Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Więcej dorobisz do renty socjalnej? W Sejmie jest projekt ustawy

14.11.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. A. Witecka
Banknoty przewiązane wstążką

Renta socjalna zawieszona za miesiąc, w którym rencista osiągnął przychód wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – to propozycja nowelizacji Ustawy o rencie socjalnej.

W tej chwili renta socjalna jest zawieszana po osiągnięciu progu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie nieco ponad 2000 zł netto, czyli na rękę). Natomiast w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy ten próg to 130 proc. średniej krajowej (obecnie niecałe 3900 zł netto). Dlatego, zdaniem projektodawców, podniesienie progu dochodowego dla rencistów socjalnych do poziomu 130 proc. średniej krajowej w skali miesiąca jest uzasadnione.

- Samo przedsięwzięcie nowelizacji ustawy jest przedłużeniem inicjatywy obywatelskiej z 2011 r. dotyczącej pułapki rentowej, udało się wtedy podnieść próg dochodu dla rencistów socjalnych do obecnych 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia – mówi Lech Stefańczuk, pomysłodawca obecnej nowelizacji Ustawy o rencie socjalnej, który także sześć lat temu, wspólnie z Danielem Kwiatkowskim, wywalczył obowiązujący obecnie 70-procentowy graniczny próg zarobków. Warto bowiem przypomnieć, że jeszcze niedawno było to ledwie 30 proc.

Żołądki jednakowe, budżety skrajnie różne

Jak obecnie uzasadniają wnioskodawcy, renciści socjalni są najmniejszą grupą świadczeniobiorców – jest ich 272 tys., tj. 3,8 proc. ogółu emerytów i rencistów. Ich świadczenie jest najniższe ze wszystkich wypłacanych przez ZUS – 724 zł netto. Tymczasem przeciętna renta pobierana z tytułu niezdolności do pracy wynosi 1551 zł netto. Projektodawcy uznają za logiczne, że to świadczenie jest wyższe, ze względu na wcześniej wykonywaną pracę i odprowadzane składki, jednak zbyt rażąca jest dysproporcja między budżetami domowymi jednych i drugich rencistów, która waha się od 900 do 1550 zł w skali miesiąca.

- Możliwość uzyskiwania dochodów pomiędzy tymi dwiema grupami rencistów jest rażąco odmienna, a potrzeby życiowe są bardzo podobne – komentuje Lech Stefańczuk.

„Środowisko osób niepełnosprawnych spotyka się z poglądem, że renta socjalna ma za zadanie kompensację braku możliwości wykonywania pracy – czytamy w uzasadnieniu do ustawy. – W 2016 r. minimum socjalne wyniosło 1098 zł. Renta socjalna stanowi 76% tego kryterium, dlatego rozpatrywanie renty socjalnej, jako świadczenia kompensującego utratę zdolności do pracy jest bezzasadne, ponieważ nie wystarcza ona nawet na minimum bytowania osobie zdrowej. Przypomnieć należy, że osoby niepełnosprawne ponoszą dodatkowe koszty utrzymania własnego ze względu na stan zdrowia, które niejednokrotnie przekraczają wysokość renty socjalnej.”

Zamiast podnoszenia renty

Posłem reprezentującym wnioskodawców w pracach nad ustawą w Sejmie została Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15). Projektodawcy chcą, by ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2018 r. Na razie czeka ją ścieżka legislacyjna.

- Obecnie projekt został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie, mam nadzieję, że trafi do komisji w listopadzie, ale to tylko moje spekulacje – mówi Lech Stefańczuk. – Najważniejsza jest wola polityczna i zrobienie kroku we właściwym kierunku. Najlepiej byłoby podnieść kwotę renty socjalnej, ale kolejne rządy nie chcą podejmować takiego obciążenia dla budżetu państwa, łatwiej więc jest podnieść próg dochodu, koszt dla budżetu wyniesie maksymalnie 11 mln zł w skali roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Co dalej z tym projektem?
  ZS
  02.03.2018, 17:27
  Co dalej z tym projektem? Czy jest szansa na zmianę 80 do 130% kwoty powodującej zawieszenie renty?
  odpowiedz na komentarz
 • Renta socjalna
  Ewa
  06.02.2018, 22:02
  Wiem, że artykuł został umieszczony już jakiś czas temu, ale nie mogę czytać tych komentarzy pod nim i milczeć. Do tych, którzy to czytają - ja sama mam rentę socjalną i umiarkowany stopień niepełnosprawności, ale przede wszystkim choruję na schizofrenię, która po raz pierwszy zaatakowała mnie, kiedy byłam jeszcze w szkole podstawowej, a potem powróciła, gdy miałam 17 lat. To nic miłego, gdy zdradza cię twoja własna psychika i wiele bym dała, żeby zamiast tego nawracającego, okropnego bólu psychicznego móc czuć radość ze skończonych studiów (które musiałam przerwać przez chorobę) oraz podjęcia pracy. Nie jest fajnie, kiedy ludzie odwracają od Ciebie głowę, nazywając wariatem. Renta socjalna jest moim jedynym źródłem dochodu i chciałabym kiedyś iść do pracy, ale jak na razie psychika mi na to nie pozwala, więc ucieszyłabym się, gdyby te poprawki do ustawy weszły w życie. W końcu 724 zł renty to nie jest wiele, sama bym za to nie przeżyła. I może faktycznie sama składek nie płaciłam, ale płacili je moi rodzice. Za mnie też. I jeszcze jedno - widzę, że wśród ludzi panuje pewne fałszywe przekonanie co do renty socjalnej, więc je prostuję. Żeby ją dostać, nie trzeba być chorym od urodzenia, ale trzeba zachorować przed 18 r.ż lub przed 24 r.ż. w czasie nauki w szkole wyższej, i można było wcześniej pracować (na druku wyraźnie to widać). Radzę się podszkolić przed wypowiadaniem się na dany temat.
  odpowiedz na komentarz
 • zdecdowanie renta socjalna powina byc wysza jak osoby niepełnosprawne maja zyc za takie pieniadze juz nie mówiac o kupnie leków
  Adam
  26.11.2017, 18:17
  temat
  odpowiedz na komentarz
 • Ja to jest, że senator PO na wózku pobiera pensje senatora, rentę i 6 000 zł. na opiekuna w senacie.?
  6 tysi
  26.11.2017, 16:00
  6 000 ZŁ. NA SAMEGO OPIEKUNA a nam robią limity ile można dorobić.
  odpowiedz na komentarz
 • uprościć biurokrację
  pracująca osoba niewidoma
  23.11.2017, 11:07
  Niezależnie od tego, czy kwota możliwa do dorobienia zostanie zwiększona czy nie, należy uprościć zawieszanie renty. Nie powinno się jej odbierać, gdy dochód w danym miesiącu zostanie przekroczony. Rencista nie powinien zajmować się też bieganiem do ZUS-u w celu zawieszenia i odwieszenia renty. Powinno być tak, jak w przypadku pozostałych rent, czyli po podsumowaniu roku zwrot nadwyżki do ZUS. W przypadku wszystkich zwrotów dużym ułatwieniem byłoby również, gdyby ZUS informował o kwocie należnego zwrotu i potrącał go sam z kolejnej renty. Teraz trzeba robić przelew, co czasem jest skomplikowane, bo dostępność stron internetowych banków jest coraz gorsza. Ma to duże znaczenie w przypadku osób niewidomych korzystających z czytników ekranu.
  odpowiedz na komentarz
 • renta
  niepełnosprawni
  19.11.2017, 14:43
  mam też poczucie, że osoby pełnosprawne mają takie wyobrażenie, że osoba niepełnosprawna powinna wyglądać jak jakiś bezdomny żul, i najlepiej jak by ręce nogi głowę miały, jak ufoludek i w ogóle wyglądały jak z innej plany bo jeżeli masz jakąś chorobę która nie rzuca się w oczy i w miarę wyglądasz to od razu jest osądzona, że chodzisz żyjesz jesz i w ogóle, że oddychasz oszukujesz państwo, udajesz i jest śmierdzącym leniem zabrać mu wszytko ciekawe czy te osoby, które tak o tym piszą, czy chodź jedna w sytuacji, gdy będzie starała się o pracę na równo z niepełnosprawnym odda mu stanowisko? żadna! bo wiadomo, że pracodawca mając do wyboru osobę pełnosprawną, która jest wydajna szybsza bez organicznej wybierze właśnie ją, czy któraś z tych osób choć raz zamieniała by się na mało przyjemne badania reklamówkę leków, i" parę gorszy "zamiast na przyjemności zostawiła by w aptece? wózek inwalidzki,a może w ramach rozrywki zamiast na siłownie, spa, rehabilitacja? najlepiej zapłaciła za to wszytko z własnej kieszeni nie miała ani orzeczenia, które sygnalizuję, że pewna wada cię ogranicza, ani renty i mierzyła się we wszystkim z osobą pełnosprawną i w ogóle najlepiej upchnąć ja do jakiegoś sprzątania bo przeważnie tam zatrudniani są osoby niepełnosprawne to niech w ramach lekkiej pracy operują mopem najlepiej na akord.
  odpowiedz na komentarz
 • renta
  renta
  18.11.2017, 12:31
  Renta socjalna to w w jakieś formie rekompensata osobom niepełnosprawnym za to że od urodzenia, lub we wczesnym dzieciństwie nabyły niepełnosprawność i ta niepełnosprawność uniemożliwiła im rozwój w taki sam sposób jak osobom pełnosprawnym przez to też ON mają trudniejszy start w życie nie mogą w takim samych stopniu wykonywać wielu zawodów np, policja, lekarz itd itd mają ograniczone możliwości do tego dochodzą koszty niepełnosprawności leki, wizyty lekarskie, sprzęty rehabilitacyjne i jego utrzymanie itd itd jeżeli jest np. jeżeli ON na wózku jest zdolnym informatykiem ma niepełnosprawność która jednak jest ograniczeniem dla mnie a ma dobry zawód możliwość zarobienia na siebie to chyba dobrze próbuje zarobić na życie rehabilitacje, odprowadza podatki płaci zus itd itd dlaczego mu to ograniczać? z drugiej strony ON mają dużo większe trudności ze znalezieniem pracy często przegrywają z pełnosprawnymi osobami stan zdrowia może się w każdej chwili pogorszyć i co wtedy? kto mu da? na leki ? na chleb? na życie? kwestia tego że niepełnosprawni to tylko żerują na rencie a tak naprawdę chodzą jeżdżą na rowerze itd, to pragnę powiedzieć że osoby nie mają napisane na czole jestem NIEPEŁNOSPRAWNY są wady, które nie wydać na zewnątrz następnie podatki od renty również płaci się podatki więc jakoś część oddają państwu ja nie wiem czy ktoś dla przyjemności idzie na rentę lub stara się o orzeczenie przepisy się zmieniają w każdej chwili można wszytko stracić nic nie ma na stałe często ci ludzie mają większą dokumentacje medyczną niż archiwum zakładowe
  odpowiedz na komentarz
 • buka, najpierw pomyśl zanim coś napiszesz. To nie boli
  mama
  17.11.2017, 13:09
  Żeby otrzymać rentę socjalną trzeba być niepełnosprawnym od urodzenia. W Polsce nikt nikomu nie może zabronić i nie zabrania pracować. Więc jeśli ktoś bierze rentę i pracuje to jednak jakieś składki odprowadza co? Renty socjalnej nie utrzymuje się dlatego, że nie można pracować tylko dlatego, ze jesteś niepełnosprawny.
  odpowiedz na komentarz
 • ram
  buka
  17.11.2017, 07:56
  To jakiś paradoks. Nie płacili składek a pobierają rentę. Od darmowej kasy powinna być opieka społeczna i nie powinno się to nazywać renta socjalna ale zasiłek. Biorę rentę bo nie mogą pracować i jednocześnie pracują. Socjalizm na maksa. Pozdrawiam cwaniaków.
  odpowiedz na komentarz
 • Prefidia jak zwykle
  też socjalny
  16.11.2017, 22:41
  Wszyscy dotąd gromkim głosem krzyczeli, iż renta socjalna to ostateczność dla tych co są chorzy często od urodzenia i nie mogą pracować a chcą choć wegetować bo o godnym życiu za te pieniądze mowy nie ma. Potem gdy ktoś podzielił w końcu ten pogląd o wegetacji pozwalano stopniowo do tej renty dorabiać. Skąd więc kuriozalny pomysł aby znacznie zwiększyć możliwości dorobienia. Przecież w założeniach to najbardziej niepełnosprawna grupa ludzi. I tu pojawia się perfidia. Jeść muszą leczyć się również opłacić media też. Nie oszukujmy się .Tych ludzi na godnych stanowiskach za godne pieniądze nikt nie zatrudni, chociaż w tej grupie też zdarzają się ludzie dobrze wykształceni. I perfidia druga. Państwo nie może lub raczej nie chce im pomóc, bo to sporo by kosztowało a jakiekolwiek wsparcie przewyższa pożytek jaki ich praca może dać. I tu perfidia trzecia. Pytam gdzie ta empatia ! , gdzie godność i pomoc nie tylko od poczęcia ale i do dni ostatnich. Szkoda, że za wielkimi słowami miłościwie nam panujących nie idą czyny a tylko różnorakie puste deklaracje i kombinacje jakby tu móc nadal gadać o godności i wsparciu a kosztem jak najmniejszego wsparcia zwłaszcza finansowego. Perfidią czwartą jest podnoszenie progu do 130%. Konia z rzędem temu, kto znajdzie rencistę socjalnego zarabiającego ponad 3 tysiące zł. Ale pomoc i wsparcie jest. Urzędnicy w ramach pomocy podniosą progi a ty bidulu tak jak dotąd radź se dalej sam
  odpowiedz na komentarz
 • a zaraz...
  można?
  16.11.2017, 21:34
  „Środowisko osób niepełnosprawnych spotyka się z poglądem, że renta socjalna ma za zadanie kompensację braku możliwości wykonywania pracy – czytamy w uzasadnieniu do ustawy. – W 2016 r. minimum socjalne wyniosło 1098 zł. Renta socjalna stanowi 76% tego kryterium, dlatego rozpatrywanie renty socjalnej, jako świadczenia kompensującego utratę zdolności do pracy jest bezzasadne, ponieważ nie wystarcza ona nawet na minimum bytowania osobie zdrowej. Przypomnieć należy, że osoby niepełnosprawne ponoszą dodatkowe koszty utrzymania własnego ze względu na stan zdrowia, które niejednokrotnie przekraczają wysokość renty socjalnej.” ciekawe, to dlaczego kryterium dochodowe w opiece społecznej jest 614zł? Nie pamiętam dokładnie, Mój "dochód" to 631zł na który składa się zasiłek pielęgnacyjny 153zł, zasiłek stały 276zł a reszta tego dochodu to dodatek mieszkaniowy i energetyczny. Co ja mam zrobić? Nie jestem wstanie isć do pracy, a rente zabrano, logiczne ze gdyby zdrowie pozwoziło nikt nie wegetowałby za takie pieniądze! Takich jak ja jest najwięcej ale o nas nikt nie mówi i nie pisze, dla tego kraju jak dla Integracji takie osoby nie istnieją, nikt nie wlaczy o nas, po podniesienie zasiłku stałego, chociaż o zmiany w ustawie, aby nam nie odliczano zasiłku pielęgnacyjnego ani dodatku mieszkaniowego i energetycznego, przecież rencistom nie pomniejsza się renty o te dodatki ani o zasiłek pielęgnacyjny, Kiedy wreszcie ktoś stanie po naszej stronie i nam pomoże? Integracjo pomóż nam,
  odpowiedz na komentarz
 • a co z osobami na stałych zasiłkach? Gorszy sort?
  absurd
  16.11.2017, 21:06
  nam nie wolno dorobić, bo natychmiast zabiorą te 30-600zł, zabiorą też ubezpieczenie, pomijam że brak zdrowia nie pozwala iść do pracy i do tego ZUS odbiera renty bo ma się średnie wykształcenie! Jednym podnosi się świadczenia innym je zabiera, a dodatkowo rozdaje 500+ a niepełnosprawnym pozbawionym rent każe się przymierać głodem!
  odpowiedz na komentarz
 • To jakiś żart?
  rencista
  16.11.2017, 20:11
  Oczywiście renciści socjalni są obciążeniem dla budżetu,ALE takim samym, jak każda inna grupa.Niestety każdy chce żyć.W ten sposób nie zmusicie nikogo do pracy co jest podsumowaniem tego artykułu.
  odpowiedz na komentarz
 • renta socjalna
  Arek
  16.11.2017, 16:11
  Ja najpierw ja musze otrzymać za jakies trzy miesiące czyli styczeń 2018,
  odpowiedz na komentarz
 • możliwość zamiany renty socjalną na zusowską
  qwerty2
  16.11.2017, 00:09
  tragiczne jest, że osoby z rentą socjalną pracując na byle jakich etatach za minimum mają stałą rente a Ci którzy mają rente zusowską podwyższają ja wraz z kolejnymi msc pracy. !
  odpowiedz na komentarz
 • Chore to są poglądy w niektórych komentarzach
  AntyMarcin
  15.11.2017, 19:40
  Jeżeli ktoś myśli, że osoby niepełnosprawne zarabiają tak dobrze jak zdrowe. Dlaczego nikt nie protestuje gdy pozostali renciści zarabiają jeszcze więcej przy wyższych świadczeniach?
  odpowiedz na komentarz
 • Ten pomysł jest chory
  Marcin
  15.11.2017, 14:32
  Przecież to jest chore. W jednym z komentarzy ktoś pisze "Niech ludzie niepełnosprawni pracują dopóki im zdrowie pozwala." Dopóki zdrowie ... eee że co, no własnie renta socjalna ma być dla tych co nie mają zdrowia aby pracować. Kiedy będzie weryfikacja tych rencistów socjalnych, bo to już robi się tragiczne.
  odpowiedz na komentarz
 • Bardzo dobry pomysł
  Janek
  15.11.2017, 14:06
  Powinni podnieść wysokość renty socjalnej. Na to jednak nie ma chęci polityków, więc powinni podnieść próg dochodowy (11 milionów to niewiele). Niech ludzie niepełnosprawni pracują dopóki im zdrowie pozwala. Powinni dostawać godne pieniądze za pracę, ale tak nie jest wiec państwo powinno pozwalać na łączenie pracy i niskiego socjalu.
  odpowiedz na komentarz
 • A co z renta uczniowska?!
  Andrzej
  15.11.2017, 13:26
  Dawna renta uczniowska,tacy ludzie tez sa!
  odpowiedz na komentarz
 • Renta uczniowska tez!!!!
  Tim
  15.11.2017, 13:24
  Nie zapomnijcie tez o rencie oczniowskiej!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Byle jak i byle szybko
  bb
  15.11.2017, 13:01
  Renty nie podnosić tylko próg dochodowy?? czy to jest poważne? Renta socjalna powinna być bezwzględnie podniesiona, bo nie każdy niepełnosprawny ma takie same możliwości, nie każdy nadaje się do pracy. Jeśli ktoś pracuje, to niech pracuje i ma podniesiony ten próg ale to nie jest najważniejsze, dalej nie mówi się o pułapce rentowej, czasem są skrajne sytuacje. Nie weźmiesz bonu na święto, bo ci dochód przekroczy, podobnie z różnymi premiami trzeba uważać, bo ZUS od razu kładzie łapę. Pracodawcy nie zawsze są uczciwi i nie zawsze płacą w terminie. Oddaję teraz rentę z przed trzech lat, bo szef wypłacił mi w jednym kawałku trzy zaległe pensje. A ja tak na marginesie pytam, gdzie ta praca.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram!
  Aga
  15.11.2017, 11:56
  Każda zmiana poprawiająca sytuację osób niepełnosprawnych jest pożądana. Dzięki temu wiele osób uzyska nowe możliwości i poprawi swoją sytuację. Ważne jest też żeby sama renta była wyższa ponieważ wiele osób niepełnosprawnych nie mażadnych możliwości zarobkowania. Ich sytuacja jest najcięższa i wymaga poprawy. Dotyczy to np: osób niepełnosprawnych od urodzenia głęboko upośledzonych, osób, które są zdane na opiekę rodziny bądź instytucji. Mają tylko rentę i zasiłek pielęgnacyjny, żenująco niski. Też trzeba się tym zająć.
  odpowiedz na komentarz
 • Re:
  bobo
  15.11.2017, 08:07
  Jaja sobie robicie? Renta socjalna i normalna praca, przecież to przeciwstawne pojęcia.To może dołóżcie od razu wcześniejszą emeryturę? A co tam, jak dają to brać. Ja pracuję niestety za minimum i pracodawca ani myśli o podniesieniu wynagrodzenia, a utrzymuję z tego swoją rodzinę. Takie rozdawnictwo wypacza sens chodzenia do pracy. Lepiej lawirować między zasiłkami i dzięki temu lepiej żyć!
  odpowiedz na komentarz
 • Bardzo ważny projekt
  Mezar303
  14.11.2017, 20:17
  Jest to bardzo ważny projekt, który poprawi sytuacje osób niepełnosprawnych, na rynku pracy. Sam jestem osobą niepełnosprawną z wyższym wykształceniem i wiem jak bardzo proponowana zmiana jest ważna. Dzięki tej zmianie pracodawcy będą mogli spojrzeć inaczej na osoby niepełnosprawne. Jestem przekonany, że ta zmiana, przyczyni się do rozwoju zawodowego osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas