Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kiedy w końcu będą nowe legitymacje? Ministerstwo podaje termin

07.11.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. MRPiPS
Awers i rewers nowego wzoru legitymacji osoby niepełnosprawnej. Opis alternatywny znajduje się w tekście

Kiedy będą nowe legitymacje? – to pytanie zadają nasi Czytelnicy w e-mailach, komentarzach pod artykułami na portalu i profilu Integracji na Facebooku. Przekazaliśmy to pytanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i otrzymaliśmy odpowiedź.

Od 1 września 2017 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej – estetyczny, mały i plastikowy na wzór dowodu osobistego.

Legitymacje będą zawierać informacje w trzech językach oraz w alfabecie Braille’a. Dane wrażliwe dotyczące rodzaju i stopnia niepełnosprawności będą zaszyfrowane w znajdującym się na dokumencie kodzie QR. Legitymacje mają być wygodne w użyciu, niewielkie i estetyczne. Wzór nowych dokumentów został wybrany w zorganizowanym przez ministerstwo konkursie.

Kolejne terminy

Niestety, mimo upływu czasu nowe legitymacje wciąż nie trafiły do odbiorców, choć umowę na ich wyprodukowanie podpisano z Państwową Wytwórnią Papierów Wartościowych już na początku października. W związku z licznymi pytaniami naszych Czytelników zdecydowaliśmy się skierować pytanie o termin wydawania nowych dokumentów do biura prasowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Legitymacje powinny trafić do powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności jako organów je wystawiających w drugiej połowie listopada br. i będą przekazywane osobom niepełnosprawnym” – poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co zamiast legitymacji?

Przedstawiciele resortu informują przy okazji, że do czasu uzyskania legitymacji osoba z niepełnosprawnością, w celu korzystania z określonych ulg i uprawnień, powinna posługiwać się ważnym orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność. To bowiem orzeczenie dokumentuje status osoby jako niepełnosprawnej, natomiast legitymacja jest dokumentem potwierdzającym wydanie przedmiotowego orzeczenia.

„Ministerstwo zdaje sobie sprawę z dyskomfortu w posługiwaniu się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przy korzystaniu z różnego typu ulg, dlatego dokłada wszelkich starań by okres oczekiwania na nowe legitymacje był jak najkrótszy” – zapewnia biuro prasowe resortu.   
 

Komentarz

  • No a taka była prężna komisja
    Borzoi
    09.11.2017, 21:26
    Wystarczy foliować orzeczenia i powiesić na plecach. Potrzeba więcej komisji i zespołów. Zgadzam się z wpisem ,,Inwalida" i ,,piona" oraz ,,Jacek" A o zasiłku pielegnacyjnym cisza. Zgadza się - nikt nam tyle nie obieca co nasza władza. Jak mają zabrać to natychmiast a jak mówią, że dadzą to tylko mówią. Kto będzie mądry to podziękuje przy urnie.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas