Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa – czy należy się z orzeczeniem z lat 90.?

30.11.2017
Autor: J.

Witam. Mam orzeczenie z 1996 r. II grupy z zakazem pracy. Czy należy mi się karta parkingowa?

Szanowna Pani,

w myśl zmienionych przepisów, od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa przysługuje osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), która ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Zatem by mogła uzyskać Pani kartę parkingową, należy złożyć wniosek do miejskiego/powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień. Dopiero po uzyskaniu orzeczenia zawierającego zapis dotyczący uprawnienia do otrzymania karty parkingowej będzie Pani mogła ją otrzymać.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas