Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszył program teleopieki dla seniorów w Warszawie

01.12.2017
Autor: inf. pras.
staruszka patrzy w tablet, obok siedzi wolontariusz

W Warszawie rozpoczął się program opieki nad osobami starszymi, wykorzystujący nowe technologie. Opaski z przyciskiem SOS i monitorujące funkcje życiowe, tablety, a także pomoc wolontariuszy to część działań w ramach projektu „Z@OPIEKOWANI”.

„Z@OPIEKOWANI” to pilotażowy projekt obejmujący kompleksowe wsparcie dla  mieszkańców Warszawy w wieku powyżej 60 lat. Są to usługi opiekuńcze świadczone w domach seniorów, połączone z teleopieką wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa, uzupełniane wsparciem wolontariuszy.

- Sprawdzamy różnego typu rozwiązania. Bardzo ważna jest dla nas opinia starszych osób, uczestników projektu – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. – W przyszłości właśnie taką kompleksową opieką, wykorzystującą najnowsze technologie, chcemy objąć 7 tysięcy warszawiaków - nie tylko seniorów, ale również osoby z niepełnosprawnościami. Dziękuję uczestnikom, którzy zgodzili się testować proponowane rozwiązania.

Opaska, tablet lub zestaw

Do 14 maja 2019 roku 40. seniorów będzie testowało dwa różne zestawy do teleopieki. Osoby niewychodzące z domu będą mogły w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wezwać pomoc przez wciśnięcie przycisku SOS znajdującego się na wodoodpornej opasce i specjalnej centralce telefonicznej. Urządzenia umożliwiają także dwustronną komunikację z trzema wybranymi przez seniora numerami telefonu, z centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Do urządzeń wprowadzono także funkcję przypominającą o zażyciu leków.

Osoby poruszające się samodzielnie otrzymają zaś zestaw składający się z tabletu i opaski z przyciskiem SOS, GPS, detektorem upadku, z funkcją monitorowania ciśnienia krwi i tętna oraz przypominania o zażyciu leków. Dodatkowo opaska działa podobnie jak telefon – umożliwia kontakt z centrum teleopieki oraz odbieranie połączeń. Tablety w specjalnie wzmocnionej obudowie są również wyposażone w przycisk SOS. Mają przede wszystkim sprzyjać aktywizacji seniorów i pełnić funkcję integracyjną.

Dzięki zainstalowanym aplikacjom osoby starsze będą mogły m.in. rozwijać swoje zainteresowania, ćwiczyć pamięć oraz prowadzić video rozmowy z innymi uczestnikami projektu lub rodziną. W ramach aplikacji Warszawa 19115 będą mogły także zgłosić awarię lub interwencję, a także swój pomysł na zmiany w mieście. Poprzez Warszawski Sysytem Powiadomień codziennie będą otrzymywać porcję informacji z wybranych przez siebie obszarów życia miasta. Sprzęt i usługę teleopieki zapewnia seniorom firma NMT Co Ltd Sp. z o.o.

Wolontariusz i opiekun pomogą

Projekt „Z@OPIEKOWANI – kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie” to nie tylko teleopieka, ale również dostosowane do potrzeb uczestników projektu usługi opiekuńcze, czyli pomoc w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych (tj. sprzątanie, pranie, zakupy, pomoc w spożywaniu posiłku, załatwianie spraw urzędowych, itp.). Nad pracą opiekunów czuwa koordynatorka opiekunów i opiekunek ze Stowarzyszenia Niepełnosprawni dla Środowiska EKON.

Działania w projekcie zostaną uzupełnione wsparciem wolontariuszy przede wszystkim z projektu „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora” oraz dotychczas realizowanych miejskich projektów z zakresu edukacji cyfrowej. Pomogą oni seniorom poznać możliwości internetu i nauczą ich obsługi tabletu, spędzą z nimi czas na rozmowach, grach czy spacerach.

Nabór wolontariuszy nadal trwa, osoby zainteresowane, posiadające odrobinę wolnego czasu, którą chciałyby poświęcić innym zapraszamy do współpracy i kontakt z koordynatorką projektu (Małgorzata Nawrot, Urząd m.st. Warszawy, m.nawrot@um.warszawa.pl).

Projekt „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.

Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawni dla Środowiska EKON i 7 ośrodkami pomocy społecznej. Wartość projektu to blisko 1 mln zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wieslawa Jablonska
  Wieslawa Jablonska
  04.11.2018, 19:34
  Witam , proszę o kntakt w sprawie w/w . Jestem osobą ,ktora od dawna powinna być zaopatrzona w takie akcesoria, mieszkam sama w Warszawie. Moj tel 665 769 508 Pozdrawiam .
  odpowiedz na komentarz
 • dla wszystkich...
  bk
  11.12.2017, 17:51
  niecg ogarnie cala Polske
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas