Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mateusz Morawiecki zapowiedział program „Dostępność plus”

11.12.2017
Autor: PAP, fot. Sanskrit Bandit (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Popiersie Mateusza Morawieckiego

Program senioralny będzie kluczowym w naszym budżecie w 2018 i 2019 roku – zapowiedział w piątek, 8 grudnia 2017 r., desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki. Powiedział, że rząd będzie się skupiał również na programie leków dla seniorów.

Mateusz Morawiecki w TV Trwam został zapytany o to, czy będzie jakaś zmiana w programie polityki senioralnej. Powiedział, że polityka senioralna to „niezwykle ważna część naszej polityki społecznej”.

- To jest ta część, na którą w drugiej części naszej kadencji poświęcimy jeszcze więcej uwagi – dodał.

Większa dostępność

Powiedział, że rząd pracuje nad programem nazwanym roboczo „Dostępność Plus”, który zakłada, żeby zarówno podjazdy do budynków, wejścia do autobusów czy tramwajów oraz np. biletomaty czy bankomaty były dostosowane do osób starszych czy osób z niepełnosprawnością.

- Program senioralny na pewno będzie kluczową częścią naszego budżetu w roku 2018, w roku 2019 – zapowiedział.

Dodatkowo 15 mld zł dla emerytów

Dodał, że „w budżecie na przyszły rok zabezpieczyliśmy dodatkowo 15 mld zł dla emerytów”. Mówił, że 10 mld zł jest przeznaczone dla nowych emerytów, którzy wejdą w wiek emerytalny wcześniej, a 5 mld zł będzie przeznaczone na rewaloryzację.

Morawiecki zapowiedział, że wzrosną wydatki na leki dla seniorów powyżej 75. roku życia, do kwoty 665 mln zł.

- Zwiększy się paleta lekarstw i dostępność tych lekarstw dla najbardziej potrzebujących – powiedział.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Srutututu laski nie robi pan dodtkowe pieniadze takie jak 500 plus seniorow chocizazby na swieta to nie laska itd..
  teofil
  16.04.2018, 20:10
  Dostepnosc plus
  odpowiedz na komentarz
 • Zacznijcie od likwidacji barier prawnych tj. pułapki rentowej
  mmm
  12.12.2017, 17:30
  Chciałbym sam sobie pomóc ale do tego potrzeba likwidacji ograniczeń w dorabianiu do renty. Renta stanowi pewien fundament; mając go mogę skupić się na pracy. Niestety rynek jest zmienny i praca raz jest a za chwile nie ma. Nie podejmę tego ryzyka. Liczę że ktoś na górze wreszcie zrozumie ze tym prostym ruchem, może realnie nam pomóc i zwiększyć wpływy do budżetu.
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie znaczenie ma kto jest premiere!¡!!!!!!!
  Mkj
  11.12.2017, 18:03
  Malo ważne kto jest premierem .Jak zwykle piękne górnolotne obietnice na początku a potem jak zwykle nic z obietnic nie spełnione, przecież i tak władza nie ponosi żadnej odpowiedzialności. A osoby niepełnosprawne dalej klepią biedę i zmagają się z problemami dnia codziennego. Gdzie jest pełnomocnik ds osób niepełnosprawnych.Co robi dla nas oprócz wygodnego stołka.
  odpowiedz na komentarz
 • To dobrze, że Morawiecki ...... ...
  zenek 70
  11.12.2017, 15:11
  do biura PiS w Ciechanowie jest ze 100 schodów.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak zwykle tylko obiecanki.
  ON
  11.12.2017, 14:20
  Zasiłek pielęgnacyjny w niezmiennej wysokości od 12 lat 153zł.Czy zmieni się sposób traktowania niepełnosprawnych przez ubezpieczycieli,ich lekarzy orzeczników i Sądy pracy,gdzie często latami chory czy niepełnosprawny musi dochodzić swoich praw do należnych świadczeń,gdzie orzecznicy orzekają według własnego uznania z pominięciem obowiązujących ich przepisów,ustaw nie uwzględniając wogóle dostarczonej dokumentacji?O tym, jak również o poszanowaniu niepełnosprawnych i tych co latami ciężko pracowali i w wyniku choroby stali się niepełnosprawnymi wogóle się nie mówi.Człowiek niepełnosprawny jest zbędnym obciążeniem dla rządzących. A nierówne traktowanie opiekunów tych osób,gdzie jedni dostawają 520zł z kryterium dochodowym a drudzy 1406 bez względu na dochód.
  odpowiedz na komentarz
 • program dla seniorów
  Bogna
  11.12.2017, 13:41
  Proszę poprawić służbę zdrowia.Emeryci inwalidzi płacą składki a dużo lekarzy za praktyki prywatne nie płaci żadnych składek.Po co pobiera się składki zdrowotne jak nie ma się prawa do leczenia.
  odpowiedz na komentarz
 • dobra zmiana :-(
  ON
  11.12.2017, 13:30
  5 mld zł będzie przeznaczone na rewaloryzację to znowu głodowe rewaloryzacje a 500+ 25mld czyli nić się nie zmieni nadal maja nas za nić
  odpowiedz na komentarz
 • Program senioralny
  Bożena
  11.12.2017, 12:53
  Proszę uzdrowić służbę zdrowia płaci się składki zdrowotne przez całe życie a w razie choroby za wszystkp trzeba płacić a emerytury są na bardzo niskim poziomie.Kolejki do lekarzy specjalistów są bardzo długie a jak się dostanie pacjent to jest zbyty bp na badania nie ma pieniędzy.Służba zdrowia do poprawki lekarze nie płacą podatków a zarabiają batdzo dużo.
  odpowiedz na komentarz
 • Program senioralny
  ewa
  11.12.2017, 12:44
  Proszę. poprawić dostęp do służby zdrowia. uzdrowić ją.Senior pomimo że tyle lat pracował jest na straconej pozycji nikt się z. nim nie liczy, za długo żyje i daje się. mu.głodową emer yturę pobiera.składki.zdrowatne
  odpowiedz na komentarz
 • Niepelnosorawni
  Inwalidka
  11.12.2017, 11:50
  A o waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego cisza
  odpowiedz na komentarz
 • obicanki
  szafir
  11.12.2017, 10:39
  obiecujecie ale i tak potem nic z tego osoby chore niepełnosprawne od urodzenia są pomijane wykluczone z jakiejkolwiek pomocy traktowane jako bez wartościowy wyborca,zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł od kilkunastu lat renta socjalna jest głodowa
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas