą korzystać z kuracji sanatoryjnej? Może nie na temat, ale mam dość tej nędzy na każdym polu.DOŚĆ !!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas