Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne dla pobierających tzw. emeryturę EWK?

14.12.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
Rozłożone na stole banknoty stuzłotowe

Pod obrady sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trafił projekt ustawy autorstwa posłanki Kukiz’15 Agnieszki Ścigaj, który dotyczył m.in. umożliwienia opiekunom osób z niepełnosprawnością, którzy pobierają tzw. emerytury EWK, ubieganie się o wyższe świadczenia pielęgnacyjne.

- Ta grupa została mocno skrzywdzona podczas prac nad poziomem życia ludzi, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi – tłumaczyła na posiedzeniu sejmowej komisji 13 grudnia 2017 r. Agnieszka Ścigaj. – Projekt ustawy, który złożyłam, dotyczy 42 tysięcy osób, które zostały obdarowane możliwością pójścia na emeryturę po 20 latach pracy i jednoczesnej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Od tego czasu zmieniła się sytuacja na korzyść osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi i w ramach świadczeń rodzinnych pojawiło się świadczenie w kwocie 1300 zł [obecnie 1406 zł – przyp. red.]. Natomiast w skutek pewnej luki prawnej i nie zadbania o równość (...) zrodziła się dysproporcja, która sztucznie podzieliła opiekunów.

Grupa coraz słabsza

Posłanka Kukiz’15 zwróciła uwagę na ogromną niesprawiedliwość w przyznawaniu świadczeń opiekunom osób z niepełnosprawnością. Pobierający tzw. emerytury EWK otrzymują kwoty często prawie dwukrotnie niższe niż opiekunowie na świadczeniu pielęgnacyjnym, jak choćby pani Elżbieta z województwa warmińsko-mazurskiego, której emerytura wynosi zaledwie 773 zł.

- Ta grupa stale się starzeje, jest coraz słabsza i z całą pewnością nie możemy powiedzieć, że ona kiedykolwiek się dorobi czy pójdzie do pracy, ponieważ ich stan zdrowia podczas wielu lat opiekowania się osobą niepełnosprawną na to nie pozwala – tłumaczyła Agnieszka Ścigaj. – Ci opiekunowie już zostali mocno skrzywdzeni, stąd ta ustawa ma doprowadzić do wyrównywania świadczeń i tego, by osoby na tzw. emeryturach EWK mogły wybrać kwotę, która standardowo przysługuje osobom sprawującym opiekę nad osobą niepełnosprawną – 1406 zł.

Projekt zaopiniowany

Projekt jej autorstwa posłanki Kukiz’15 już wcześniej został przesłany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i tam zaopiniowany. Jak zaznacza Agnieszka Ścigaj, strona rządowa nie wydała negatywnych opinii co do zasadności postulowanych przez nią zmian.

- Rząd odniósł się negatywnie do tego, że traktuje wybiórczo pewną grupę. Wskazano też kłopot z ponowną weryfikacja w PCPR, choćby dlatego, że do uzyskania EWK niepotrzebne było orzeczenie, ale na przykład zaświadczenie lekarskie – referowała Agnieszka Ścigaj.

Jej zdaniem, uwagi strony rządowej mają charakter bardziej formalny, a sam projekt ustawy nie powinien stwarzać kontrowersji i powinien być przyjęty przez komisję jednomyślnie.

Wiceminister Marczuk: poczekajmy na reformę orzecznictwa

Odmiennego zdania był obecny na posiedzeniu Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Clou stanowiska Rady Ministrów mówi o tym, że rząd i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciałoby całościowo rozwiązywać problem związany z opieką nad osobami niepełnosprawnymi – tłumaczył wiceminister Marczuk.

Wskazał, że ze zmianami dotyczącymi świadczeń należy wstrzymać się do czasu zakończenia prac zespołów międzyresortowych zajmujących się kwestią niepełnosprawności.

- Mając to wszystko na uwadze, negatywnie oceniamy projekt ustawy – powiedział Bartosz Marczuk.

Poinformował też, że zakończył się już drugi etap reformy orzecznictwa i pod koniec marca przyszłego roku światło dzienne ma ujrzeć projekt ustawy reformującej orzecznictwo w Polsce.

- Warunkiem sine qua non wprowadzania zmian związanych z opieką nad osobami niepełnosprawnymi jest uporządkowanie orzecznictwa – podkreślił. – Dostrzegamy to, że ze względu na pewną niespójność osoby pobierające emeryturę EWK otrzymują świadczenia dużo mniejsze niż świadczenie pielęgnacyjne, które już wkrótce wyniesie prawie 1500 zł. Jednak ze względu na konieczność uporządkowania tego systemu prosimy, żeby dać nam wypracować ten spójny model, najpierw orzecznictwa, a później całego systemu związanego ze wspieraniem osób sprawujących opiekę nad osobami niesamodzielnymi.

Koszt zmiany – 194 mln zł rocznie

Z jego argumentacją nie zgodziła się autorka projektu.

- Ja mam propozycję. Niech pan pójdzie do matek EWK i zapyta, czy dla nich wielkim problemem będzie to, że będą orzeczone jeszcze w starym systemie, ale w zamian będą miały te parę groszy więcej na życie – zwróciła się do wiceministra. – Co tu konsultować? Im trzeba dać pieniądze na życie.

Jej argumentację wsparli wszyscy zabierający głos w tej sprawie posłowie opozycji. W tym Joanna Frydrych z Platformy Obywatelskiej, która wskazała na statystki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiące o tym, że dosłownie z miesiąca na miesiąc spada liczba opiekunów pobierających emerytury EWK. W grudniu 2016 r. było to ok. 42 tys. osób, a w czerwcu tego roku – już około 40,4 tys. Według informacji uzyskanych przez posłankę Frydrych, roczny koszt umożliwienia tzw. opiekunom EWK pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, to około 194 mln zł rocznie.

Ostatecznie jednak projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych został odrzucony przez Komisję.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • emerytury ewk
  emerytka na ewk.
  18.12.2017, 20:41
  Czekaj tatka latka aż kobyłka zdechnie. Tak właśnie postępuje się z niepełnosprawnymi.....
  odpowiedz na komentarz
 • 153 zl....
  Wieslawa
  16.12.2017, 22:49
  od kilkunastu lat ten zasiłek nie jest rewaloryzowany...Kiedy zostanie podniesiony do rozsądnej kwoty? nie wiadomo na co przeznaczyć te kwote bo na leki za mało....
  odpowiedz na komentarz
 • Rzeczywistość !
  jedna z wielu
  16.12.2017, 00:31
  ODMÓWIONO MI PRAW do PRZYZNANIA EMERYTURY EWK ....ZUS twierdzi że spełniam wszystkie kryteria prócz jednego ostatnie zatrudnienie to SAMOZATRUDNIENIE czyli zarejestrowana działalność gospodarcza Od kilku lat z uwagi na pogarszający się stan zdrowia sama jestem na rencie którą przyznano mi w oszałamiającej wysokości bo na dzień dzisiejszy 730 zł/m zdecydowałam wystąpić do ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem czyli emerytury EWK niestety jestem przez kolejne ustawy skazywana na NIEBYT !! Tak się zastanawiam dlaczego na jakiej podstawie matki które tyrały by zaspokoić wszystkie potrzeby własnego niepełnosprawnego dziecka ustawodawca PIĘTNUJE ?! To nie jest nic innego jak napiętnowanie matki dziecka niepełnosprawnego . Lumpy które nigdy nigdzie nie pracowały uzyskują zasiłki stałe w podobnej wysokości co pracujące w moim przypadku 26 lat pracy w tym 9 lat działalność gospodarcza - matki dziecka niepełnosprawnego. Może przy okazji KTOŚ TAM w SEJMIE ZAJMIE się TYM ABSURDALNYM KRYTERIUM !?
  odpowiedz na komentarz
 • tym razem osoby na EWK ?
  halina
  15.12.2017, 22:17
  Osoby na EWK to często matki które urodziły niepełnosprawne dziecko i miały już przynajmniej 20 lat pracy, tym osobom ZUS przyznawał EWK, reszta matek dzieci niepełnosprawnych albo dostawał zasiłek 420 zł. a jak przekraczała kryterium nie dostawały nic. Dużo, dużo później ZUS tym ostatnim opłacał tylko składkę . Niedawno prezydentowa poparła matki na świadczeniu chcące dorabiać, teraz następna grupa popiera matki na EWK w dążeniu do podwyższenia ich emerytury. ZUS zanim podwyższy świadczenie i zrówna będzie z pewnością chciał ponownie orzekać dorosłe już dzieci, zanim przyznać wyższe świadczenie i może się okazać że ich dorosłe dzieci ZUS uzna za osoby zdrowe, bo wcześniej tym dzieciom nie orzekało się stopnia niepełnosprawnośc i co wtedy?. A jak podwyższyć tym matkom to dlaczego nie dać świadczenia wszystkim matkom które mają dzieci niepełnosprawne i te malutkie i ta całkiem dorosłe i którym dać więcej a którym mniej? Dlaczego od dłuższego czasu dyskusja dotyczy ile dać matkom, a nie ile dać osobom niepełnosprawnym. Pieniądze powinny być przypisane do O.N. a czy rodzic takiego dziecka dużego lub małego zadowoli się świadczeniem lub rentą przyznanymi dla dziecka czy zechce dorobić to jego sprawa. A tak na marginesie czy rodzice małych dzieci z góry zakładają że ich dziecko zawsze dostanie stopień znaczny? a rodzic zawsze będzie na świadczeniu? a co będzie jak dziecku uda się pokonać niepełnosprawność, jaki scenariusz dla siebie na dalsze życie widzą wtedy opiekunowie? czy dadzą dorosnąć swoim dzieciom? Rodzice O.N. powinni walczyć o przyszłość swoich dzieci , a ich przyszłość to: specjalne ośrodki dzienne po zakończeniu szkoły, mieszkania chronione, tania sensowna opieka wytchnieniowa itd. o to jakoś rodzice słabo walczą, jakby mieli żyć wiecznie.
  odpowiedz na komentarz
 • pomoc
  szafir
  14.12.2017, 16:21
  osoby chore niepełnosprawne od urodzenia są pomijane wykluczone z jakiejkolwiek pomocy traktowane jako bez wartościowy wyborca,zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł od kilkunastu lat renta socjalna jest głodowa
  odpowiedz na komentarz
 • Bardzo dobrze ze rzad odrzucil ten skrajnie niekonstytucyjny wniosek
  Helena
  14.12.2017, 15:52
  Winna od poczatku do konca jest posel Scigaj. Jej projekt dokonywal kolejnego podzialu na opiekunow na emeryturach z symbolem EWK i na emeryturach pracowniczych tez nizszych lub rownych najnizszej . ale znacznie nizszej niż swiadczenie pielegnacyjne. Tlumaczylismy, prosilismy - nie pomogło- poniewaz dotarly do niej matki na EWK -chciala zrobic dobrze tylko tym z EWK. Gdyby rzad przychyił sie do wniosku p. Sicigaj- wyszlaby z tego kolejna awantura i kosmiczna wrecz nierownosc wobec prawa. Dla mnie jest niepojete jak posel z pelna swiadomoscia moze zglaszac projekt z gruntu niekonstytucyjny i jeszcze sie tym chelpic. Co to miało byc? ustawa dla znajomych? Czym rozni sie matka opiekujaca sie niepelnosprawnym od urodzenia ktora wypracowala emeryture od matki w i identycznej sytuacji ale ktora przeszla na wczesniejsza emeryture EWK ? Wazne jest tylko to, ze obie mają niepelnosprawne od urodzenia dziecko i obie nadal pełnia opieke. co maja potwierdzone stosownym orzeczeniem. Istotne jest tylko to, ze ich emeryty to 600-840 zl i zyja w nedzy. Tymczasem grupa spryciulek z symbolem EWK zamarzyla sobie wyjscie przed szereg- dajcie ale tylko nam! A dlaczego tylko Wam? A Pani posel Scigaj wystartowala z niekonstytucyjnym projektem bez mrugniecia okiem. Ale geba o obronie konstytucji pelna frazesow.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas