Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lista Mocy, czyli „Who is Who”

01.12.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Integracja, Ewa Strasenburg
Okładka publikacji Lista mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością

Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością – to najnowsze wydawnictwo Integracji. Jest to pierwsza w naszym kraju książka typu „Who is Who”, dotycząca środowiska osób z niepełnosprawnością. Znaleźć w niej można 100 inspirujących wywiadów i pełnych mocy sylwetek.

„Byłam wychowana w takim duchu, że niepełnosprawność to nie coś mniej, ale coś więcej, a skoro mam więcej, to i więcej muszę od siebie dać” – mówi w zamieszczonym w książce wywiadzie Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

„Po wypadku osiągnąłem więcej niż przed nim. Biorę sprawy w swoje niepełnosprawne ręce i mówię: «Przestań się mazać – chłopaki nie płaczą»” – podkreśla Sebastian Luty, biznesmen, kierowca rajdowy i założyciel Fundacji Avalon.

„Można przejść przez życie, podziwiając innych, albo przeżyć je tak, by stać się dla nich inspiracją” – dodaje Przemysław Sobieszczuk, HR-owiec w banku, skuteczny w walce o godne życie chorujących na rzadkie i nieuleczalne pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB).

Konferencja prasowa nt. Listy Mocy. Na scenie od prawej siedzą: Piotr Pawłowski, Paulina Malinowska-Kowalczyk, Krzysztof Michałkiewicz, Tomasz Karcz
Konferencja nt. publikacji „Lista Mocy”. Od lewej: Piotr Pawłowski, prezes Integracji, Paulina Malinowska-Kowalczyk, dziennikarka i rzeczniczka Polskiego komitetu Paraolimpijskiego, jedna z bohaterek książki, Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz Tomasz Karcz, fryzjer, stylista, jeden z bohaterów książki

100 najbardziej wpływowych

Lista Mocy to jedyne miejsce, w którym spotyka się razem 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Mają różne pasje, cele, osiągnięcia, profesje, problemy i hobby, ale łączą ich trzy cechy: niepoprawny optymizm, ogromna siła i niesamowita waleczność. I jeszcze to, że swoją energią potrafią zarażać innych.

Wspólnie z Czytelnikami dziennikarze i redaktorzy platformy medialnej Integracji (magazyn „Integracja”, portal www.niepelnosprawni.pl i redakcja filmowa) znaleźli innowatorów, mistrzów, artystów, celebrytów, szefów, zwycięzców – czyli osobowości, które w ostatnich latach:

 • wywierają pozytywny wpływ,
 • są liderami zmian,
 • zmieniają życie innych,
 • mają wyjątkowy wkład w życie społeczne,
 • dzielą się wiedzą i talentami,
 • robią wiele z potrzeby serca,
 • mogą być wzorami.

Agata Roczniak

Po długich i burzliwych obradach dokonali wyboru 100 bohaterów pierwszej polskiej Listy Mocy. Prezentują ich w 10 kategoriach:

 • sztuka/ moda/design,
 • rozrywka,
 • sport/zawodnicy/działacze,
 • media/wydawnictwa,
 • działalność gospodarcza,
 • polityka/prawo,
 • IT/nowe technologie,
 • edukacja/rozwój osobisty,
 • urzędy/instytucje,
 • działalność społeczna.

Monika Kuszyńska

„Wiele osób z pionierskiej publikacji Lista Mocy nauczyło się być odpowiedzialnymi. Udowadniają, że nic z tej odpowiedzialności ich nie zwalnia. Ani wypadek, ani paraliż. Chodzi bowiem o to, żeby tego paraliżu nie mieć w głowie” – przekonuje Piotr Pawłowski, twórca i prezes Integracji.

„Lubię wyciągać z ludzi piękno”

Podczas premiery książki zapytaliśmy jej bohaterów, czy i dlaczego czują się wpływowi.

- Zawsze myślałem, że jestem bardziej podatny na wpływy niż wpływowy – śmieje się Tomasz Karcz. – Ale są sytuacje, gdy czuję, że moja postawa i działania mają wpływ na otoczenie. Zwłaszcza, gdy np. piszą do mnie matki dzieci niepełnosprawnych, że widząc mnie w telewizji czy w mediach społecznościowych, nabierają wiary w to, że ich dziecko może być sprawne mimo swojej niepełnosprawności. Często takie matki nie mają wiedzy na temat niepełnosprawości i macierzyństwo jest dla nich pierwszym kontaktem z tym zjawiskiem. Dlatego widząc, że osoba z niepełnosprawnością dobrze funkcjonuje w społeczeństwie, nabierają wiatru w żagle i większej pewności siebie – tłumaczy fryzjer i stylista.

Tomasz Karcz nie ukrywa, że także w swojej codziennej pracy udaje mu się wywierać pozytywny wpływ na ludzi.

- Wpływam też na gust swoich klientek i klientów, na ich postrzeganie swojego wizerunku - to oczywiście kwestie związane z samą moją pracą – przyznaje. – Oprócz tego dla mnie ważny jest człowiek jako osoba. Staram się więc zwracać uwagę na charakter i osobowość i wyciągać z ludzi to, co jest w nich piękne i wartościowe. Chcę właśnie te cechy pokazywać ludziom. Często jesteśmy zakompleksieni, zahukani i czujemy się niedowartościowani, więc taki wpływ lubię wybierać.

Bogusia Siedlecka i Tomasz Karcz z publikacją Listy Mocy
Bogusia Siedlecka i Tomasz Karcz

Dzielić się doświadczeniem

- Myślę, że mam wpływ na ludzi – odpowiada z kolei vlogerka Bogumiła Siedlecka. – To co robię, ma wpływ na ludzi. Gdyby było inaczej na pewno bym tego nie robiła, bo nie widziałabym w tym sensu. Z każdym moim filmem na YouTube czy organizowanym przeze mnie wydarzeniem, czuję że to ma moc – dodaje.

Bogumiła Siedlecka szczególną satysfakcję czuje, gdy jej widzowie, będący osobami z niepełnosprawnością, piszą do niej z pytaniami o to, jak poradzić sobie w danej sytuacji i jak osiągnąć w życiu sukces.

- To jest niezwykłe, że swoją postawą i doświadczeniami mogę na przykład budzić ludzi do działania i pokazywać im takie drogowskazy życiowe, które pomogą im poradzić sobie na ścieżkach życia – przyznaje vlogerka.

Tomasz Karcz i Mariusz Kędzierski

Podobnie swój wpływ na życie innych postrzega Wojciech Urban, ceniony dziennikarz radiowy.

- Kiedy zaproponowano mi bycie jednym z bohaterów publikacji, zastanowiłem się, czy jestem osobą, która ma wpływ – wspomina redaktor Wojciech Urban. – Poniekąd tak, gdyż przez te kilka lat, jak powstaje cykl audycji Integracja, który współtworzę, to kilka osób znalazło pracę. W audycji powiedzieli o tym, co udało się osiągnąć i o tym, że szukają pracy. Potem dzwonili do mnie ludzie z różnych firm i pytali, czy mogą dostać kontakt do bohaterów moich programów, bo chcieliby ich zatrudnić – tłumaczy dziennikarz, który podkreśla, że jeśli ktoś dzięki jego audycjom znalazł zatrudnienie czy inspirację do działania, to rzeczywiście można o nim mówić, jako o kimś wpływowym.

Pobierz książkę!

Wydana z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością książka jest bezpłatna, dostępna dla wszystkich na portalu www.niepelnosprawni.pl w dziale Biblioteka.


Partnerami publikacji są Fundacja PZU i Fundacja LOTTO.
Projekt finansowany jest ze środków PFRON.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zgłoszenie
  Ś.
  08.01.2018, 21:53
  Dobry wieczór, mam pytanie czy przy kolejnych edycjach można będzie zgłosić swojego kandydata?
  odpowiedz na komentarz
 • Do Pani Jadwigi
  Redakcja
  19.12.2017, 10:10
  Szanowna Pani, pod tym artykułem nie było do tej pory żadnego komentarza. Nie wiemy więc, czego dokładnie dotyczy Pani uwaga o nie dopuszczeniu komentarza. Z poważaniem, Redakcja
  odpowiedz na komentarz
 • Dladzego..
  Jadwiga
  18.12.2017, 23:01
  Dlaczego nie dopuszczono mojego komentarza na temat powyższej publikacji Lista Mocy, czyli „Who is Who”
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co przede wszystkim powinien zrobić nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego dla osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas