MŚ w ciężarach: udane występy Polaków ostatniego dnia

12.12.2017
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Marzena Zięba leży na ławeczce i unosi nad sobą sztangę

Ostatniego dnia mistrzostw świata w wyciskaniu sztangi w pozycji leżącej, rozgrywanych w Meksyku, Polskę reprezentowali: Marek Trykacz, który zakończył zmagania na czwartej lokacie oraz uplasowani jedną pozycję niżej Grzegorz Lanzer i Marzena Zięba.

Dwóch Polaków rywalizowało w ostatniej konkurencji mistrzostw świata, finale kategorii wagowej do 65 kg. Na wysokiej czwartej pozycji uplasował się Marek Trykacz. Sztangista zaliczył wszystkie trzy podejścia. Rozpoczął od pokonania 172 kg, następnie Polak poradził sobie z 177 kg, a w ostatniej próbie poprawił się o kilogram.

Za Trykaczem z 178kg uplasował się Grzegorz Lanzer. 31-latek próbował w trzeciej próbie „wycisnąć” 186kg, jednak bezskutecznie. Po złoty medal czempionatu globu sięgnął Nigeryjczyk Paul Kehinde, z nowym rekordem świata 220,5 kg. Ze srebra cieszył się Lei Liu z Chin (193 kg), a z brązu Hocine Bettir z Algierii (188 kg). Kategoria do 65 kg była mocno obsadzona, udział wzięło 21 zawodników.

Piąte miejsce

Bliska medalu była wicemistrzyni paraolimpijska z Rio de Janeiro Marzena Zięba. Nasza sztangistka w konkurencji powyżej 86 kg została sklasyfikowana na piątej lokacie. 27-latka w pierwszej próbie uzyskała 129 kg, a następnie atakowała 133 i 134 kg, jednak bezskutecznie. Złoto wywalczyła Randa Mahmoud z Egiptu z wynikiem 138 kg. Ze srebra cieszyła się Lovelina Obiji, Nigeryjka zakończyła MŚ z wynikiem 136 kg, a podium uzupełniła ze 133 kg Perla Barcenas z Meksyku. Przed Polką uplasowała się jeszcze Xuemei Deng z Chin (133 kg). W tej konkurencji udział wzięło dwanaście kobiet, trzy sztangistki nie zostały sklasyfikowane, paląc wszystkie trzy podejścia.

W klasyfikacji medalowej triumfowali Chińczycy z dwunastoma medalami (5-5-2), przed Nigerią (5-3-2) oraz Iranem (3-4-1). Medale na MŚ w Meksyku zdobywało dwadzieścia państw. Po jedyny krążek dla Polski w juniorskich zmaganiach (brązowy) sięgnął Sebastian Świtoński. W rywalizacji seniorskiej polskim sztangistom i sztangistkom nie udało się stanąć na podium.