Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zapuść wąsa w #wąstopadzie!

11.11.2017
Autor: Małgorzata Jeznach, fot. sxc.hu
Źródło: onkobieg.pl
wąsy

Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” zorganizowała listopadową kampanię „Wąstopad”, zachęcającą mężczyzn do zapuszczania wąsów. Ma to być znak wsparcia dla pacjentów chorujących na „męskie” nowotwory. Mężczyźni nie muszą żyć o sześć lat krócej niż kobiety. Razem możemy to zmienić! Wystarczy, że dołączysz się do akcji informacyjnej na temat profilaktyki tych nowotworów.

Rak prostaty to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn w Polsce. W skali roku stwierdza się ok. 9 tys. nowych zachorowań i 4 tys. zgonów.

W pierwszych stadiach nowotwór rozwija się w zasadzie bezobjawowo, bo jedynymi symptomami są te, podobne do przerostu prostaty – trudności przy oddawaniu moczu czy częstomocz. U niezdiagnozowanego pacjenta w ostatniej fazie nowotworu występują takie objawy jak: krwiomocz, bóle krocza, okolicy lędźwiowej i podbrzusza, nietrzymanie moczu.

Dodatkowo mężczyźni z mutacją genu HOXB13 posiadają zwiększone ryzyko wystąpienia raka prostaty o ok. 20 razy niż osoby bez tej mutacji.

Zapuść. Pokaż. Wspieraj

Jak można zmienić nieubłagane statystki? Robiąc badania profilaktyczne oraz zachęcać innych do wizyt lekarskich. Jeśli nie osobiście - to przez powszechnie odwiedzane portale społecznościowe. Właśnie tak postąpiła Fundacja „Wygrajmy zdrowie”, która zaprasza do wzięcia udziału w akcji „#Wąstopad” pod hasłem „Zapuść. Pokaż. Wspieraj”. Kampania motywuje Polaków do zapuszczania wąsów w szczytnym celu – jest to bowiem znak przypominający o profilaktyce „męskich” nowotworów oraz wspierający pacjentów z tego rodzaju rakiem. Do akcji dołączył muzyk, wokalista i kompozytor Bartosz Szymoniak „Bartas”. Dołącz także i Ty na Facebooku!

Inną inicjatywą związaną z „męskich sprawami” jest akcja „Movember Polska” Fundacji Kapitana Światełko. Projekt ten mobilizuje wielu celebrytów do promowania badań. Tegoroczną edycję wspiera drużyna piłkarzy ręcznych Wybrzeże Gdańsk.

#Movember?

Ideę zapuszczania wąsów jako symbolu wsparcia mężczyzn chorych na raka zapoczątkowali dwaj przyjaciele z Australii Travis Garone i Luke Slattery.

Pewnego dnia spotkali się w barze. W trakcie rozmowy zadali sobie pytanie: „Skoro wąsy wyszły z mody to jak moglibyśmy przywrócić ten trend?”. Udało im się znaleźć 30-stu śmiałków, gotowych podjąć „wąsowe” i męskie wyzwanie, czyli po prostu zapuścić wąsy. Celem była słuszna sprawa – wąsy miały się stać symbolem wsparcia mężczyzn chorych na nowotwory oraz zachęcenia młodych mężczyzn do badań profilaktycznych.

I tak właśnie narodziła się akcja #Movember, a następnie w 2003 roku Fundacja #Movember, której nazwa powstała z połączenia angielskich słów „november” (pl. „listopad”) i „moustache” (pl. „wąsy”).

Akcja zapuszczania wąsów stała się hitem nie tylko w Australii, ale zasięgiem objęła także m.in.: Stany Zjednoczone, Kanadę, Czechy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Izrael, Południową Afrykę czy Tajwan.

Mężczyźni! Dołączcie do „wąsotopadowej” akcji na Facebook’u w wydarzeniu „Wąstopad”

Więcej Informacji możecie znaleźć na fanpagu Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz Movember Polska.

Pamiętajcie! Akcja trwa tylko do końca listopada!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ
    TIM
    13.11.2017, 07:40
    ZAMIAST ZLIKWIDOWAĆ PUŁAPKĘ RENTOWĄ,ONI PISZĄ O WĄSACH......
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas