Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomyśl, co dobrego robisz w sieci

24.03.2010
Autor: Piotr Stanisławski. Fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: inf. własna

23 marca w Muzeum Etnograficznym w Warszawie wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Odkryj e-wolontariat”. Pierwsze miejsce zdobyła Federacja Stowarzyszeń Amazonki, na drugim miejscu było Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Zakątek 21”, a trzecia nagroda przypadła Fundacji Normalne Miasto Fenomen - Łódzka Masa Krytyczna.

Konkurs „Odkryj e-wolontariat” to pierwsza inicjatywa mająca na celu nagradzanie i promowanie działalności społecznej w sieci. Mógł się do niego zgłosić się każdy, kto współpracuje z wolontariuszami w internecie, czyli organizuje e-wolontariat. Zgłoszenia nadesłało 35 organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i firm. Spośród nich kapituła wybrała 11 najciekawszych projektów angażujących e-wolontariuszy, które następnie zostały poddane pod głosowanie internetowe. O tym, kto ostatecznie został laureatem konkursu, zdecydowali internauci. Łącznie głosowało ponad 35 tys. osób.

Zwycięzca konkursu - Federacja Stowarzyszeń Amazonki - prowadzi stronę internetową i forum, z których korzysta ok. 1 400 osób. Strona przedstawia zagadnienia związane z rakiem piersi, a forum tworzy grupę samopomocową, której członkowie dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z wykrywaniem nowotworu, leczeniem, rehabilitacją chorych na raka, edukacją i powrotem do życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Federacja prowadzi także warsztaty szkoleniowe dla ochotniczek, czyli kobiet-wolontariuszek udzielających wsparcia chorym w szpitalach tuż po zabiegu operacyjnym. Ochotniczki to kobiety, które same leczyły się na raka piersi, a obecnie są wyleczone i czują potrzebę udzielania wsparcia innym chorym, znajdującym się w podobnej sytuacji jak one kiedyś.

- Nasz portal niesie przesłanie, że rak to nie wyrok - mówi jedna z czterech Amazonek prowadzących stronę.Zdobywca drugiego miejsca - Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Zakątek 21” - działa na rzecz rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Prowadzi portal informacyjny o tematyce zespołu Downa oraz największe polskojęzyczne forum gromadzącego użytkowników z całej Polski i zza granicy. Dla wszystkich "zakątkowiczów" forum jest nie tylko platformą wymiany informacji. To także swoista grupa wsparcia, w ramach której użytkownicy pomagają sobie nawzajem oswajać rzeczywistość najlepszym z możliwych sposobów - dzieląc się swoimi bogatymi doświadczeniami, w gronie ponad 1300 osób. W ramach portalu, stowarzyszenie prowadzi serwis informacyjny z wiadomościami z zakresu prawa, medycyny, edukacji, psychologii i pedagogiki istotnych z punktu widzenia rodziców i wychowawców dzieci z zespołem Downa.

Trzecie miejsce zdobyła Fundacja Normalne Miasto Fenomen - Łódzka Masa Krytyczna. To ruch społeczny zrzeszający łódzkich rowerzystów. W comiesięcznych wspólnych przejazdach przez miasto manifestują oni potrzeby dostosowania przestrzeni miejskiej do ruchu rowerowego. Poza przejazdami, fundacja zorganizowała akcję "Rowerowe absurdy – seek & destroy", gdzie każdy internauta mógł za pośrednictwem forum i e-maila wysyłać informacje o sytuacjach, które uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się po mieście rowerem. Członkowie fundacji przekazywali te zgłoszenia łódzkiemu Zarządowi Dróg i Transportu z prośbą o reakcję.

- Walczymy przede wszystkim o to, aby rower stał się nie tylko środkiem rekreacji, ale także transportu mieszkańców - powiedział przedstawiciel fundacji, odbierając dyplom.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki przekazała połowę otrzymanej nagrody pieniężnej Jackowi Ryngowi, który otrzymał specjalne wyróżnienie za stworzenie i prowadzenie strony Przyjaciel. Pomimo, że choruje na rdzeniowy zanik mięśni, Jacek stara się realizować to, co z pozoru niemożliwe. Choć w niewielkim zakresie może poruszać tylko prawą ręką, za pośrednictwem swojej strony stara się pomagać innym w pokonywaniu psychicznych barier, samotności, smutku i zniechęcenia. Wiele osób odnajduje w serwisie Przyjaciela słowa otuchy i pokrzepienia. Jacek w nieformalny sposób kształci rzesze wolontariuszy, np. podczas wspólnych wyjazdów. Setki osób przekonało się, że przy osobistym poznaniu Jacka wszelkie bariery znikają, że można nie marnować życia pomimo tragicznych przeciwności.- Jestem ogromnie wzruszony, nie spodziewałem się, że moja strona zostanie zauważona, a to co robię docenione - powiedział Jacek. - Muszę tu powiedzieć, że inspiracją był dla mnie pan Piotr Pawłowski. Swoim przykładem - osoby na wózku - pokazał mi, że pomimo niepełnosprawności można żyć aktywnie i dla innych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • szukamaWOLONTARIATja
  kasia czarnecla
  20.06.2010, 16:15
  probujesz, nie mozesz zrozumiec, dlaczego tak jest. Pomysl o przyjacielu choc z daleka, w sercu Twym jest. Przyjazn wielka laczy nas. Przyjazn skruszy twardy glaz. Przyjazn laczy zwasniony rod. Przyjazn moze, przyjazn moze sprawic cud. Przyjazn wielka laczy nas. Przyjazn skruszy twardy glaz. Przyjazn zlaczy zwasniony rod. Przyjazn moze, przyjazn moze sprawic cudKasia czarnekm mieszka w Koszrawie to koło zywcahttp://kajka-k.blog.pl/archiwum/?rok=2008&miesiac=10stona podam mojagg9442341
  odpowiedz na komentarz
 • e-wolontariat
  Alicja
  25.03.2010, 14:30
  Jestem Amazonką i użytkowniczką strony dla niepełnosprawnych. Szkoda, ze w Waszej relacji zabrakło zdjęcia laureatów konkursu. Chyba nie ulega wątpliwości, ze jesteśmy osobami niepełnosprawnymi...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas