10 medali Polaków na MŚ w Meksyku!

08.12.2017
Autor: Adrian Lipiński, fot. Polski Komitet Paraolimpijski
Polska reprezentacja pływaków w Meksyku

Trzy złote, cztery srebrne i trzy brązowe medale – z takim dorobkiem wraca reprezentacja Polski z mistrzostw świata w pływaniu, które odbyły się w dn. 2-7 grudnia w Meksyku.

Polskie podium

Ostatniego dnia rywalizacji, trzecie złoto na mistrzostwach świata dla naszego kraju zdobyła Oliwia Jabłońska. Pływaczka na 400m st. dowolnym kl. S10 triumfowała z czasem 4:43.40, pokonując o 12,78 sek. Stefannę Rubi Cristino Zapatę z Meksyku. Brązowy medal wywalczyła Bianka Pap z Węgier ze stratą 13,73 sek.

Ze srebra na tym dystansie i w tej samej klasie cieszył się Patryk Karliński. 21-latek po wywalczonych dwa razy czwartych miejscach i jednym piątym, cieszył się z medalu. Z Andre Brasilem z Brazylii przegrał o 14,00 sek. W tej rywalizacji brało udział dwóch zawodników, jednak Polakowi medal przyznano.

Drugi medal na tych MŚ wywalczył Kamil Rzetelski. Pływak w finale 100m st. dowolnym S13 rywalizował z trzema innymi zawodnikami. Polak przegrał o 5,20 sek. z Białorusinem Iharem Boki (52,24 sek.). Przed nim uplasował się jeszcze Ivan Salguero Oteiza z Hiszpanii (56,95 sek.). Stawkę uzupełnił Kazach Roman Agalakov (58,30 sek.).

Z trzema medalami do kraju przyleci Wojciech Makowski. 25-latek do złota na 100m st. grzbietowym oraz srebra na dystansie 100m st. dowolnym, dorzucił  brąz w sprincie st. dowolnym. Jego czas na 50-metrów 27,75 sek., dał mu trzecie miejsce w sześcioosobowej stawce. Polak przegrał o 0,44 sek. z Edgarasem Matakasem z Litwy oraz o 0,15 sek. z Hryhorem Zudzilau z Białorusi.

Dalsze miejsca

Dwóch naszych zawodników startowało w finale 100m st. grzbietowym. Kamil Otowski zajął czwarte miejsce z czasem 2:06.21, za nim o 7,06 se. finiszował Jacek Czech. Triumfował Liankang Zou z Chin czasem 1:55.21, przed swoim rodakiem Benyingiem Liu o 1,72 sek.  Brąz wywalczył Alberto Abarza z Chile (2:01.56).

Poza podium w finale 100m st. zmiennym SM3-4 uplasowała się Karolina Hamer. Nasza zawodniczka do zwycięskiej Monici Boggioni z straciła 44,50 sek. Włoszka triumfowała z nowym rekordem świata 2:41.52, a Chinkę Jiao Cheng pokonała o 0,15 sek. Wynik Cheng to nowy rekord Azji. Podium uzupełniła druga z pływaczek „Państwa Środka” Yue Deng.

Na siódmej lokacie uplasowała się Paulina Woźniak. Polka w finale 50m st. dowolnym S9 uzyskała czas 31,47 sek. Do zwycięskiej Sarai Gascon straciła 2,34 sek. Hiszpanka triumfowała z rekordem mistrzostw - 29,13 sek. Swoją rodaczkę Nurię Marques Soto pokonała o 1,13 sek. Brązowy medal wywalczyła Natalie Sims z USA.

Duma z reprezentacji!

Polacy z dorobkiem 10. medali, 3. złotymi, 4. srebrnymi i 3. brązowymi w klasyfikacji medalowej uplasowali się na dziesiątej pozycji. Na pierwszym miejscu znaleźli się Chińczycy (30-16-10), przed Amerykanami (21-20-13) i Włochami (20-10-8). Medale zdobywało 40. krajów.

Złote medale:

• Wojciech Makowski (100m st. grzbietowym S11)
  • Paulina Woźniak (100m st. klasycznym SB8)
  • Oliwia Jabłońska (400m st. dowolnym S10)

Srebrne medale:

• Wojciech Makowski  (100m st. dowolnym S11)
  • Patryk Karliński (400m st. dowolnym S10)
  • Kamil Rzetelski (50m st. dowolnym S13)
  • Joanna Mendak (50m st. dowolnym S13)

Brązowe medale:

• Wojciech Makowski (50m st. dowolnym S11)
  • Kamil Rzetelski (100m st. dowolnym S13)
  • Paulina Woźniak (200m st. zmiennym SM9)

Zawodnicy wracają do Polski jutro, w sbotę 9 grudnia. Powinni wylądować na Okęciu o godz.12.10.