Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomyśl, co dobrego robisz w sieci

24.03.2010
Autor: Piotr Stanisławski. Fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: inf. własna

23 marca w Muzeum Etnograficznym w Warszawie wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Odkryj e-wolontariat”. Pierwsze miejsce zdobyła Federacja Stowarzyszeń Amazonki, na drugim miejscu było Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Zakątek 21”, a trzecia nagroda przypadła Fundacji Normalne Miasto Fenomen - Łódzka Masa Krytyczna.

Konkurs „Odkryj e-wolontariat” to pierwsza inicjatywa mająca na celu nagradzanie i promowanie działalności społecznej w sieci. Mógł się do niego zgłosić się każdy, kto współpracuje z wolontariuszami w internecie, czyli organizuje e-wolontariat. Zgłoszenia nadesłało 35 organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i firm. Spośród nich kapituła wybrała 11 najciekawszych projektów angażujących e-wolontariuszy, które następnie zostały poddane pod głosowanie internetowe. O tym, kto ostatecznie został laureatem konkursu, zdecydowali internauci. Łącznie głosowało ponad 35 tys. osób.

Zwycięzca konkursu - Federacja Stowarzyszeń Amazonki - prowadzi stronę internetową i forum, z których korzysta ok. 1 400 osób. Strona przedstawia zagadnienia związane z rakiem piersi, a forum tworzy grupę samopomocową, której członkowie dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z wykrywaniem nowotworu, leczeniem, rehabilitacją chorych na raka, edukacją i powrotem do życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Federacja prowadzi także warsztaty szkoleniowe dla ochotniczek, czyli kobiet-wolontariuszek udzielających wsparcia chorym w szpitalach tuż po zabiegu operacyjnym. Ochotniczki to kobiety, które same leczyły się na raka piersi, a obecnie są wyleczone i czują potrzebę udzielania wsparcia innym chorym, znajdującym się w podobnej sytuacji jak one kiedyś.

- Nasz portal niesie przesłanie, że rak to nie wyrok - mówi jedna z czterech Amazonek prowadzących stronę.



Zdobywca drugiego miejsca - Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Zakątek 21” - działa na rzecz rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Prowadzi portal informacyjny o tematyce zespołu Downa oraz największe polskojęzyczne forum gromadzącego użytkowników z całej Polski i zza granicy. Dla wszystkich "zakątkowiczów" forum jest nie tylko platformą wymiany informacji. To także swoista grupa wsparcia, w ramach której użytkownicy pomagają sobie nawzajem oswajać rzeczywistość najlepszym z możliwych sposobów - dzieląc się swoimi bogatymi doświadczeniami, w gronie ponad 1300 osób. W ramach portalu, stowarzyszenie prowadzi serwis informacyjny z wiadomościami z zakresu prawa, medycyny, edukacji, psychologii i pedagogiki istotnych z punktu widzenia rodziców i wychowawców dzieci z zespołem Downa.

Trzecie miejsce zdobyła Fundacja Normalne Miasto Fenomen - Łódzka Masa Krytyczna. To ruch społeczny zrzeszający łódzkich rowerzystów. W comiesięcznych wspólnych przejazdach przez miasto manifestują oni potrzeby dostosowania przestrzeni miejskiej do ruchu rowerowego. Poza przejazdami, fundacja zorganizowała akcję "Rowerowe absurdy – seek & destroy", gdzie każdy internauta mógł za pośrednictwem forum i e-maila wysyłać informacje o sytuacjach, które uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się po mieście rowerem. Członkowie fundacji przekazywali te zgłoszenia łódzkiemu Zarządowi Dróg i Transportu z prośbą o reakcję.

- Walczymy przede wszystkim o to, aby rower stał się nie tylko środkiem rekreacji, ale także transportu mieszkańców - powiedział przedstawiciel fundacji, odbierając dyplom.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki przekazała połowę otrzymanej nagrody pieniężnej Jackowi Ryngowi, który otrzymał specjalne wyróżnienie za stworzenie i prowadzenie strony Przyjaciel. Pomimo, że choruje na rdzeniowy zanik mięśni, Jacek stara się realizować to, co z pozoru niemożliwe. Choć w niewielkim zakresie może poruszać tylko prawą ręką, za pośrednictwem swojej strony stara się pomagać innym w pokonywaniu psychicznych barier, samotności, smutku i zniechęcenia. Wiele osób odnajduje w serwisie Przyjaciela słowa otuchy i pokrzepienia. Jacek w nieformalny sposób kształci rzesze wolontariuszy, np. podczas wspólnych wyjazdów. Setki osób przekonało się, że przy osobistym poznaniu Jacka wszelkie bariery znikają, że można nie marnować życia pomimo tragicznych przeciwności.



- Jestem ogromnie wzruszony, nie spodziewałem się, że moja strona zostanie zauważona, a to co robię docenione - powiedział Jacek. - Muszę tu powiedzieć, że inspiracją był dla mnie pan Piotr Pawłowski. Swoim przykładem - osoby na wózku - pokazał mi, że pomimo niepełnosprawności można żyć aktywnie i dla innych.

Komentarz

  • e-wolontariat
    Alicja
    25.03.2010, 14:30
    Jestem Amazonką i użytkowniczką strony dla niepełnosprawnych. Szkoda, ze w Waszej relacji zabrakło zdjęcia laureatów konkursu. Chyba nie ulega wątpliwości, ze jesteśmy osobami niepełnosprawnymi...

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas